Magnet fishing už dlouhou dobu sledujeme na sociálních sítích. Ty plní zprávy o vytažených zrezlých bicyklech, klíčích, mobilech nebo klidně nábojnic z druhé světové války. A tak jsme se i my vyzbrojili neodymovými magnety se silou 300 a 90 kg a vyrazili také na lov. Abychom zvýšili šance na úspěch, vyrazili jsme na místa, kudy se valila historie: Na hrad Točník!
S magnetem do jezírka
O jezírku před hradem se říká, že nikdo neví, jak je hluboké. Nebo že se nedá vypustit. Nebo že vede do pekla. Že z něj v bezměsíčných nocích vychází strašidla. My nic takového nepotvrzujeme. S magnety jsme ho dokonale propátrali, naměřili maximální hloubku kolem dvou až tří metrů a nevytáhli jsme ani jednoho pekelníka. A na dně? Vlastně jen hřebíky, mince a zbytky moderních předmětů, které návštěvníkům do jezírka spadly z přilehlé skály.
Hromský "poklad"
Naši snahu nakonec korunuje úspěch – vytahujeme 2,5 metru dlouhou tyč hromosvodu. Jeho stáří může být tak 80. let. Kastelán hradu se směje a děkuje nám, že alespoň jezírko vyčistíme od nepořádku. A zároveň dodává, že všechny ty hřebíky jsou pozůstatky po lešení, které nad vodou postavili filmaři při natáčení na konci 90. let.
Rybaření v hlubinách
Zlatým hřebíkem je až otevření hradní studny z poloviny 16. století. S hloubkou kolem 80 metrů (z toho asi 7 metrů vodního sloupce) představuje v našich očích pokladnici. Svazujeme dohromady šňůry s horolezeckým lanem a spouštíme magnet do temné hlubiny. Trvá to dlouho a žbluňknutí, se kterým magnet rozrazí vodu, se nese studničním komínem nahoru jako hororové bubnování. Co vytáhneme?
Pozůstatek po koni
Několik spuštění, několik výtahů a na jejich konci zkonstatování, že vedle podivného kusu oceli (u kterého si tajně přejeme, aby šlo o část meče) jsme ulovili zřejmě podkovu z formanských vozů z 19. století. Pan kastelán si bere oba nálezy na ošetření a prozkoumání s tím, že nás bude informovat, kdyby šlo o nálezy historické hodnoty.
Železné kameny
Expedice pokračuje k jezu na Berounce pod hradem Křivoklát. Vytahujeme pouze kameny – železné kameny! Dost nám to vrtá hlavou. Záhadu rozkrývá vysvětlení staršího pána, který vzpomíná na železárnu, ze které se zbylá struska sypala do řeky při stavbě jezu. Jinak kromě záchranné akce na vyproštění zaseklého magnetu pod jezem, se zde nic moc neděje.
Dobrý lov
Ale i to "nic moc" je ve skutečnosti "něco" – konkrétně příběh. Na každém místě jsme ulovili nějaký. Ať už o hradním jezírku nebo studni na Točníku či o nedávné minulosti jezu na Berounce. Tím naše lovení na magnet přineslo vynikající úlovky. Sice si je nenafotíme na sociální sítě, ale zase jsme o něco znalejší jednotlivých míst. A to rozhodně stojí za vláčení magnetu po dně. Všechny, kdo by chtěli zkusit hledat historii s magnetem, ale upozorňujeme, že není možné lovit v chráněných oblastech a všechny nálezy archeologické hodnoty se musí podle § 23 zákona o státní památkové péči hlásit.
Magnet fishing na hradě Točník >
Nejsilnější magnety
Neodymové magnety jsou schopné unést až tisícinásobek vlastní váhy. Samotný neodym je lisován v magnetickém poli a následně spékán dohromady. K nevýhodám magnetů patří ztráta magnetické síly při teplotách vyšších než 80 °C a křehkost. Pro magnet fishing jsou proto speciálně upravovány, aby vydržely hrubější zacházení.