Fenomén SteamWorld: Parní roboti dobývají svět ve hře SteamWorld Build

Fenomén SteamWorld: Parní roboti dobývají svět ve hře SteamWorld Build
Sdílej
 
Jedinečná herní série SteamWorld opět mění žánr, tentokrát budeme těžit suroviny a stavět celé město. Ábíčko rozebírá budovatelskou strategii SteamWorld Build, ve které parní roboti dobývají svět, i historii celé série.

Existuje jen málo úspěšných videoherních sérií, které by se vyznačovaly svou žánrovou neukotveností tolik jako švédský SteamWorld. Co to v praxi znamená? Každý, kdo si pustí například nový díl série Need for Speed, bude vědět, že jde o závody rychlých aut. Age of Empires bude historická strategie, Uncharted akční adventura s lovci pokladů a Ratchet & Clank plošinovka.

Jenže v případě SteamWorld platí, že téměř pokaždé, když se do série znovu vrátíme, je to prostřednictvím hry s úplně novou náplní. Jedno ale mají společné: fantastickou atmosféru a zábavnou hratelnost. 

SteamWorld stokrát jinak

Vše začalo již v roce 2010 titulem SteamWorld Tower Defense pro přenosnou konzoli Nintendo DS. Armáda parou poháněných robotů tu bránila zlaté doly před invazí nenechavců z řad lidského pokolení.

Následovala v roce 2013 skvělá plošinovka SteamWorld Dig (dostupná na PC, konzolích i telefonech) a o čtyři roky později její druhý díl. Dig znamená v angličtině kopání a přesně to budete dělat ve hře především. Díky prvkům známým z tzv. metroidvanií se také často budete vracet na již objevená místa a nacházet tu díky lepším nástrojům či schopnostem úplně nové věci k prozkoumání. 

Akční hra i karetní bojovka

Do pauzy mezi oběma díly Dig se vešla ještě praštěná akční hra SteamWorld Heist. Svou partičku charismatických robotických pirátů tu vezmete na cestu vesmírem plnou taktických přestřelek využívajících fyzikální zákonitosti a odrazy projektilů od okolí. Heist je vlastně takovou variací na populární Angry Birds pro všechny, kteří mají rádi geometrii. Pokud vás ani tato hra nenalákala, je tu ještě karetní bojovka SteamWorld Quest.

Ábíčko rozebírá budovatelskou strategii SteamWorld Build:

Video se připravuje ...

VIDEO Jak převážet vystřihovánky z papíru? • Zdroj: ABM

A co SteamWorld Build?

A pak samozřejmě aktuální novinka v podobě SteamWorld Build. Jde o zábavnou budovatelskou strategii, která se inspiruje především sériemi Anno a Dungeon Keeper. Zatímco na povrchu je vaším úkolem budovat prosperující roboměsto plné domů, budov se službami pro obyvatelstvo a krásně animovaných výrobních závodů, pod zemí se odehrává pořádná mela. Robotičtí kutači tu totiž narazí na nepřátelské jednotky, které rozhodně nejsou smířené s tím, že poblíž jejich hnízd a úlů těžíte vzácné nerostné bohatství. 

Série SteamWorld se vyznačuje nezaměnitelným výtvarným stylem (Steamworld Heist •  Thunderful Games

Vzhůru do vesmíru

SteamWorld Build tak opět nápaditě kombinuje hned několik strategických podžánrů a k tomu přidává humor, který je v sérii SteamWorld doslova všudypřítomný. Z trosek mysteriózní, dávno zhroucené civilizace je potřeba postupně vylovit šest částí velké vesmírné rakety, sestavit je dohromady, zajistit dostatek paliva a vydat se na další výzvědnou výpravu do hlubin univerza. Na dohrání hlavního příběhu ve SteamWorld je potřeba asi 10 hodin, i poté lze ale stavět dál na stejné mapě, případně zvolit kulisy nové a začít znovu. 

V příštím díle se můžeme těšit na kooperativní přestřelky •  Thunderful Games

Sedm kulí v revolveru

A co pro nás mají parní roboti připravené do budoucích let? Asi není velkým překvapením, že to bude další zásadní změna žánru. Již ohlášené pokračování s názvem SteamWorld Headhunter poprvé sérii přenese do tří rozměrů.

Půjde o kooperativní akční adventuru inspirovanou tradičními špagetovými westerny – tedy italskými filmy, které se natáčely daleko od starého Divokého západu na jihu Evropy. Přesto se díky svému kouzlu nesmazatelným písmem zapsaly do filmové historie, stejně jako se série SteamWorld zapisuje do té herní. 

SteamWorlds jen s roboty:

Kam se poděli lidé? 

Roboti v sérii SteamWorld se jmenují Steambots, což bychom do češtiny mohli přeložit jako Paroboti. Lidé je údajně na přelomu 18. a 19. století vynalezli proto, aby za ně zastali všechny pracovní činnosti. Jenže lidstvo postupně natolik zlenivělo, až se ze zbývajících jedinců stali tzv. Shiners, které bychom mohli přirovnat k zombiím. Najdeme je jako nepřátele pouze ve starších dílech série SteamWorld – ty novější se totiž odehrávají až po zničení planety Země.

Last Train Home: Československé legie bojují v Rusku - recenze

Last Train Home: Československé legie bojují v Rusku - recenze

Minecraft Legends: Příběhy kostkovaných hrdinů

Minecraft Legends: Příběhy kostkovaných hrdinů

Glumovo velké dobrodružství: Brány Středozemě se opět otevírají

Glumovo velké dobrodružství: Brány Středozemě se opět otevírají

 

Články odjinud