Jeho Žlutá planeta, statečný náčelník Ru, kněžka Kan a jejich syn Kruan, Příběhy psané střelným prachem, ale i tolikrát probíraní Strážci nebo tajemstvím zahalená Druhá výprava do Ztraceného světa, se zapsali do srdcí čtenářů časopisu ABC.
Vlastislav Toman při zrodu ABC
Plzeňský rodák Vlastislav Toman působil v časopisu ABC, který měl tehdy ještě přídomek Mladých techniků a přírodovědců, od jeho samotného počátku. Zažil tedy jeho zrod a dá se říci raketový nástup, na čemž měl lví podíl. Na post vedoucího redaktora, protože dříve s tím šéfem bylo nutno nakládat opatrně, nastoupil z pozice, kdy o práci v redakci jako její člen věděl prakticky všechno. Nebyl tedy "kukaččím mládětem", dosazeným odjinud a mohl rozvíjet nápady s lidmi, které dobře znal a měl možnost jejich potenciál využít.
Šéfredaktorem v těžkých časech
Nelze si namlouvat, že doba po čas jeho vedení časopisu byla idylická. Jakýmsi kouzlem a přitažlivostí dokázal Vlastík, jak mu přátelé říkají, vytvořit něco jako klidný ostrov v bouřlivé zátoce. Odváděl sice nutné penzum, ale s nadhledem do ábíčka prosazoval věci, které by jinde stěží prošly. Ne nadarmo se říká, že úspěch pootevírá i ta nezabarikádovanější vrátka. Navzdory nesmyslné agitce tehdy vládnoucích komunistů, že komiksy jsou nástrojem zla a plíživé ideologické diverze, nebyl od počátku jediný ročník, kdy by ABC vyšlo bez nich.
Časopis ABC: Nedostatkové zboží
Jeho zásluhou se na stránkách ABC objevil tehdy přehlížený Jaroslav Foglar, přivedl také mistra vystřihovánek a dnešního Papírového krále Richarda Vyškovského. To jsou jen jednotlivé kamínky jeho zásluh – především totiž pro ABC dokázal udělat velké množství takzvaně neviditelné práce, která jeho úspěšnost podtrhovala. Vždyť tehdy – navzdory nedostatku "přídělového" papíru – bylo ABC s třemi sty tisíci výtisky notoricky nedostatkové.
Zakladatel časopisu ABC Vlastislav Toman o čtenářích ábíčka • Zdroj: ABC
Tomanovy lásky
Známá je jeho láska ke zbraním, už zmíněné Příběhy psané střelným prachem vydal jak knižně, tak je později přepracoval do komiksové podoby. Blízká mu byla i sci-fi, což dokazoval nejen důvěrně známou ságou o Žluté planetě, ale i spoustou dalších příběhů, rovněž prozaicky ztvárněných. Jak široký byl jeho komiksový záběr naznačuje Encyklopedie komiksu v prvním svazku, který je věnovaný ABC, byť historii zachycuje pouze do roku 1989. A těm, kdo by se chtěli o něm dozvědět více, mohu doporučit velice čtivé memoáry Můj život s ábíčkem. Snad je někde seženete.
Pane Tomane: Vše nejlepší
Stejně jako další významná osobnost ábíčka architekt Vyškovský, ani Toman neodložil své aktivity po dosažení důchodového věku. Nadále je autorsky činný a při mnohých srazech bývalé redakce nebo vernisážích výstav je to onen činorodý Vlastík, vždy ochotný debatovat o tématech jemu blízkých. Jestliže nás Papírový král Vyškovský vtáhl do světa papírového modelářství, pak nám k němu Vlastík Toman otevřel bránu dokořán. Mnoho těch, kterým ABC utvářelo život, mu rozhodně s radostí přeje vše nejlepší k jeho kulatinám.