Příběh vánočního stromečku sahá do dávné minulosti a je propojen s mnoha kulturami. Můžeme ho najít už v pohanských tradicích. Stromky lidé považovaly za posvátné a symbolizovaly pro ně život, růst a plodnost. V zimě, kdy příroda usíná, bylo zdobení stromku symbolem naděje na nový život.
V novodobých evropských dějinách se vánoční stromeček začal zdobit pravděpodobně v 16. století v Německu. První stromečky byly malé a zdobily se jen několika ozdobami, například ovocem, ořechy nebo papírovými řetězy. A věšely se ze stropu špičkou dolů. Postupem času se stromečky zvětšovaly, zdobily se stále bohatěji a našly své místo na podlaze, jak je známe dnes.
Český vánoční stromeček
Na českém území se vánoční stromeček začal zdobit až v 19. století. První stromečky byly rovněž malé a zdobily se jen několika ozdobami. V současné době je vánoční stromeček jednou z nejdůležitějších vánočních tradic u nás. Zdobí se v domácnostech i na veřejných místech a v kostelích.
Abeceda Vánoc na zámku Loučeň
Na zámku Loučeň se již šestým rokem koná výstava Příběh vánočního stromečku. Na ní se dozvíte mnoho zajímavostí nejen o vánočních stromcích, ale také o ostatních vánočních tradicích.
V každé zámecké komnatě je jeden stromeček, který je věnován jednomu písmenu abecedy. Ale vedle toho se návštěvníci dozví, jak se vánoční stromeček jmenuje v různých jazycích, jak se zdobil v minulosti a jak se zdobí v různých zemích světa.
Také si prohlédnou mapu Evropy, kdo že to nosí dárky v jednotlivých zemích, vyfotí se s vánočním polenem nebo si vyzkouší napsat pravé vánoční přání Ježíškovi. Celou expozicí provázejí kostýmovaní průvodci.
Zámek a sklárna Koulier
Co mají vánoční stromečky společného se Zámkem Loučeň? Vášeň a profesní zájem zámecké paní. Majitelka zámku Kateřina Šrámková je totiž rovněž majitelkou sklárny Koulier v Oflendě, která vyrábí skleněné vánoční ozdoby. Název sklárny spojuje klasický tvar ozdob a slovo ateliér a odráží snahu majitelky zachovat toto řemeslo živé.
Jak se vyrábí vánoční ozdoby
Výroba skleněných ozdob je náročný proces. Začíná se foukáním skleněných polotovarů. V Olfendě se k výrobě používají skleněné tyčinky označované jako štylek. Foukač umístí štylek do ohně pod kahan a ústy do něj fouká vzduch. Sklo se nataví a změkne a vytvoří se baňka. Po zchladnutí se baňka zevnitř postříbří a poté zdobí malbou nebo jinými technikami. Když se ozdoba vyrábí, vezmou ji pracovníci sklárny do ruky průměrně 32krát.
Čokoládové kolekce: Český vynález!
Na letošní výstavě Příběh vánočního stromečku se dozvíte i zajímavé skutečnosti o vánočních čokoládových kolekcích. Věděli jste, že jsou českým vynálezem? Bonbony nebo duté figurky lidé poprvé na stromeček pověsili v roce 1892. Bylo to díky majitel továrny Velim Adolfu Glaserovi, který ve své čokoládovně vyrobil vyrobil první kolekci. Od nás pak tradice pronikla do světa.