Guinnessova kniha světových rekordů 2025 vyšla česky a slaví 70 let

Guinnessova kniha světových rekordů 2025 vyšla česky a slaví 70 let
Sdílej
Guinnessova kniha světových rekordů 2025 vyšla česky a slaví 70 let. Nese jméno po slavném irském pivovaru Guinnes. Jak to začalo a které kategorie jsou sporné?

Nejpodivuhodnější lidské výkony, pozoruhodnosti přírody i ohromující data z vědy a techniky, to všechno a mnohem víc je kniha Guinnessovy světové rekordy. V roce 2025 oslaví 70. výročí od prvního vydání a kniha pro jubilejní rok vychází už letos na vánoční trh. 

Kniha rekordů s příchutí piva

Víte, proč kniha rekordů nese jméno slavného irského pivovaru? Není to náhoda. Historii začal psát 10. listopadu 1951 výkonný ředitel pivovaru Guinness Sir Hugh Beaver. Během lovu se pohádal s dalšími džentlmeny o to, který evropský pták je nejrychlejší. V dostupných encyklopediích a naučné literatuře nenašli uspokojivou odpověď, což Beavera přivedlo na myšlenku vytvořit knihu, která by se stala všemi uznávanou autoritou v oblasti světových rekordů.

Guinness měl okamžitý úspěch

Beaver byl významnou postavou britské historie, ale nebyl žádný spisovatel, proto svěřil realizaci svého nápadu novinářům, dvojčatům Norrisovi a Rossimu McWhirterovým, kteří od léta 1954 skládali první vydání nazvané Guinnessova kniha rekordů. Mělo 198 stránek a vyšlo 27. srpna 1955.

Ve Velké Británii se okamžitě stalo bestsellerem, proto už o rok později vyšla kniha také v USA. Od svého vzniku se kniha rekordů neustále vyvíjela. Z původní prosté referenční příručky pivovarské edice vyrostla v celosvětovou značku, která zahrnuje nejen každoroční publikace, ale také televizní pořady, muzea a různé digitální platformy. Roku 1999 byla přejmenována na Guinnessovy světové rekordy.

Ema Kawamaki v dubnu 2024 stanovil Guinnessův světový rekord v počtu triků backside 540 na skateboardu za jednu minutu. Zvládl jich osm •  © Guinness World Records

U nás 50

Nyní se vydává ve více než 100 zemích a 40 jazycích a eviduje ve své databázi více než 53 000 rekordů. První české vydání vyšlo v roce 1975, takže k 70. světovému výročí se přidává i 50. jubileum české. Od roku 1955 britská kniha změnila několikrát svého majitele a od roku 2008 patří kanadskému nakladatelství Jim Pattison Group. Ovšem sídlo Guinessových světových rekordů stále zůstává v Londýně. Jak si přál její zakladatel, je stále nejvyšší autoritou při vytváření rekordů všeho druhu. 

Sporné kategorie

Dlouhá desetiletí zaznamenávání rekordů ovšem ukázala, že některé z nich přinášejí i nové etické otázky a bezpečnostní obavy. Šlo například o rekordy spojené s poškozováním zdraví, jako je přejídání, nebo dokonce se zabíjením – kniha v minulosti evidovala i sériové vrahy.

Redakce Guinnessových světových rekordů proto zavedla přísná pravidla pro přijímání a ověřování rekordů. Některé kategorie, jako je například pití alkoholu nebo nebezpečné činnosti, byly z knihy zcela odstraněny. Organizace odmítá rekordy, které by mohly ohrozit zdraví nebo život účastníků, a klade důraz na ochranu životního prostředí.

Nejchytřejší psi na světě jsou podle Guinnessovky z roku 2024 Bonnie & Simba. Na obrázku je Bonnie při třídění ponožek •  © Guinness World Records

Nové výzvy

Ani Guinnessovy světové rekordy se nevyhnuly problému klesajícího prodeje po nástupu digitálních médií. Obchodní model se proto výrazně změnil. Společnost nyní nabízí placené služby pro jednotlivce a firmy, které chtějí vytvořit nebo překonat rekordy, což mezi lidmi vyvolalo kritiku. Nicméně to zafungovalo.

Vedle toho vydává speciální edice, jako je Gamer's Edition zaměřená na videoherní rekordy. Je také aktivní na sociálních sítích. Guinnessovy světové rekordy už dávno nejsou jenom sbírkou faktů, ale celým propleteným systémem činností. Stále však zůstává oslavou lidského ducha, kreativity a vytrvalosti. Inspiruje lidi po celém světě k překonávání hranic možného a ukazuje nám, čeho všeho je lidstvo schopno.

Guinnessovy světové rekordy 2025:

70. jubilejní vydání

70. jubilejní vydání Guinnessových světových rekordů •  © Guinness World Records

Česká verze 70. jubilejního vydání Guinnessových světových rekordů 2025 vychází v nakladatelství Slovart právě v těchto dnech. Obsahuje více než 1000 obrázků a tentokrát to není jenom encyklopedie rekordů. Úvodní kapitola je věnována historii knihy, následuje výběr toho nejlepší a nejkurióznějšího za aktuální rok i celou historii.

Rekordy jsou dělené do kategorií a jsou proloženy výběrem takzvaných ikon guinnessovky. Řada rekordů odkazuje QR kódem na další obsah na webu, ať už jsou to doplňující texty, obrázky, videa, nebo celé weby. Novinkou jsou takzvané Flashbacky, kompilované dvoustrany na určité téma (např. Rubikovy kostky). A pro nás je velmi zajímavá kapitola Kids věnující se rekordům dětí, teenagerů a rodin.

Stejně jako většina předchozích i letošní Guinnessovy světové rekordy působí na první prolistování přeplněně a nepřehledně, ale to už je její záměr a styl, který vás pohltí při každém otevření knihy. Pokud už nějaký rok ve své rodině zvažujete pořízení guinnessovky, jubilejní vydání je ideální volbou. 

Být nejlepší: Jak se zapsat do České knihy rekordů?

Být nejlepší: Jak se zapsat do České knihy rekordů?

Ochlaďte se na konci léta: Sledujte psí rekordmany ve skocích do vody

Ochlaďte se na konci léta: Sledujte psí rekordmany ve skocích do vody

Robotičtí sportovci: Zápolení mechanických strojů

Robotičtí sportovci: Zápolení mechanických strojů

Články odjinud