Zpustlé záhonky Geoparku se proměnily na paleontologické naleziště, granátonosný potok a letos přibyla i jeskyně a důlní štola. Většinu geoparku zabírá unikátní model české krajiny, kde vápencové ochozy, kamenné moře a suťové pole porůstá místně typická vegetace. Z Českého středohoří se tak v několika krocích přenesete třeba na Pavlovské vrchy nebo do Hrubého Jeseníku.
Jediný český dinosaurus
Geopark stojí v místech, kde se před 25 000 lety mimo jiné popásal nosorožec srstnatý. Jak to víme? Občas se vyskytl na jídelníčku našich pravěkých předků a možná právě díky nim se při stavbě nedalekého domu podařilo najít kost tohoto až pětitunového kolosu doby ledové.
V geoparku nosorožce potkáte v takřka životní velikosti, přetvořeného na originální dětskou skluzavku. Stejně jako skuteční paleontologové si můžete vykopat i další svědky dávné minulosti. Pod zemí se například skrývá stehenní kost českého ornitopoda Burianosaura augustai. Připomíná senzační objev kutnohorského lékaře a amatérského hledače zkamenělin Michala Moučky z roku 2003.
Pravěký geopark
Na nalezišti v geoparku objevíte i další fosilie, od plavuní, přesliček a prehistorických mořských živočichů až po ohniště neandrtálců. Každý návštěvník si také může vyrobit vlastní nástroj z pazourku, případně odlít a s sebou odnést vlastního trilobita nebo lebku tyranosaura rexe.
V potoce se dají rýžovat české granáty a při hraní s pískem a vodou si můžete ověřit i to, jak vznikají říční meandry a delty nebo co vede k rozvodnění toku. To vše pod dohledem a za poutavého výkladu odborníků. Přírodopis se tak z nudné teorie mění na čirou zábavu.
Nová umělá jeskyně
Než vstoupíte do nově otevřené umělé jeskyně, vyfasujete skutečný speleologický overal a ochrannou přilbu s čelovkou. Nejprve se přenesete do Francie, respektive do legendární jeskyně Lascaux, kterou proslavily malby pravěkých lovců. Právě tyto kresby byly inspirací i pro výzdobu říčanské jeskyně.
To nejzajímavější vás čeká zhruba v polovině jeskyně. Sem totiž tvůrci geoparku přivezli z lomu pod Spišským hradem části krápníkové výzdoby, kterou by jinak zničila těžba. A zatímco v opravdové jeskyni je dotýkání se krápníků přísně zakázáno, v říčanském geoparku je to naopak povoleno. Než se důlní štolou se skutečnými žílami neolitu vydáte dál, můžete si všechny krápníky dle libosti osahat.
V geologické laboratoři
V podzemí na vás čeká ještě zvláštní bezstropá jeskyně a na závěr plazivka. Právě takovouto těsnou „chodbičku“ musí jeskyňáři velmi často při objevování rozsáhlých podzemních prostor překonat jako první.
Kdyby vám to bylo málo, v geologické laboratoři si můžete vyleštit donesené kameny, které vám předtím odborník efektně rozřízne. A nejen to, díky speciálnímu polarizačnímu mikroskopu nahlédnete i do jejich nitra.
Více informací o tom, kdy vyrazit do Didaktického centra geologie, najdete na webu muzeumricany.cz.