Pokud rádi chodíte obdivovat výstavy dinosaurů nebo vesmírných objevů, nyní si můžete muzeum plné takových exponátů postavit doma. Sice ve zmenšené podobě jako LEGO stavebnici, ale i tak je doslova od základů po strop plná zajímavých kousků. Set s názvem Přírodovědné muzeum dostal číslo 10326 a obsahuje přes čtyři tisíce kostek, takže je to pořádný macek pro pokročilejší stavitele.
LEGO od pravěku do vesmíru
Stavebnici muzea vévodí velká socha brontosaura, ale z pravěku jsou tu například i lebka šavlozubého tygra či zkamenělina hlavonožce. Ve druhé části přízemní expozice je sál minerálů.
V prvním patře následuje expozice věnovaná historii zaoceánských plaveb a přenese se až do současnosti v podobě dobývání vesmíru. Je tu miniaturní model rakety i velká (myšleno v rozměrech LEGO muzea, jinak jde o pár kostek) konstrukce Sluneční soustavy.
A taky sem z přízemí vystrkuje hlavu kostěný brontosaurus. Na střeše je pak pozorovatelna noční oblohy a kancelář ředitele. Aby toho nebylo málo, do budovy se vešly i laboratoř, bufet nebo toaleta.
Stavebnice s řadou vtipných detailů
Stavebnice skrývá několik zajímavých detailů. Jednotlivé úrovně muzea jsou snadno odnímatelné, abyste kdykoliv mohli nakouknout dovnitř.
A že je na co se dívat! Přímo pod budovou muzea jsou například v zemi uložené další dinosauří kosti. Archeologové si jich tehdy nevšimli, víte o nich jen vy, protože jste je v prvních krocích stavění muzea vložili do jeho základů. Další hezký detail nabízí kancelář ředitele, protože má na stole rozloženou pirátskou mapu pokladů.
Minifigurky nesmí chybět
Figurek je v krabici celkem sedm. O řediteli muzea již byla řeč, jsou tu i údržbář, kurátorka či návštěvníci s miniaturním foťákem v ruce. Najdete i pejska, který v kontejneru za muzeem našel obří dinosauří kost a teď s ní utíká po ulici, zatímco se jej panička snaží marně chytit.
Je to další z těch dalších veselých detailů, kterých je Přírodovědné muzeum plné. Svým způsobem je tu figurek devět, protože před vchodem do muzea stojí dvě sochy. Tvoří je klasické dílky postaviček, jen jsou od hlavy až k patě v šedé barvě kamene.
Muzeum rekordu: Největší ale ne nejvyšší
Set spadá do řady modulárních budov, kterou LEGO vydává už sedmnáct let. Jsou navržené tak, aby základy seděly do předem daného půdorysu ulice a po bocích mají dílky, jimiž do sebe sety zacvaknete a můžete tak vytvořit jednu dlouhou řadu domů.
Podle počtu kostek je Přírodovědné muzeum doposud největší vydaná modulární budova, ovšem není nejvyšší. Tento rekord stále drží radnice vydaná v roce 2012, která šplhá do výšky rovného půl metru.
Nezapadne do zástavby
Právě mezi ostatními sety modulárních budov vyniknou jisté rezervy Přírodovědného muzea. Olivová barva fasády působí poněkud bledě a díky své šířce bude trochu hlavolamem, mezi jaké domy muzeum umístit.
Ale to jsou jen drobné výtky, jež není třeba brát v potaz. Samo o sobě je totiž Přírodovědné muzeum parádní stavebnice plná detailů. Řadu exponátů poznáte na první pohled a kamarádům tak můžete říkat, že máte doma vlastní muzeum.
---
Série LEGO Icons
Především pro zkušené stavitele je určena série LEGO Icons, která vychází od roku 2000. Nejprve se jmenovala Exclusive, později Creator Expert a nejnověji (od roku 2022) Icons. Bez ohledu na jméno za ní stojí stejná myšlenka – dodat dospělejším až dospělým stavitelům výzvu v podobě zajímavých modelů.
Těch je zatím na osmdesítek a kromě Přírodovědného muzea, které ábíčko recenzuje, mezi nimi najedete třeba Eiffelovu věž, policejní stanici, ale také letadlo Concorde, auto Corvette (recenzí této stavebnice najdete tady) nebo ornitoptéru z filmu Duna a další.