Zahlédnout lichožrouta není jen tak. Když lichožrouta přistihnete při činu, ukáže se vám jako taková rozmazaná skvrna – a dřív, než si promnete oči, je pryč. Spolu s vašimi ponožkami. Schválně si vykasejte kalhoty a podívejte se, jestli nemáte každou ponožku jinou. Ta druhá do páru se někam ztratila, že? Teď už asi také tušíte, kam zmizela: do lichožroutího žaludku.
Ponožka je lábuž
Lichožrouti jsou bytůstky, které žijí v mnoha domácnostech a živí se ponožkami. Vybírají si ale vždy pouze lichou ponožku do páru – taková jsou lichožroutská pravidla. A ačkoliv se lichožrouti běžně spatřit nedají, existují lidé, kteří je viděli a dokonce s nimi i navázali kontakt. Zejména dnes již proslulý inženýr René Kadeřábek se začal lichožroutskou tematikou zabývat tak vážně, že o těchto fuseklových požíračích sepsal obsáhlou knihu Život lichožroutů.
Ponožková dieta
Dozvíte se v ní, že lichožrouti jsou bytosti s protáhlým čumákem, uzpůsobeným ke konzumaci ponožek, že se dokážou smrsknout na kapesníkovou velikost i se protáhnout až na výšku jednoho metru – zpravidla když nemohou dosáhnout na výše položený šuplík s ponožkami. Inženýr Kadeřábek odhalil i jejich zálibu v bavlněných ponožkách (takové ty tlusté lyžařské, to je pochutnáníčko!) a naopak odpor k těm umělohmotným, silonovým (to protože i lichožrout se potřebuje stravovat zdravě).
Třikrát a dost
Co... že vás tahám za fusekli? Ale kdeže; jen převypravuji pár základních věcí, které jsem se dočetl v knižní trilogii Lichožrouti, Lichožrouti se vracejí a Lichožrouti navždy, která nyní po velkém úspěchu jednotlivých dílů vychází v kompletním balení. Lichožrouty mají na svědomí spisovatel Pavel Šrut a výtvarnice Galina Miklínová, kteří za ně posbírali už solidní sbírku cen včetně ceny Magnesia Litera i ocenění Kniha desetiletí. Jako uzavřená trilogie jsou Lichožrouti něčím na způsob takového ponožkového Pána prstenů nebo Hvězdných válek. Respektive Ponožkových válek. Nebo Pána ponožek.
Podkolenkový kmotr
První knížka Lichožrouti vyšla v roce 2008. Lichožrout Hihlík se tu zamotá do patálie s lichožroutím mafiánem Tulamorem seniorem a jeho dvěma nezbednými synátory. Ovšem jestli si Hihlík myslel, že tím je trablům konec, šeredně se mýlí – skutečné problémy představují zdivočelí požírači ponožek, kterým šéfuje olezlý ohava Kudla Dederon. Těmhle zloduchům není žádná ponožka svatá; a dokonce se ani nedrží zlatého pravidla požírat jen liché kusy! Hihlík v úvodní lichožroutí knize bojuje spravedlivý boj: Ale je to pouze začátek.
Akce v Africe
V roce 2010 se lichožroutské dobrodružství dostalo do mnohem vyšších otáček v knížce Lichožrouti se vracejí. Vzpomínáte si, jak se v podobně nazvaném filmu vracel Batman? Tak lichožrouti se vrátili s podobnou parádou: Záběr se rozšířil, a zatímco v prvním dílu se pobíhalo jenom po Praze, tentokrát se lichožrouti s Hihlíkem v čele ocitají v Africe! A není to jen na efekt – už v první knížce bylo naznačeno, že Afrika hraje v Hihlíkově příběhu důležitou roli. Africká „dvojka“ lichožroutů je ryze akční nářez, ve kterém se dočkáte i pádu letadla.
Ponožka vítězí!
Tři roky nato přišel díl poslední: Lichožrouti navždy. Na scéně se objevuje záporák, proti kterému by se krčil v koutu skříně i ten nejzavilejší protivník Jamese Bonda, a zatímco předcházející díl se vydal na africký kontinent, tentokrát jsou ve hře i čínští rozparovači ponožek! Na scénu se samo sebou vrací i nezdolný Kudla Dederon a Hihlík bude muset se svými kamarády vybojovat už nejen další bitvu, ale celou válku.
Vše najednou
Kompletní vydání Lichožroutů je definitivní tečkou za jejich literárním příběhem; neznamená to ale, že by jejich dobrodružství skončilo navždy. Navždy jsou koneckonců jenom lichožrouti: A to ve vašem ponožkovém šuplíku, kde právě teď žvýkají výživnou podkolenku. Přepočítejte si ponožky!
Více o Lichožroutech: