Nejlepší urban sporty: Co si zahrát přímo na ulici?

Nejlepší urban sporty: Co si zahrát přímo na ulici?
Sdílej
 
Jaké nejzajímavější netradiční sporty lze provozovat na ulici pod širým nebem? Ábíčko přináší tipy na nejlepší nové street a urban sporty od pickleballu, přes street bouldering a spikeball, až po cornhole. Udělej si z města svoje hřiště!

Multifunkční tělocvičny, atletické ovály, travnatá hřiště, ledová kluziště, bazény, tenisové kurty a další druhy sportovišť máme jako lidstvo spojené s pohybem. Ať už rekreačním, nebo soutěžním.

Jenže v posledních letech se čím dál častěji revírem profesionálních sportovců stávají ulice měst. Nejde přitom ani tak o úplnou novinku jako spíše návrat ke kořenům. Organizovaný sport je totiž světovým fenoménem poměrně krátce.

Tisíciletý fotbal

Řada moderních sportů se vyvinula z jejich skutečně velmi starých předchůdců. Šlo o disciplíny s docela jiným účelem. Například lakros vymyslel už ve 12. století severoamerický kmen Irokézů jako způsob, jak řešit spory. V roce 2028 se po 120 letech vrátí na olympiádu a šanci na kvalifikaci mají i české hráčky.

Spikeball je fyzicky náročný sport, u kterého se člověk může také pořádně ušpinit •  Aleš Bílý, Czech Roundnet

Stejně tak populární biatlon navazuje na éru soutěží vojenských lesních hlídek z počátku 20. století. Různé formy míčových her připomínajících fotbal jsou zaznamenány na malbách z Číny či Jižní Ameriky starých tisíce let. 

Křída, míček, hrajeme hokej - ne hokejbal!

Sporty vznikají a zanikají organicky v návaznosti na to, jak jsou mezi lidmi populární. Často přitom ani nejde o oblíbenost jejich oficiálních variant. Například jen málo rodičů si může dovolit dát své děti na lední hokej, platit drahé vybavení a vozit je pravidelně na tréninky na zimní stadion s ledovou plochou.

Na pomezí sportu a společenské soutěže stojí například Cornhole •  iStock.com

Ale udělat si branky ze čtyř školních batohů a zahrát si s hokejkami a tenisákem na betonovém plácku na sídlišti je neuvěřitelně jednoduché. Právě takhle vznikají „streetové“ sporty. V tomto případě hokejbal, ve kterém Česko patří mezi absolutní světovou špičku. 

Zrozeno na ulici: Skateboarding a streetball

Některé sporty se na ulicích doslova narodily, třeba skateboarding. Jiné, například BMX, vycházejí z principu, že aktivitu, provozovanou původně v přírodě či na hřišti, lze snadno adaptovat na městské podmínky.

Na olympijských hrách tak dnes můžeme vidět jak klání v klasickém halovém basketbalu s pěti hráči na každé straně, tak jeho pouliční variantu streetball s jedním košem a třemi sportovci v každém týmu. Tedy opět variantu známou z venkovních hřišť mezi domy. 

Volejbal pro čtyři alias crossnet má netradiční pravidla počítání bodů •  Crossnet

Město, zahrady, pláže

Se streetovými sporty je spojená také specifická kultura, styl oblékání nebo hudba. Ovšem existují i výjimky. Velmi populární, a to především v Americe, je nyní pickleball. Tuto hru podobnou tenisu vymyslela parta kamarádů, kteří se nudili na zahradách domů na amerických předměstích. Crossnet je zase nejnovějším fenoménem na plážích u moře.

Co je lepším důkazem toho, že moderní sport s miliony hráčů a fanoušků může dnes přivést na svět úplně kdokoliv a kdekoliv?

Tipy ABC na nej neznámé městské sporty:

Street bouldering

Lezení po skalách i sportovní lezení na umělých stěnách bychom dnes asi jen těžko označili za netradiční disciplínu. Co když se ale ti nejlepší lezci potkají ve městě a zdolávají mostní pilíře, konstrukce železničních viaduktů, dávno nevyužívané továrny nebo kamenné zdi náplavek?

Pak vznikne street (někdy zvaný také urban) bouldering, sport s kořeny v Itálii, dostupný všem věkovým kategoriím. Nejmladším závodníkům, které organizátoři pustí soutěžit, je totiž pouhých 6 let!

Pokoření některých městských překážek může být pořádná věda a najdou se i takové, které dají pořádně zabrat i nejlepšímu českému lezci Adamu Ondrovi. Pořádné městské lezení si v minulosti mohli vyzkoušet sportovci v Praze nebo Ústí nad Orlicí. V příštím roce by se podobný závod mohl odehrát v Praze nebo v Liberci. 

Pickleball

Raketový sport pickleball se pyšní tím, že jde již tři roky za sebou o nejrychleji rostoucí disciplínu ve Spojených státech amerických. Vznikl již v šedesátých letech minulého století, trvalo ale více než dvacet let než se ze sportu pro pár kamarádů, kteří si pinkali míčky přes plot, stalo odvětví s oficiálními pravidly.

Za obří vlnu popularity může rok 2020 a pandemie. Dnes hraje pickleball asi 40 milionů lidí v USA, populární je ale i v Česku. Základem je betonový kurt o velikosti asi 1/4 tenisového, pálky podobné těm ze stolního tenisu (ale větší) a děrovaný míček téměř nerozlišitelný od florbalového.

Díky všemu výše zmíněnému jde o pomalejší a přístupnější variantu tenisu, kterou lze doslova hrát uprostřed ulice – stačí jen natáhnout síť ve správné výšce a hřiště si nakreslit. Paradoxní je, že mnohé tenisové areály v USA přestavují hřiště na pickleballová a snaží se tak na rostoucí oblibě sportu také něco vydělat. 

Spikeball

Možná už jste je viděli v parku. Celkem čtyři lidé běhají kolem trampolíny a snaží se od ní odrazit míček mimo dosah soupeřů. Přesně takový je princip sportu roundnet, kterému se však mnohem častěji říká spikeball (podle nejpopulárnějšího výrobce vybavení k jeho hraní).

Pravidla jsou velmi podobná plážovému volejbalu, dva dvoučlenné týmy si tedy mohou dvakrát přihrát a nejpozději třetím úderem musí zamířit do středu. Spikeball je velmi dynamický a rychlý sport – žádný tým nemá své pevně ohraničené území, všichni běhají kolem trampolíny najednou. Pokud by se u toho omylem srazili, výměna se opakuje. 

Cornhole

Sportů a her založených na principu odhazování předmětů na přesnost existuje celá řada. Stačí vzpomenout na oblíbený bowling, francouzský pétanque nebo vikinské mölkky. Relativním nováčkem je mezi nimi disciplína zvaná cornhole.

Už samotný název přitom napovídá, o co půjde tentokrát: Sáčky naplněné kukuřicí (corn) se házejí na dálku do díry (hole). Umístění na desku je za bod, pytlíky propadlé skrz rovnou za tři.

Že nejde o skutečný sport? Gavin Hamann a Jaxson Remmick by nesouhlasili. Tito dva mladíci totiž právě díky svým zkušenostem a výsledkům na cornhole turnajích získali prestižní sportovní stipendium na jedné z amerických univerzit.

Crossnet

Tento relativně mladý sport je mixem dvou disciplín. Tou první je volejbal, tou druhou pak populární americká dětská pouliční hra foursquare (čtyři čtverce). Speciální vysoká síť rozděluje hřiště, které se může nacházet na pláži, v parku i na ulici, na čtyři sektory. V každém z nich stojí jeden hráč, ovšem pozor, v konkrétní výměně se vždy hraje tři proti jednomu.

To znamená, že kromě sportovních schopností musí hráči také zapojit hlavy a využít svých matematických dovedností k tomu, aby si dokázali spočítat, proti komu se jim vyplatí útočit. Hráč s nejvíce body se totiž stává hrozbou pro ostatní.

Jak se vyvíjely městské sporty:

1970–1980 – Skateboarding, původem z Kalifornie, postupně objevují miliony lidí v USA i ve světě. Po celé Americe rostou skateparky. 

1980–1990 – Prkna jsou v USA v krizi, v Česku ale zažívají boom. Praha hostí v roce 1988 mistrovství Evropy ve skateboardingu.

1990–2000 – Ve Francii vzniká parkour, městský běh, ve francouzštině zvaný umění přemístit se. Fenoménem ulic jsou měkké míčky „hakysáky“.

Video se připravuje ...

Učíme se parkour I • Zdroj: redakce ABC

2000–2010 – Městské sporty se stávají součástí popkultury, vycházejí hry jako FIFA Street či Tony Hawk’s Pro Skater. Skateparkům vládnou brusle a koloběžky.

2010–2020 – Sociální sítě naplno nechávají vyniknout virální potenciál městských sportů. Mnoho street sportovců se profesionalizuje, objevují se významní sponzoři. 

2020> – Na olympijských hrách v Tokiu se v roce 2021 historicky poprvé soutěží ve skateboardingu, BMX freestyle a 3x3 basketbalu.

Přihraj, jezdče! Dějiny míčových her: Kde to začalo?

Přihraj, jezdče! Dějiny míčových her: Kde to začalo?

Škola parkouru: Video návody jak na to

Škola parkouru: Video návody jak na to

Strojky času: Hokejbal mezi domy

Strojky času: Hokejbal mezi domy

 

Články odjinud