MINULE Panely II
Pamatujete si, jak jsem do vás v předminulé lekci Komiksu s rozumem hučel, že základem vašeho komiksu je jeho layout a že pokud tento fakt opominete a nestanovíte si pravidla řazení panelů, připravíte se o jednu z nejdůležitějších technik vyprávění?
Konečně odvaz
Teď teprve přijde ta zábava. Když totiž máte nastavená pravidla, tak právě v jejich porušení tkví pravé koření komiksového zážitku. Teď konečně můžete být kreativní! Ale pozor! To, že se můžete odvázat, neznamená, že začnete řádit jako černá ruka. Poruše- ní pravidel musí mít vyšší smysl.
Změna tvaru panelů
Pod tímto odstavcem je již 14. strana komiksu o Robinovi. Doposud jste viděli, že jsem pravidla neporušoval. Používal jsem rozložení strany typu Asterix (viz 14. díl tohoto seriálu) a vybočoval jen málo. Zde se ale děje několik zajímavých věcí a já chtěl, aby byla tato strana opravdu hodně zábavná a dynamická. A toho jsem dosáhl pouhým tvarem panelů.
1. , 2. a 4. panel
Díky tomu, že panely vypadají jako obláček, je na první pohled jasné, že se jedná o sen, a nemusím to popisovat slovy.
3. panel
Tvar vykřičníku jasně zvyšuje šok hrdiny. Mohl bych tu scénu dát do normálního rámečku a vykřičník bych zobrazil nad Robinovu hlavu jako klasický symbol překvapení... Ale to by bylo trochu fádní.
5. panel
Umístění citoslovcí a jejich tvary budeme řešit příště. Zde je pouze ukázka, že citoslovce může klidně fungovat i jako panel.
6. panel
Jediný klasický panel na celé straně.
7. a 8. panel
Pokud chcete zaměřit pozornost divá-ka na postavu nebo její emoce, je dobré hodně zjednodušit pozadí a umístit postavu do výjimečného tvaru panelu. Nebo jako na obrázku 8 pozadí úplně vynechat – kresba se pak stává panelem sama o sobě.
9. panel
No a konečně – panel může fungovat i jako bublina.
Užitečná nuda
Držet se pravidel může vypadat jako nuda. Ale je to jediný prostředek, kterým můžete umocnit zážitek vašeho čtenáře.