Přemýšleli jste někdy nad tím, jak seřadit knížky ve své knihovně? Podle autora, žánru, velikosti nebo snad barvy? Na jediném řešení se knihomolové asi ještě chvíli neshodnou, na poličce ale občas vznikají volná místa. Knížky do nich nepříjemně padají, usazuje se v nich prach a celkově vybízejí k tomu něco s nimi udělat. Někdo tam postaví květináč, jiný zarážku a další book nook. Jde o jeden z nejlepších a nejtvořivějších způsobů, jak se mezer v knihovně zbavit. A navíc takový book nook udělá pořádný dojem na všechny návštěvy.
Co je to book nook?
Spojení book nook by se dalo volně přeložit jako „zákoutí v knihách“. Jiné anglické označení pro stejnou věc je Bookshelf Insert neboli „vsuvka do knihovny“. Modeláři vytvářejí zmenšeniny světů, které si při čtení knih zamilovali. Inspirací je někdy jejich vlastní představivost, jindy knižní ilustrace či dokonce filmové nebo videoherní ztvárnění. Takové zákoutí pak může ozdobit celou knižní sérii na poličce a navodit tu správnou atmosféru, pokud se právě chystáte strávit volný večer četbou.
Inspirace pro modeláře
Petr Šimčík patří mezi několik málo českých tvůrců book nooků. Dříve často slepoval papírové modely, a to včetně těch z ábíčka. A právě návratem k papíru začala jeho cesta za vyplněním knihovních mezer. „Nejdřív jsem si navrhnul vlastní papírový model tripoda z Války světů, později jsem začal tvořit miniaturní krajinky k postavičkám ze světa Marvel. Pak jsem ale na sociální síti Pinterest narazil na book nooky a rozhodl se, že se pustím do jejich tvorby,“ vysvětluje Petr a ukazuje své první pokusy.
Kouzelnická ulička v knihovně
Nápady čerpá nejen v knihách, ale i ve videoherním prostředí či běžném životě. Díky technikám, které si při tvorbě zákoutích osvojil, tak může tvořit například 3D obrazy na stěnu. „První kouzelnickou uličku v knihovně jsem udělal z materiálů, které jsem našel doma. Kvůli tomu s ní ale bylo asi pětkrát více práce, než by bylo nutné. A tak jsem příště radši vyrazil na nákup do modelářských potřeb,“ říká Petr.
Jak začít stavět?
Koukáme společně na rozpis materiálu potřebného pro stavbu book nooku. Celková cena je přibližně 2 000 Kč, na nákupním seznamu jsou především plátky balzy, styrodur, polystyren, lepidla, barvy či modelářské posypy. Velmi užitečné je mít doma modelářské vybavení jako tavnou pistoli či mikrovrtačku. Pak už si stačí jen vybrat svůj oblíbený svět, zapojit fantazii a začít zkoušet. Často lze ale začít s mnohem menším rozpočtem a stavět doma „ze zbytků“, jak ukazuje třeba YouTube kanál Bard’s Craft.
Návody pro každého
Sám Petr se nedávno přestěhoval do USA, kde mu zatím chybí materiál i pořádná dílna. A tak ve volném čase připravuje návody, jak si může book nooky nebo podobné modely kdokoliv postavit sám. Najdete je na adrese bit.ly/booknooky, nebojte se ale hledat inspiraci také jinde. Šikovných tvůrců, od kterých leccos odkoukáte, najdete na YouTube či Pinterestu opravdu mnoho. Možná se mezi ně časem taky zařadíte!
Světlo dělá divy
Jedním z nejdůležitějších prvků book nooků je práce se světlem. Třeba kouzelnická ulice ožívá především v noci a pouliční lampy či výlohy obchodů by tomu měly odpovídat. Stačí přitom využít úplně běžné vánoční LED řetězy s časovačem, které lze pořídit v každém hobby obchodě. Book nook se tak každý večer sám rozsvítí a na jedny baterie vydrží dělat radost klidně čtvrt roku.