Komiks s rozumem: Minulé díly najdete tady >
Analogové nástroje komiksového kreslíře
Úplně nejklasičtější skupinou nástrojů pro tvorbu komiksů je tuš na kontury a vodovky na vybarvení. Stejně tak to ale mohou být pastelky, kvaš, olej, fix nebo (nebojme se toho) prachsprostá kávová sedlina nebo propiska. Který si ale vybrat?
S tím vám neporadím ani já. Sami se musíte rozhodnout, co vám nejvíce sedí. Pokud něco tvořím analogově, co se mě týče, nejlepších výsledků dosahuji kombinací všeho zmíněného. Nebojte se experimentovat. Odstíny vodovek se dají krásně doladit pastelkami, tuš nebo fix se dají hezky dotáhnout nebo zkombinovat s propiskami. Možností je nekonečně. Jedno si ale ujasněme.
Mnoho komiksových profesionálů vám řekne, že pokud chcete pracovat ručně, začněte s levnými nástroji. Levný papír a levné vodové barvy se ale chovají jinak než jejich dražší ekvivaenty. Může se stát, že se naučíte s nimi zacházet přímo mistrovsky a pak s velkou parádou přejdete na kvalitnější materiál a zjistíte, že se musíte učit od začátku.
Ne. Myslíte‐li to vážně, nešetřete na štětcích, barvách ani papíře. Neustále experimentujte a kombinujte. Nebude to trvat dlouho a budete kouzlit. Věřte mi.
Analogový komiksový obrázek
Tuš a vodovky mají své kouzlo, o tom není pochyb.
Ale ačkoli mají pověst školních lavic, nenechte se mýlit. Jde o jednu z nejtěžších forem výtvarného umění! Na rozdíl od oleje nebo kvaše se postupuje od nejsvětlejších částí malby k nejtmavším. Skutečně se pak zdá, že malujete světlem. Když necháte spodní vrstvu dobře proschnout, může malba vypadat, jako když na sebe přikládáte různě barevná sklíčka.
Digitální nástroje kreslíře komiksů
Předpokládám, že tento seriál návodů, jak kreslit komiks, sleduje hromada tvůrců, kteří chtějí pracovat na počítači. Dělat podobné obrázky, jako vidí v komiksech se Spider‐Manem a podobně. Pro ně je také spousta nástrojů a já je hojně využívám.
Nejvíce se mi zase osvědčila kombinace. Kreslím ve Photoshopu, kde
i vybarvuji a sazbu do finálního výsledku provádím v programu zvaný InDesign.
Pokud máte tu možnost se k programům firmy Adobe dostat, je to asi to nejlepší, co znám. Ale má to háček. Ty nástroje jsou hodně drahé a naučit se s nimi pracovat zabere tak rok, než se vám to začne opravdu vyplácet.
Neexistuje tedy nějaký levnější pro-gram, který by nevyžadoval takovou sofistikovanou obsluhu?
Nejlepší program pro tvůrce komiksů
Dobrá zpráva! Existuje. Je jich mnoho a mnoho jsem jich vyzkoušel. Žádný mne moc nenadchl, každý měl své mouchy... Až na jeden. Tedy ne že by neměl mouchy, to ani Photoshop není bez chyby. Ale představte si, že existuje program, ve kterém nejenomže komiks nakreslíte, vybarvíte, opatříte letteringem, on vám ho vygeneruje do PDF a vytvoří tak profesionální dokument pro tisk, který budou případní vydavatelé akceptovat. Ten program se jmenuje KRITA. No a teď to nejkrásnější na této zprávě: Je úplně komplet celý totálně naprosto ZADARMO!
Mnoho nástrojů má podobných, ne‐li stejných jako jiné grafické programy, takže až někdy budete chtít přejít třeba na Photoshop, nebude vám tamní prostředí neznámé. Sám Kritu často používám, protože má některé nástroje, které Photoshop nemá. To kouzlo je prostě v kombinacích!
Takže vám zbývá jediné! Kupte si slušný grafický tablet (bývají už od 3 000,‐), průměrný počítač a můžete kreslit jako o život! To chcete, ne?
Tak se zatím mějte. Těším se na vás příště a nezapomínejte mi psát! www.petrkopl.cz autor@petrkopl.cz
Slovník odborných výrazů
Know-how
Vědět, jak na to. Zkušenosti z oboru
Analog
Ruční nástroj. v našem případě to bude například štětce, barvy, tuš atd.
Lettering
Písmo, které komiks obsahuje.