Společnost Sega vyráběla v posledních dekádách minulého století herní konzole. Jmenovaly se třeba Genesis, Saturn a Dreamcast. Proti nim stály herní stroje od společnosti Nintendo. Na těch se v nejrůznějších hrách proháněli Mario a jeho kamarádi, zatímco Sega? Ta maskota, který by byl tak výrazný jako Mario, prostě neměla.
Sonic proti Mariovi
A to byl problém. Každý věděl, že Nintendo má Maria a že ten kníratý italský instalatér přirostl k srdci nejen dětem, ale i dospělým. Manažeři Segy si proto roku 1990 sedli ke stolu a za zavřenými dveřmi začali přemýšlet, co s tím. Prezident celé společnosti Hayao Nakayama požadoval stejně výraznou postavu, jakou je Mickey Mouse, další zaměstnanci pak zkoušeli navrhovat roztomilé a osobité klokany nebo veverky.
Modrý ježek
Výtvarník Naoto Ošima na to šel z jiného konce. Chtěl udělat protipól Maria, kterého vnímal jako hodného strýčka na pohlídání dětí. Ošimova postava měla být ostřejší, mít dravou energii a před ničím se nezaleknout. Do problémů měla skákat po hlavě, ale také je levou zadní vyřešit. A co bylo nejlepší – měla se umět proměnit v letící projektil. Ošima navrhl dvě zvířata: pásovce a ježka.
Hledání hry
Že to nakonec vyhrál ježek, to dnes dobře víme. Jenže vezměte si, že i když byl Sonic už na světě, nebyla pro něj ještě připravená hra! Uvnitř Segy proto začala další zasedání, na kterých se řešilo, jak by měla vypadat hra pro takového frajera, jako je Sonic. Programátor Judži Naka, velký fanoušek rychlých aut, navrhl, že by Sonic mohl být extrémně rychlý. Všem vývojářům se to líbilo.
Skvělá zábava
Když roku 1991 vyšla Sonic the Hedgehog pro stroj Sega Genesis, líbilo se to i hráčům. Modrý ježek běhal extrémními rychlostmi chytře vystavěnými úrovněmi, sbíral zlaté prsteny a snažil se dostat na kobylku doktoru Robotnikovi. Byla to taková zábava, že se prodeje první hry vyšplhaly na osm milionů a založily tak základy nové videoherní série. Sega měla konečně svého maskota.
Vzlet a pád
Sonic se od premiéry své první hry objevil ve více jak šesti desítkách titulů. Z původní 2D skákačky se dostal i do třech rozměrů a prošel se všemi žánry od závodních her po RPG. Zejména v 90. letech minulého století se objevoval všude a prodeje všech her s jeho jménem přesahují 140 milionů. Jenže nic netrvá věčně. Společnost Sony uvedla roku 1994 PlayStation a ta pomalu ale jistě nahradila herní stroje od Segy.
Ježek Sonic: Trailker s českým dabingem • Zdroj: CinemArt CZ
Plácnutí s Mariem
V novém tisíciletí se Sega specializuje na vývoj her, nikoliv hardwaru. S ježkem Sonicem to tedy není ztracené a občas se vyskytuje, dokonce i na platformách od Nintenda či ve hrách s Mariem, jako je Mario & Sonic at the Olympic Games. To může působit trochu potupně, vždyť před 30 lety to měl být podle plánů pánů ze Segy Mariův nepřítel. Že se to nakonec celé protočilo a otočilo? Je to vtipné. Zároveň to dokazuje, že Sonic do útulku pro zestárlé videoherní hrdiny nepatří. Má se k světu, točí se podle něj filmy, vychází hry, animáky a komiksy – je to prostě legenda.
Sonicova rodinka
Stejně jako Mario má i Sonic své nejlepší kamarády. Nejdůležitější je lišák Tails, který se stane Sonicovým největším parťákem. Slečna ježková Amy je pak Sonicovou přítelkyní. Proti nim stojí doktor Ivo Robotnik, který vytvořil třeba kovového a zlého Sonica nebo přátelský soupeř Knuckles. Osudy všech hlavních postav byly rozpracovány jak ve hrách, tak v komiksech a samozřejmě ve filmu.