Nyní se architekti pustili do rekonstrukce oblasti mezi čtvrtěmi Gangnam a Jamsil na místě, kde se vlévá potok Tančeon do řeky Hangang. Projekt odstartoval na začátku roku 2020. První úkol pracovníků bude proměna potoka, který byl v historii přestavěn na vodní kanál. Nyní mu navrátí jeho přirozenou podobu. Uměle narovnanému korytu vodního toku znovu dají kroucení, meandrování a slepá ramena. Chybět nebudou ani ostrůvky. Díky tomu se tu bude moci zabydlet spousta živočichů.
Divočina ve velkoměstě
Přirozenému oživení napomůže i pečlivý plán zahradních architektů. Ti na březích vysadí pečlivě vybranou kombinaci stromů a rostlin, které se přirozené vyskytují se v divoké přírodě okolo města. Chtějí, aby se oblast proměnila v soběstačný ekosystém, který bude kypět životem i bez neustálého opečovávaní zahradníků. Až ožije příroda, začne druhá fáze proměny betonového koryta v živou zahradu – stavba prvků, které dají prostor pro vyžití i obyvatelům Soulu.
Přírodní Soul
V parku vznikne soustava spletitých a navzájem propojených chodníčků. Jeden z nich dokonce povede po vodě a při pohledu z výšky bude vidět, že vypadá jako mezinárodní název města: Seoul. V novém parku budou také krytá koncertní pódia, moderní dětská hřiště, lezecké stěny nebo skákací plošiny na hladině potoka Tančeon. Chomáče pěších stezek bude nejen zábava prozkoumávat, ale připomenou též dějiny oblasti Jamsil. Ta totiž patřila v minulosti k významným centrům výroby hedvábí. Struktura cest má proto připomínat zamotané nitě a kokony bourců, z nichž se drahá látka vyrábí.
Život u vody
Nejvytíženějším místem má ovšem být pěší most, který spojí čtvrť Gangnam s olympijským parkem vystavěným při příležitosti olympiády v Soulu roce 1988. Kromě chodců bude promenáda sloužit i cyklistům. Torzo opuštěné dálnice poblíž řeky se promění v centrum pro prodej, servis a uzamčení kol. Kromě toho zde vznikne i malý přístav s kotvištěm pro loďky, několika bazény nebo působivými společenskými prostory v hausbótech na hladině.
Nejzelenější dům v Evropě
Citicape House je nová podoba jedné kancelářské budovy v centru Londýna. Její fasádu a střechu pokryjí rostliny, které dohromady vytvoří více než 3700 m2 zelené plochy. To je zhruba polovina fotbalového hřiště. Zelená fasáda každoročně pochytá až 500 kilo jemných prachových částic z komínů a výfuků aut, které v rušném centru velkoměsta výrazně zhoršují životní prostředí. V příštích letech navíc bude takových zelených domů v centru města přibývat. Londýn začal při stavbě nových budov požadovat, aby přispěly k osvěžení ovzduší, zezelenání jeho ulic a poskytnutí útočiště nejen lidem, ale i hmyzu a ptákům.