Tchaj-wan je jedno ze světových center obchodu a jeho města byla vždy plná supermarketů. Díky nástupu e-shopů a nákupů přes internet se celá řada obchodních domů vyprázdnila a byla nucena zavřít. Co s nimi? Nizozemské architektonické studio MVRDV přišlo s originálním řešením. Rozhodlo se proměnit opuštěný obchoďák z osmdesátých let na městskou lagunu.
Architekti ale nešli cestou klasické proměny, při níž se jedna stavba zbourá a nahradí novou tak, že byste ani nepoznali, co tu dříve bylo. Ze zpustlého centra velkou část zachovali a využili k tomu, aby proměna proběhla co nejpřirozeněji. Návrháři tak ukázali, že i ruiny lze snadno a rychle proměnit na kouzelné místo pro všechny lidi v okolí.
Historie pod bazénem
Obchodní centrum mělo například podzemní parkoviště. Jelikož by byla škoda pracně vyhloubené prostory znovu zasypávat, byly proměněny na bazén. Samozřejmě ale nemohl mít hloubku několika pater, a tak je oblast na koupání oddělena od zbytku parkoviště skleněným dnem. Každý návštěvník tak má možnost podívat se pod hladinu a objevovat původní zástavbu, aniž by potřeboval potápěčskou výbavu. Okolo bazénu se pak ukrývá několik hřišť, míst pro setkávání a zahradních domků, které se mohou proměnit na obchody nebo stánky s občerstvením. Naleznete tu i pódium pro venkovní představení nebo koncerty.
Příjemnější žití
Bazén ovšem není určen jen k letnímu koupání pro osvěžení. Je navržen tak, aby sloužil po celý rok. Jih ostrova má tropické klima s krátkými zimami a dlouhými horkými léty. Mnohem více než teploty ovlivňuje zdejší počasí to, zda je zrovna období sucha či dešťů neboli monzunů. Hladina vody v bazénu se bude podle sezony zvedat a klesat. V suchých měsících se pak zapojí rozprašovače, které dodají okolnímu vzduchu potřebnou vlhkost a sníží teplotu. Lidem ve městě se tak bude lépe dýchat a omezí používání klimatizací, které spotřebovávají k ochlazení domů obrovské množství energie.
Ve městě jako v džungli
Na místě opuštěné betonové stavby rozkvete džungle, do níž zahradníci zasadí rostliny, které rostou divoce v okolí města Tainan. Ostrůvky s vegetací vzniknou na místě obchodů, takže si budete moci přírodu vychutnávat podobně, jako když předtím korzovali zákazníci před výlohami. V tuto chvíli je stavba dokončená a do dvou let má vzrůst zeleň tak, aby se uchytila a žila vlastním životem.
Zelená univerzita v Dháce
Města, která souzní s přírodou, už dávno nejsou jen technologický experiment bohatých zemí. Důkazem je třeba Dháka, hlavní město Bangladéše. Právě zde vzniká nové sídlo univerzity BRAC, a to na místě zpustlé a znečištěné bažiny. Rozlehlá budova pro 11 000 studentů si bude sama vyrábět elektřinu pomocí solárních panelů, vodu nashromáždí z dešťových přeháněk a tu použitou pak vyčistí ve vlastních kalových jezírcích. Okolo školy navíc vysadí rozlehlé parky s jezírky a květinami, o jejichž opylování se postarají včely žijící na střeše univerzity. A práce budou mít dost. Jen na fasádě vzniknou vertikální zahrady o rozloze několika fotbalových hřišť.