V časopisu ABC 9/2019 jsme vám přinesli článek o chystané námořní výpravě českých archeologů Expedice Monoxylon III. Cílem této výpravy bylo ověřit, zda se na jednoduchém pravěkém člunu z jednoho kusu kmene lze plavit mezi ostrovy Egejského moře a dostat se až na Krétu. V současné chvíli jsou účastníci výpravy již zpátky v Čechách a my vám přinášíme čerstvé zprávy z expedice.
Expedice na pravěkém člunu
Archeologové odstartovali svoji plavbu 25. května z řeckého přístavu Lavrio, aby překonali moře ke 150 kilometrů vzdálenému ostrovu Milos. Devět mužů posádky na replice pravěkého člunu z italského Bracciana pohánělo loď pouze pádly, takže dosáhla značné rychlosti kolem 4,5 km/h. Navíc i experiment s plachtou byl úspěšný a člun ve větru zvýšil svoji rychlost až o tři kilometry a navíc byl stabilní i ve vlnách.
Na ostrově Milos naložila posádka do člunu vzácný obsidián neboli sopečné sklo, ze kterého neolitičtí zemědělci vyráběli štípané kamenné nástroje. Tato surovina byla nalezena i na Krétě a dalších ostrovech, kde se běžně nevyskytuje a čeští archeologové chtěli ověřit, že kámen mohl být předmětem námořního obchodu již před osmi tisíci lety.
Úspěšný Monoxylon III
V pátek 7. června vyplula česká posádka na nejdelší poslední úsek plavby. Závěrečná etapa byla spojena i s určitými obavami, trasa totiž překonávala otevřené moře mimo dohled pevniny. Po 28 hodinách nepřetržité plavby v délce 116 km dosáhla výprava českých archeologů skutečně krétského pobřeží. Expedice byla úspěšná a splnila svůj cíl – po osmi tisících letech zopakovala plavbu mořeplavců doby kamenné.