V našem životě experimentujeme běžně, a to už od dětských let. Pokus provází úspěch i omyl. Pokud ale experiment souvisí s archeologií, je to komplikovanější. Proč? Protože přírodní experiment jsme naučeni provozovat v laboratoři. To proto, abychom všechny faktory vstupující do výsledku měli pod kontrolou. Máme však tak vybavenou laboratoř, aby odpovídala realitě pravěku?
Nemáme. Proto se můžeme obklopit replikami pravěkých artefaktů. Ty mají velkou přednost v tom, že nejsou rozlámané jako jejich originální předlohy. Toto obklopování nás ale vyvádí z prostředí kontrolovaného experimentu.
Co je archeologický experiment
I tak je archeologický experiment v současnosti velmi populární. Díky pocitu „cesty do pravěku“ jako v současné „pravěké vesnici“ nebo dokonce díky pocitu dobrodružství jako třeba při naší expedici Monoxylon.
Popularizací a dobrodružstvím jsme sice už mimo vědecké poznání samotné, ale experiment může plnit i více funkcí najednou. Včetně jeho obrovského popularizačního potenciálu pro archeologii nebo dokonce zábavu připomínající televizní reality show s přežitím v pravěku.
Jak na experiment
Jak tedy definovat archeologický experiment? Nečekejme jednu odpověď. Definicí je nejméně kolem třiceti. Aby experimenty v archeologii odpovídaly moderním standardům, musí mít jasné cíle.
Také musí být plánované a provádět se správnou manuální zručností. Musí být také zaznamenány a být opakovatelné. Musí používat autentické materiály a technologie. Jejich výsledky se musí opírat o archeologické nálezy. Pokud tedy děláte experiment bez nich, vymýšlíte si. I přes veškeré úsilí ale experimentální archeologie sama o sobě nevede k důkazům.
Archeologie a počítače
Přestože nasazujeme moderní přístroje, které dokumentují správně provedený experiment nebo ho pomáhají vyložit, patří k největším úskalím sám experimentátor. Nepochází totiž z pravěku. Dokonce neznáme ani výkony pravěkých lidí, i když obecně předpokládáme, že byli v jednoduchých technologiích v porovnání s námi silnější a zručnější.
Přesto experiment láká. Pokládáme si totiž i takové otázky z minulosti, na které nemáme zatím lepší odpovědi. Dokonce ani pomocí počítačů. Jim experiment musí dodávat alespoň základní představu z reality. Alespoň nějaký pevný bod.
Osobnosti časopisu ABC
Článek je součástí série textů od osobností, které v dětství na časopisu ABC vyrostly a nyní se staly špičkami ve svém oboru. Jeho autor Radomír Tichý je experimentální archeolog a ředitel Archeoparku pravěku Všestary.
Články pro tištěné i online ábíčko píše ředitel Zoologické zahrady hl. města Prahy Mirolsav Bobek, vědec z Geofyzikálního ústavu Akademie věd Petr Brož nebo popularizátor paleontologie Vladimír Socha.