Ábíčko je v rodinném domku ve Valticích a naším hostitelem je Jan Nowak, bezpochyby největší znalec prakostřelby u nás. Obráží světové turnaje, odkud vozí výborné výsledky, prodává praky a příslušenství, a dokonce je sám vyrábí a vymýšlí nové konstrukce.
Z praku může střílet každý
Z praku může střílet každý, Stačí si uříznout vidličku z větve, přivázat k ní leteckou gumu s koženým lůžkem a jako střelivo použít kamínek. Před lety si pár nadšenců řeklo, proč v prakostřelbě neuspořádat lokální turnaj.
Brzy se z něj stala tradice až do chvíle, kdy zhruba před dvanácti lety na lokální turnaj na jižní Moravě dorazil Jan Nowak. Vidlička z větve s leteckou gumou mu nebyla dost dobrá, tak si zkonstruoval vlastní prak s vidlicí vyřezanou z překližky a plochou silikonovou gumou. Soupeři na něj zpočátku hleděli jako na exota, ale Honza se trefoval lépe než ostatní. Smích proto rychle vyměnili za obdiv.
Ábíčko video mag S3EP15: Mistr praku a vystřihovánka hradu Rábí • Zdroj: ABM
Vystřelit si do světa
Honza se do prakostřelby okamžitě zamiloval. Býval lukostřelcem, ale prak vlastní konstrukce jednoduše strčil do kapsy, do druhé ocelové kuličky a byl připraven si okamžitě zastřílet při každé procházce. Začal prozkoumávat, jak se v prakostřelbě soutěží v jiných částech republiky, v Evropě a ve světě. Zjistil, že tento sport se teprve rodí, ale zato velmi dynamicky.
Mistry prakostřelby jsou Číňané. Tam se také pořádají světové turnaje a střelbu z praku uznávají jako opravdový sport, kterému se věnuje na 300 000 lidí. V porovnání s tím je zhruba 2000 registrovaných střelců v Evropě skoro zanedbatelných. V ostatních částech světa to je obdobné. V Evropě je nejvíc prakostřelců ve Velké Británii, po níž následují jižní státy jako Španělsko či Itálie.
Dostřel? 10 a 15 metrů
Na světových turnajích se nejčastěji střílí na 10 a 15 metrů, přičemž přední noha střelce nesmí překročit linii vzdálenosti, ale přední natažená ruka ji přesahovat může. Stojí se bokem jako v lukostřelbě, přední natažená ruka (obvykle levá) drží prak, zadní natahuje gumu a obvykle se opře (zakotví) kloubem palce v obličeji pod lícní kostí. Střela (ocelová kulička, v závodech nejčastěji průměru 8 mm) se drží přes kožené lůžko mezi bříškem palce a hranou ukazováčku.
Každý střelec si ale postoj i držení praku přizpůsobuje svým zvyklostem. Střílí se čtyři série po pěti ranách na pětici terčů o průměru 8, 7, 6, 5 a 4 cm, přičemž v každé sérii mají být sestřeleny všechny terče.
Čech sám v Číně
Když se Jan Nowak v prakostřelbě dostatečně rozkoukal, rozjel se v roce 2018 na vůbec první světový pohár do Číny. Byl tam jediným nečínským účastníkem soutěže. Umístil se na krásném sedmnáctém místě. V dalších letech na tamní turnaje přivedl další střelce ze světa i z Česka. Po návratu se Honza pustil do výroby praků na profesionální úrovni. Dnes má v nabídce celou řadu modelů vlastní konstrukce a prodává 150 až 300 praků měsíčně do celého světa.
Bez omezení
Turnajová pravidla konstrukci praku nijak neomezují. Rovněž průměr ocelových kuliček si volí každý střelec sám. Honzovy praky jsou nejčastěji vyrobené z překližky či tvrzeného plastu. Plochá guma je k vidlici uchycena pomocí kovových zámků utažených šroubem.
Střelec vidlici nedrží směrem vzhůru, ale bokem. Při natažené gumě se tak na boku vidlice vyrýsuje drážka, která střelci slouží jako mířidlo. Plochá guma má vysokou pružnost, takže ji lze hodně natáhnout, což střele udělí velkou kinetickou energii. Vydrží minimálně 400 výstřelů, poté se začne u lůžka trhat.
Kam se obrátit
Jan Nowak se dnes věnuje nejen prakostřelbě jako sportu a prodeji svých praků, ale také propagaci tohoto krásného sportu. Jeho web www.hunting-catapults.cz slouží jako e-shop i jako blog s články a videi z turnajů, popisy technik střelby, tréninků i konstrukcí praků. Honza je zkrátka český Mistr praku.
Jak seřídit prak:
Odpor nátahu
Jan Nowak má spočítané, že ideální pro turnajovou vzdálenost střelby 10 až 15 metrů je odpor nátahu zhruba 2 kg, což zvládne i fyzicky méně zdatný střelec. Přitom střela vyletí rychlostí 75 m/s (270 km/h).
To znamená, že stejným prakem bude při podobné námaze dobře střílet dospělý muž, žena i dítě, stačí jen každému z nich doladit délku ploché gumy, aby byl odpor při různě dlouhém nátahu stejný. Při koupi nového praku vám do něj Honza nainstaluje gumu s univerzální délkou a vy během střelby zjistíte, zda vám vyhovuje.
Jak střílet
Oficiální turnajové vzdálenosti střelby jsou 10 a 15 metrů. Existují ale i turnaje, kde se střílí na 20, 25 či dokonce 50 metrů. Běžný turnajový prak mimochodem dostřelí zhruba do 150 metrů.
Koho nebaví střílet v hale či venku do terče, může vyrazit na tzv. pytláckou stezku, což jsou parkoury v přírodě, obdoba lukostřelby, kde se střílí na gumové terče v podobě zvířat. Nespornou výhodou praku je jeho skladnost. V kapse ho unesete na jakýkoliv výlet. Jen nikdy nestřílejte na lidi a zvířata!