Toca Lab: Elements
V této aplikaci prozkoumáte barevný a elektrizující svět vědy a seznámíte se se všemi 118 prvky z periodické tabulky. V Toca Lab: Elements najdete různé pokusy, chemické prvky objevíte experimentováním s laboratorními nástroji. Zkuste je zahřát, ochladit nebo je dokonce otáčet ve virtuální odstředivce. Každý prvek má v tomto fantazijním úvodu do zázraků chemie své vlastní jedinečné vlastnosti, některý je těžký, jiný lehký, některý dokonce vydává zvuk. Aplikace je ideální pro děti, které teprve začínají zkoumat chemické prvky a jejich vlastnosti. Je to skvělý start na cestě ke skutečnému vědeckému výzkumu. Aplikace je k dispozici v 18 jazycích, ale na češtinu bohužel zatím čeká. Ve verzi pro Android i pro iOS za ni zaplatíte přibližně 100 Kč.
DIY Sun Science
V DIY Sun Science, aplikaci financovanou NASA, se dozvíte mnoho zajímavého o Slunci. Čekají vás praktické aktivity s materiály, které jsou běžně dostupné a pravděpodobně jich mnoho máte přímo doma. Použijte např. obarvenou horkou a studenou vodu, abyste viděli, jak proudí tekutiny při různých teplotách. Nebo si vyzkoušejte pokusy se světlem. Aplikaci testovali pedagogové, děti i rodiny. A obsahuje také live snímky Slunce ze satelitu SDO NASA na Sluneční observatoři. Dozvíte se třeba, jak vědci Slunce studují a prohlédnete si jeho videa za posledních 48 hodin. Jednotlivé činnosti jsou zábavné a poutavé a pěkně na sebe navazují. Aplikace je zdarma a můžete si ji stáhnout v App Store.
Věda doma: domácí experimenty
Naučná aplikace plná vědeckých triků na doma. Obsahuje sbírku videí, ve kterých najdete jednoduché a zábavné vynálezy. Vyrobte si třeba lávovou lampu, barevný oheň nebo sliz. Experimenty jsou popsány krok za krokem tak, aby byly bezpečné. Většinu pokusů zvládnete udělát z materiálů, které běžně máte doma. Třeba vejce nebo balónky. Díky aplikaci se naučíte triky, které vám poslouží doma i ve škole. Zdarma je ke stažení z play.google.com.
HudsonAlpha iCell
Zajímá vás biologie? Tak to je vzdělávací aplikace pro Android i IOs. iCell pro vás. Umožní vám 3D pohed dovnitř buněk: živočišných, rostlinných a bakterií. Dozvíte se o různých částech buňky, můžete si jednotlivé části vybrat a přiblížit dané organely, což jsou drobné mikroskopické útvary uvnitř buněk se specifickou funkcí – mohou být např. nositelem DNA. Každá organela je opatřena názvem a stručným popisem své funkce v buňce. Aplikace je zdarma.
WolframAlpha
Aplikace pro náročné. WolframAlpha poskytuje informace o genomu organismů, molekulární biologii, anatomii člověka, neurovědě a jednotlivých zvířatech a rostlinách. Díky výpočetní síle aplikace, která využívá rozsáhlé sbírky algoritmů, můžete řešit problémy týkající se fyziky, chemie, techniky, výpočetních věd a mnoha dalších. Můžete se zeptat na cokoli. Třeba na teplotu tání kovu alkalických prvků. Nebo kolik seniorů žije v Los Angeles... Aplikace je ověnčená cenami a zaplatíte za ni cca 80 Kč. K dispozici je jak pro Android, tak pro iOS.
Science News Daily: Science Articles and News App
Pro ty z vás, kteří chtějí zůstat v obraze a nesmí jim uniknout žádná nová vědecká zpráva, je určena aplikace Science News. Na rozdíl od jiných vědeckých aplikací pokrývá patnáct hlavních vědních oborů, a to vše v jediné vědecké zpravodajské aplikaci. Zprávy je možné filtrovat a dostávat jen ty, které vás opravdu zajímají. Spíše než o vyhledávač, jde ale o informační nástroj, který vám umí odpovědět na otázky vypočtené z údajů shromážděných z více informačních zdrojů. Aplikace je zdarma ke stažení v Google Play i v App Store.
Věda na doma od AVČR
Pozadu za aplikacemi, které vám přinášíme, nezůstává ani Akademie věd České republiky, která v době uzavření škol spustila projekt #veda_na_doma. Přináší dětem, rodičům, učitelům i fanouškům vědy tipy, jak trávit čas s vědou. Součástí projektu jsou zajímavá videa, přednášky, podcasty a audionahrávky, ve kterých se můžete dozvědět např. o výzkumu planet mimo naši Sluneční soustavu, o vědě v karanténě nebo jak se testuje účinnost roušek proti koronaviru. Nechybí ani odkaz na online zdroje ke čtení, pokusy z různých vědeckých oblastí, které je možné realizovat i v domácích podmínkách nebo vědecké testy a kvízy a mnoho dalšího.Podrobnosti najdete na této webové stránce.