Turistické známky zaplavily Česko: Proč je s nimi mapa zajímavější?

Turistické známky zaplavily Česko: Proč je s nimi mapa zajímavější?
Sdílej
 
Turistické známky zaplavily Česko a naše mapa je díky nim ještě zajímavější. Staly se symbolem výletů, sběratelství i historie. Co ukrývá šest centimetrů široké dřevěné kolečko z lipového dřeva?

Vypravit se na výlet na hrad nebo třeba na rozhlednu znamená podívat se na místa, která jsou něčím zajímavá a kde si kromě malinovky můžete koupit třeba i pohled nebo dřevěnou turistickou známku.

Má vždy stejné rozměry. Na 6 centimetrů široké kolečko je vypálena ilustrace, pořadové číslo a základní informace o místě. Takových Turistických známkových míst  je v České republice od roku 1997 už téměř tři tisíce. 

Jednička turistiky na Pradědu

Turistickou známku s číslem 1 si začali odnášet před 27 lety návštěvníci z vrcholu hory Praděd. A proč zrovna Praděd, když nejvyšší horou České republiky je Sněžka? Důvody musíte hledat v nedalekém městě Rýmařov, kde celý nápad vznikl v hlavě Davida Holuba.

Video se připravuje ...

VIDEO mag: Šelmy jsou v Česku! Hrozí útok?! Plus: Odhalujeme turistické známky • Zdroj: ABM

„Bylo to prostě u nás. A navíc, jak rádi připomínáme, je Praděd nejvyšší hora Moravy zároveň nejvyšším bodem České republiky. Prostě jednička!“ směje se David. Naráží tím na fakt, že špička vysílače postaveného na hoře je ve výšce 1637 metrů nad mořem, tedy celých 146 metrů nad Sněžkou.

Dřevní začátky

V prvním roce roznášel David známky po Jeseníkách sám a přesvědčoval provozovatele horských chat, aby si ta „svoje“ kolečka vzali do prodeje. Brzy se přidal skautský kamarád Láďa „Gin“ Šín, který při rozšiřování systému najel milion kilometrů. Dnes už se dřevěnými kolečky v Rýmařově zabývají tři desítky lidí, zaměstnaných udržováním a rozšiřováním celého „známkového systému“. 

Známky znají všude

Turistické známky najdete v objektech velkých institucí, jako je Národní památkový ústav, Národní muzeum, Senát České republiky, České dráhy nebo ČEZ. Vedle nich také v malých vesnických muzeích, na hradních zříceninách, rozhlednách a na dalších přírodních a historických památkách. Turistické známky se staly součástí databáze Mapy.cz, navigací GARMIN a turistického portálu Turistika.cz. 

Sběratelská komunita žije

Pro pravověrné sběratele organizuje David v Rýmařově pravidelná roční setkání. Za každých deset po sobě jdoucích Turistických známek obdržíte zdarma Prémiovou turistickou známku. Až jich budete mít 50, 150 nebo 200, postoupíte v žebříčku sběratelů do další hodnosti

Pavel z ábíčka se snaží odvalit jednu z největších Známek na světě •  Pavel Dobrovský, Turistická známka

Metou je 250 Prémiových turistických známek, díky kterým získáte titul Znalec České republiky. A jsou takoví, kteří mají všechny? Jistě! Není jich mnoho, protože posbírat všechny číslované placky je běh na dlouhou trať. Navíc jich každoročně asi 50 nových přibývá. Prostřednictvím internetového hlasování se o to starají sami sběratelé.

Lípa a oheň

Po odhlasování nového místa se výtvarníci společně s počítačovými grafiky sejdou nad návrhy, které upraví v CAD programu. Grafika musí být samozřejmě zřetelná a vystihující dané místo. Počítačem ovládaná fréza ji pak vyřeže do mosazné matrice. Robotická ruka ji přitiskne na lipové kolečko a při teplotě 500 °C do něj motiv vypálí. Bez použití barvy a laku. Proto jsou Turistické známky nazývány také „vzpomínky s vůní dřeva“. 

Pomáhat a sbírat

Přestože je známka ryze českým fenoménem, zájem o ni projevují i v zahraničí. Známkám se dobře daří na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a pomalu postupují i do dalších zemí. Přestože je dřevo rozhodně retro, úspěšně kolonizuje také virtuální prostor (viz Dřevo a internet níže). Benefiční turistické známky dokáží i pomáhat – jejich prostřednictvím proběhly sbírky ve prospěch Centra Paraple a řady památek poničených povodní či ohněm. 

Planeta Známka

Čím víc času s Davidem Holubem trávíme, tím zajímavější svět se před námi otevírá. Turistická známka pro nás přestala být „dřevěným kolečkem za pár korun“, ale ukázala nám propracovanou sběratelskou hru, která dokáže zabavit, poučit, ale také vzbudit zájem o výletování a poznávání.

---

Dřevo a internet

Co ukrývá turistická známka?

Dřevěná placička s vypáleným obrázkem je z jedné strany zakryta papírovým kolečkem, které odhaluje další možnosti. V první řadě je tu kupon sběratelské hry: Po zaslání 10 po sobě jdoucích čísel dostanete z Rýmařova Prémiovou turistickou známku a stáváte se tak oficiálně sběratelem i s místem v žebříčku – samozřejmě na nejnižší příčce.

Popularita Turistických známek dala v Rýmařově vzniknout Návštěvnickému centru, které slouží jako základna pro mnohé sběratele •  Pavel Dobrovský, Turistická známka

Cesta k titulu Znalec České republiky je dlouhá, ale není kam spěchat. I cesta může být cíl a s Turistickými známkami to platí dvojnásob. Osobní sbírku lze spravovat na webu www.turisticke-znamky.cz anebo v aplikaci Turistické známky pro Apple a Android.

Poslechni si známku

Na samolepicím štítku je kromě fotografie Turistického známkového místa QR kód Audibedekr. Když si jej nalepíte do sběratelského deníku, získáte možnost kdykoli si z chytrého telefonu poslechnout aktualizované informace o místech, kam se třeba budete rádi vracet. Do audio databáze bylo napsáno a profesionálně namluveno na 3000 původních textů.

Nejlepší aplikace za dobrodružstvím

Nejlepší aplikace za dobrodružstvím

Nejlepší hry na ven: Zábavné dobrodružství může zažít každý

Nejlepší hry na ven: Zábavné dobrodružství může zažít každý

Výlety se Simpsonovými: Animovaná a šílená turistika

Výlety se Simpsonovými: Animovaná a šílená turistika

 

Články odjinud