Různé formy her se skleněnými kuličkami o průměru 18 nebo 25 mm si užívali už naši rodiče a prarodiče. Od roku 2013 se ale soutěží na skutečně profesionální úrovni. Pro letošní sezonu byly vypsány tři hlavní typy závodů.
Kuličky závodí různě
Prvním je Marbula One (přeložit bychom mohli jako Kuličkule 1), která nápadně připomíná závody formulí na rychlostních oválech. S tím rozdílem, že kuličky musí vždy jet z kopce, a tak na ně při nájezdu do dalšího okruhu čeká výtah, který je připraven je přepravit na vrchol a současně na začátek dalšího kola.
Druhým typem soutěží je Marblelympics (Kuličkopiáda). A jak správně tušíte, jde o napodobeninu atletických soutěží z olympijských her. Nechybí skoky do dálky, štafety, slalom, překážkové dráhy či disciplíny, v nichž má hlavní slovo voda.
Vůbec největší popularitu si ale mezi fanoušky závodů skleněných kuliček získala Marble Rally (tedy Rallye Kulička), ve které se skleněnky vydávají na odvážnou cestu tratí, jež je vyrytá v hliněném či písečném kopci. Stavba správného závodního koridoru je opravdová věda a organizátoři soutěží tráví dlouhé hodiny testováním předtím, než závod může začít.
Trať pro kuličky
Klíčovým prvkem, se kterým je třeba pracovat, je samotný sklon dráhy. Pokud by byl příliš nízký, gravitace by nesehrála svou potřebnou úlohu. Skleněnky by se pořádně nerozjely a takový závod by nebylo příliš zábavné sledovat.
A kdyby to stavitelé trati naopak přehnali, kuličky by z dráhy vyskakovaly, většina by skončila diskvalifikována a bylo by jen velmi obtížné stanovit konečné pořadí a udělit odpovídající počet bodů do šampionátu.
Na zábavnosti závodům kuliček přidávají zejména speciální prvky včleněné do každé trati, jenž mají velký potenciál zamíchat s konečným pořadím. Mezi ty základní patří šikany, tedy série ostrých zatáček blízko za sebou, kde kuličky mohou hodně získat i ztratit v závislosti na tom, jakou stopou projedou.
Doleva či doprava?
V některých místech se trať větví do dvou a více různých cest, u kterých předem nikdy nevíte, která bude rychlejší. A největší neštěstí je, pokud kulička narazí v plné rychlosti do rozcestníku. Její šance na dobrý výsledek je v takové chvíli v podstatě ztracena.
Svou roli mohou sehrát také skokánky či tunely, které nabízejí extra prvek překvapení. Vyjedou kuličky z tunelu, v němž není umístěna žádná kamera, ve stejném pořadí, v jakém do něj vjížděly? Nebo dojde k překvapivému předjížděcímu manévru? Sledování Rallye Kulička je skutečně napínavé.
Náhoda, nebo věda?
Určitě je vám jasné, že kuličky jako takové nemají žádnou šanci ovlivnit, jak si v závodě povedou. Jsou to přeci kuličky. Přesto však závody rozhodně nejsou postaveny pouze na náhodě.
Pořadí na startu, ze kterého lze vytěžit slibný start závodu, je určeno kvalifikací, která se koná před každým kláním. Kuličky jsou samozřejmě velikostně a váhově shodné a dopingoví komisaři nezapomínají provést kontrolní vážení a případné hříšníky vyloučit. Nebo obrousit.
Přesto však nejsou všechny skleněnky úplně identické. Aby mohli organizátoři i fanoušci závodníky bezpečně rozpoznat, má každá kulička jinou barvu či vzor. A jsou to právě potřebné mikroskopické příměsi gumy, kovů a syntetických barev, které mírně mění fyzikální vlastnosti kuliček.
To se může projevit třeba v horkém letním dni, kdy se tmavší kuličky více nahřejí a tření s písečnou tratí je pak odlišné než u studenějších světlých skleněnek.
Skleněnky nezastavila ani pandemie
Díky tomu jsou některé kuličky či dokonce týmy, ke kterým patří, dlouhodobě úspěšnější než jiné. Na internetu vznikají fankluby a diváci se dohadují, jestli by některé týmy neměly vyměnit před novou sezonou trenéra.
Závody skleněných kuliček jsou také jedním z mála sportovních odvětví, které nezastavila ani nezpomalila pandemie nemoci covid-19. Zájem fanoušků o skleněnky dokonce vzrostl.
Hlavní však je, že se všichni – od organizátorů přes komentátory až po diváky na internetu – skvěle baví. A o tom jsou závody skleněných kuliček především.
Jak uspořádat závody kuliček
Zorganizovat svůj závod s kamarády je hračka. Kuličky koupíte běžně na internetu, možná je budou mít schované i vaši rodiče. Důležité je, aby měly rozdílné barvy a vy jste je bezpečně poznali od sebe navzájem.
Najděte menší kopec, vyryjte koryto trati a otestujte, že kuličky nejedou příliš pomalu, ani rychle. Přidejte rozdvojku či skokánek, ať je závod zajímavější. Do cíle položte telefon a nahrávejte cílovou čáru, abyste mohli zkontrolovat případný těsný výsledek na oficiálním záznamu. Připravit… a start!
Přišlo to z Nizozemí
Za současnou popularitu vděčí závody kuliček především bratrům Jellemu a Dionovi Bakkerovým z Nizozemí. Jelle roku 2006 založil youtubový kanál, na kterém se věnoval své vášni – pouštění kuliček na extrémně dlouhé tratě.
Několik let byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů za nejdelší trať pro kuličky. Od roku 2016 pořádá MarbleLympics, dnes známé jako Marble League, které vyvolaly takový zájem, že se jejich sponzorem stal i oblíbený americký politický komentátor John Oliver.