Když se o někom řekne, že je renesanční člověk, má se na mysli, že dotyčný je všestranně nadaný a činný v mnoha oborech (více o renesanci najdeš tady). Archetypem neboli pravzorem takového renesančního člověka byl Leonardo da Vinci. Žil právě v době renesance v letech 1452 až 1519, především v rodné Itálii a na sklonku života i ve Francii. Vyzkoušel si nespočet zaměstnání, a na co sáhl, v tom byl mimořádně úspěšný a dalece předbíhal svou dobu. Zůstaly po něm obrazy, kresby, stavby, sochy, vědecké a válečné studie a velká řada vynálezů.
Uvidíte repliky
Pomysleli byste si v 15. století na vrtulník, kulomet nebo potápěčský skafandr? Vy možná ne, ale Leonardo ano. Pravda je, že drtivá většina jeho vynálezů si musela na světlo světa počkat další tři až čtyři století, ale v da Vinciho hlavě a v jeho skicách tyto stroje jezdily, létaly, střílely či potápěly se. A právě ze zachovalých skic restaurátoři a řemeslníci postavili repliky Leonardových vynálezů při zachování materiálů běžných ve vynálezcově době, tedy ze dřeva, kovu a plátna. Některé kopie jsou ve skutečné velikosti, jiné jsou vzhledem k velkým rozměrům originálů zmenšeny. To jim na atraktivnosti ale nic neubírá.
V Lucerně?
Do velkého sálu pražské Lucerny zavítala na téměř celé léto výstava Da Vinci Inventions. Jsou na ní k vidění právě zmiňované repliky Leonardových vynálezů, ale i jeho další umělecká díla, skici a nahlédnout můžete i do mistrových zápisků. Pořadatelem výstavy je Grande Exhibitions a BIG SUCCESS a jedním z mediálních partnerů náš časopis ABC. Výstavu jsme navštívili hned při vernisáži a vřele vám ji doporučujeme. Jediné, nad čím jsme se nechápavě pozastavili, byl výběr výstavního prostoru (Lucerna se nám nezdá nejvhodnější) a s tím související nedostatečné osvětlení. To jsou ale jen drobné vady na kráse.
Více o renesanci a vynálezech Leonarda Da Vinciho: