Během následujících let budeme s nadšením sledovat události u Měsíce. Americká agentura NASA hodlá v rámci programu Artemis dostat lidi zpátky na měsíční povrch. Pomůže jim v tom SLS, skoro 100 metrů vysoká raketa s váhou 2875 tun, která poprvé odstartovala roku 2022. Další let je naplánován na rok 2025 – a tentokrát ponese kosmickou loď Orion s astronauty. Do té doby máme ještě pár měsíců, čím je vyplnit? Tak třeba stavbou SLS!
LEGO ikona nejen pro dospělé
LEGO set s číslem 10341 rozhodně není žádný střízlík. Model má výšku 70 centimetrů a skládá se z 3601 kostek. Řadí se do série LEGO Icons, která je zaměřena na pokročilé (ale ne jen dospělé) stavitele, ale s trochou trpělivosti a klidně i pomocí od rodičů by vás to nemělo odradit. Skládání je totiž docela přímočaré, i když místy únavné, protože musíte neustále opakovat secvakávání stejných kostiček.
Jak se staví NASA Artemis SLS
Po otevření krabice se stavebnicí LEGO najdete téměř 30 pytlíků, které podle téměř 400stránkového návodu budete rozbalovat a skládat. Stavění je rozděleno do tří fází. V té první složíte startovací plošinu. Na tu přistavíte věž, o kterou se ve finále opře samotná raketa. Stavba částí není časově úměrná, u některé fáze strávíte výrazně delší dobu než u jiné. Celou dobu ale budete mít pocit, že vám to pěkně roste pod rukama.
Fáze I: Plošina
Hned u první části, tedy startovací plošiny, si pěkně procvičíte prsty. Návrháři z Lega ale i tento poměrně jednoduchý model o rozměrech 30 x 27 centimetrů dokázali zajímavě ozvláštnit tím, že některé strany jsou odkryté a tím pádem vidíte do vnitřní konstrukce. Potěší i venkovní detaily, jako jsou přístupové schody a zábradlí po obvodu vrchního prostoru.
Fáze II: Věž
Zaručeně nejvícekrát budete chtít se stavbou skončit při kompletování startovací věže. Její detail je zdaněný nutností „do nekonečna“ do sebe zacvakávat stejné dílky. Snadno se přitom dopustíte chyby.
Doporučujeme pokaždé, když ucítíte únavu, opětovně překontrolovat, že jste poslední kroky udělali správně. Jinak budete rozebírat podstatné části věže a stavět znovu. Věřte nám – není to zábava. Odměnou za trpělivost vám budou parádní detaily, třeba můstek, po kterém astronauti vejdou do lodě Orion.
Fáze III: Letíme!
Oproti věži je kompletace rakety SLS procházkou růžovou zahradou. Stavba je rychlá, a to jak u hlavní oranžové rakety (ta je plná paliva), tak u dvou urychlovacích bloků, které v určitých výškách odpadnou po startu do oceánu. Opravdovou třešničku tvoří vesmírná loď Orion, kterou vložíte do horního patra. A pak – pak je hotovo.
Fáze IV: Dekorace
I když vlastně ne. V balení je velké množství samolepek pro dozdobení SLS tak, aby komplex vypadal jako kopie skutečného. Nalepování také nějaký čas zabere, my jsme se celkově dostali na kousek přes deset hodin stavby. Výsledek ale stojí za to.
LEGO jako výstavní kousek
SLS z Lega samozřejmě není realistickou kopií skutečného zařízení. V několika ohledech je ubráno na detailu nebo jsou odkrytá místa, která jsou v realitě zakryta štítováním a panely. Přesto je model dokonalý a skvěle vám ozdobí pokoj nebo společnou místnost.
A nejen to – v návodu se dozvíte základní informace o misi Artemis, o vývoji stavebnice a o tom, co nás za několika let snad čeká – další lidská stopa na Měsíci. Až se tak stane, tak se můžete s pýchou podívat na to, co jste z Lega vybudovali.
Nápady pro LEGO:
Na začátku každé nové stavebnice je idea
Máte hbité prsty, dobré nápady a rádi stavíte z Lega podle vlastních představ? V takovém případě si nenechte ujít stránku ideas.lego.com. Stavitelé z celé planety na ní nahrávají své projekty z Lega a ostatní pro ně hlasují. Jakmile projekt získá 10 000 a více hlasů, tak ho firma Lego odborně posoudí.
Projekt se pak může přesunout do „ostré“ fáze. Vyjde jako číslovaná stavebnice Lego a její autor získá jedno procento z prodejů. Takový osud potkal přes 60 stavebnic. Zajímavý je případ Williama „NASA RocketBuilder“ Butterwortha, který navrhl právě SLS, ale firma místo jeho modelu vydala vlastní, který měla už dlouhou dobu na pracovním stole.