Jak se odlévají kovové předměty? Dřevěné uhlí hořelo už v pravěku!

Jak se odlévají kovové předměty? Dřevěné uhlí hořelo už v pravěku!
Sdílej
 
Odlévání kovových předmětů není jen tak. Co k tomu potřebujeme? Experimentující archeologové odhalují, jak to dělal pračlověk. A že už používal dřevěné uhlí!

Ano, to musel být obrovský zlom v chápání hmoty, když se lidé v pozdní době kamenné seznámili se sléváním mědi. A vše se zdokonalilo přidáním cínu v době bronzové. Najednou bylo možné vyrobit si předmět jakéhokoli tvaru. Vše záviselo jen na tvaru formy. Přesto to není jen tak.

Formy a tyglík

I v archeologickém experimentu vše závisí na tom, co se nám dochovalo. V případě odlévání bronzu známe formy z hlíny nebo kamene. Do nich se bronz lil z tyglíku. To je žáruvzdorná nádobka, ve které se bronz rozteče, když ji v pícce zahřejete na více než 1000 stupňů Celsia. A ještě známe dyznu, to je keramické ukončení měchu, které je v kontaktu s ohněm a které nesmí shořet.

Pokud si tyglík vyrobíte z přírodních materiálů, nevydrží dlouho •  Radomír Tichý

Dřevěné uhlí používali už v pravěku

Co ještě chybí? Určitě už v pravěku museli používat dřevěné uhlí. Výhřevnost dřeva totiž nestačí. Museli mít i měchy, kterými se vhání velké množství kyslíku do pícky. Tím se podporuje hoření a zvyšující se teplota. Museli mít i nějaké kleště, aby bylo možné uchopit rozžhavený tyglík s tekutým bronzem. V Archeoparku ve Všestarech používáme dřevěné kleště namočené ve vodě a omazané hlínou.

Slévání pro veřejnost

Nebo můžete použít kleště železné, pokud předvádíte lidem odlévání bronzových výrobků v době železné. A je to tady! Když chce vidět slévání bronzu více návštěvníků, musíte kvůli času někde slevit. Aby se dostalo na všechny a nikdo nečekal příliš dlouho.

Claude a Sebastian z Belgie - Aleš dmýchá oběma měchy najednou •  Radomír Tichý

Typickou situací u nás je letní akce s účastí kolegů z belgického Archeoparku v Aubechies, kde jsou zvyklí přijímat velké množství návštěvníků. Používají například formy z písku, který je potřeba natlouct do železných rámečků. I takové jednorázové formy mohli lidé v pravěku používat, ale archeologem nalezitelné nejsou.

Rychle chladne

Rámečky jsou stažené moderními šrouby, dřevěné uhlí je koupené v současném obchodě. Tyglíky jsou vyrobené pro současné slévárny. Prostě cílem je ukázat výsledný efekt s určitým zjednodušením. Přesto v nás budí respekt. Někdy totiž Claude, ředitel Archeoparku v Aubechies, odlévá i metr dlouhé meče. Rozžhavený kov velmi rychle chladne, když je tyglík jen pár minut mimo pícku. A bronz nemusí dotéct do všech zákoutí připravené formy.

Profesionální pračlověk a Římané: Jak experimentují nadšenci?

Profesionální pračlověk a Římané: Jak experimentují nadšenci?

Lovci mamutů neštípali jen pazourek: Jak se dělaly pravěké čepele

Lovci mamutů neštípali jen pazourek: Jak se dělaly pravěké čepele

Pravěk počesku: Jak zažít dobrodružství na expedici Monoxylon

Pravěk počesku: Jak zažít dobrodružství na expedici Monoxylon

 

Články odjinud