Součástí každé velké výstavby „na zelené louce“ je záchranný archeologický výzkum. A tak občas na dělníky, kteří se připravují na stavbu železniční tratě nebo dálnice, čekají zajímavá překvapení.
Jedním takovým byl v roce 2018 dřevěný objekt nalezený nedaleko vesnice Ostrov v okrese Chrudim. Právě tudy vede trasa dálnice D35, která v příštích letech propojí Hradec Králové s Olomoucí. Zároveň však vydala i neuvěřitelný objev nejstarší dochované studny v Evropě.
Jak je to staré?
Odborníci z Archeologického centra v Olomouci, kteří byli k vykopávkám přizváni, provedli detailní dendrochronologickou analýzu.
Přeloženo do běžné řeči to znamená, že se podívali na letokruhy a dokázali určit, že dřevo, ze kterého studna byla vybudována, bylo pokáceno v letech 5256 až 5255 před naším letopočtem. Rohové sloupy jsou dokonce ještě o pár let starší – podstatné je ale to, že studna se dochovala ve velmi slušném stavu více než 7 tisíc let!
Stěhování k restaurátorům
Přestože někteří archeologové razí myšlenku, že bychom objevy měli mít možnost obdivovat na místech, kde byly nalezeny, v případě pravěké studny přímo v trase dálnice to nebylo možné.
Proto se za nejpřísnějších bezpečnostních opatření podařilo 56 velkých dílů i zhruba stovku menších křehkých kousků převézt do sídla Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, které je v nedaleké Litomyšli. Zde se na záchraně čtyřboké dubové studny podílelo střídavě pět zkušených restaurátorů.
Nejstarší nález
Ve dřevě ze studny se našly také zbytky neolitického jídla. Kromě běžných obilovin se v tomto případě jednalo o mák a len, což vědce překvapilo, protože šlo o jejich nejstarší nález v České republice.
Už loni tým českých výzkumníků analyzoval 7000 let staré pekáče v Severní Makedonii a zjistil, že tamní venkované jedli vepřové maso (nikoliv ryby, jak se předtím myslelo). Článek o této vypečené archeologické detektivce najdete na webu abicko.cz stejně jako fotogrammetrický 3D model studny z Ostrova:
Nejstarší dochovaná studna v Evropě se nachází ve východních Čechách • Zdroj: Archeocentrum Olomouc
Pořádně sladká lázeň
Kusy dřeva z pravěké studny byly šetrně zbaveny všech organických i anorganických nečistot (tedy především jídla a hlíny) a uloženy do roztoku sacharózy, kde strávily dlouhých 16 měsíců. Cílem této metody je dřevo cukrem zpevnit a zabránit jeho přirozenému smršťování. Dalším krokem byla impregnace speciálním prostředkem, jenž by měl zabránit rozkladu, který by jinak na vzduchu hrozil. Další rok strávilo dřevo postupným vysycháním na roštech.
Studnu uvidíte na výstavě
Nyní už téměř nic nebrání tomu, aby tento unikátní archeologický objev mohli začít obdivovat první návštěvníci. Restaurovaná studna na začátku ledna zamířila do depozitáře Východočeského muzea v Pardubicích, které najdeme na tamějším renesančním zámku. Velká archeologická výstava, jejímž středobodem by měla být právě 7 tisíc let stará studna v nejlepší kondici, by měla začít v květnu letošního roku.
Zastavte se v Kočí:
Kostel svatého Bartoloměje
Okolí královského věnného města Chrudimi je na neobvyklé stavby poměrně bohaté. Častým cílem výletů je miniaturní Kočičí hrádek nedaleko slatiňanského hřebčína, o kousek dále ale najdeme i jedinečný kostel svatého Bartoloměje v obci Kočí (pouhých 12 km od Ostrova).
Památkově chráněný gotický svatostánek je doplněn neobvyklou dřevěnou zvonicí a krytým barokním dřevěným mostem, který láká nejen návštěvníky, ale také filmaře. Místní věřící chránil před bažinatým terénem a podle dochovaných záznamů jde o jeden z nejstarších zastřešených mostů v celé Evropě.