Záhady koruny české: Jaká tajemství se zatím nedaří rozluštit?

Záhady koruny české: Jaká tajemství se zatím nedaří rozluštit?
Sdílej
Není na světě mnoho tak vzácných, a přitom stále záhadami opředených klenotů, jako je Svatováclavská koruna. Jaká tajemství nejvzácnějšího korunovačního klenotu se zatím nedaří rozluštit?

Lidé ji obdivují už téměř 650 let. Svatováclavskou korunu nechal do dnešní podoby těsně před svou smrtí upravit Karel IV. (1316–1378). Předtím však vypadala zcela jinak a tým badatelů se rozhodl zjistit jak. Bez přehánění detektivní pátrání v historii koruny je nakonec dovedlo k vytvoření tří různých verzí nejvzácnějšího korunovačního klenotu. 

Původní česká koruna

Přesnou podobu úplně původní koruny neznáme. Dochovaly se však soupisy už z roku 1355, které obsahují poměrně přesný popis klenotu. Už tehdy byla čtyřdílná zlatá čelenka osazena velkými zelenými smaragdy, červenými spinely a modrými safíry. Drahých kamenů bylo přesně čtyřicet. K nim podle dochovaného dokumentu ze svatovítského inventáře patřilo ještě šedesát perel.

Záhada šedesáti perel

Kde přesně perly byly a jak je tehdejší mistr zlatník na korunu uchytil, je dnes záhadou. Ve zlatém pásku čelenky se dochovaly drobné „dvojdírky“, které pouze naznačují, jak mohly být připevněny. Existují minimálně dvě varianty, o nichž odborníci diskutují. První, kterou vidíte i na finálních vizualizacích, odpovídá dobově zcela nezvyklému zdobení koruny. Stejně jako kameny jsou uchyceny tak, aby to vypadalo, že se nad hlavou panovníka doslova vznáší.

Korunovační klenoty pod pečlivým dohledem během výstavy ve Vladislavském sále •  Naše historie z. s., Matěj Šindelář, Jan Kužník

Druhá varianta pracuje s dobově běžnějším řešením, kdy se perly navlékaly na takzvanou perlovou šňůru. „Ta byla k čelence přišita nití skrze dochované dvojdírky, podobně jako knoflík. Perly byly na šňůrce odděleny vždy drobným uzlíkem, aby nedocházelo k jejich vzájemnému otěru,“ vysvětluje znalec zlatnických technik a restaurátor Andrej Šumbera.  

Jedinečný safír pro křížek

Zmiňuje jej Hájkova kronika z první poloviny 16. století. Korunu s ním měla na hlavě pravděpodobně ještě i Marie Terezie (korunována 1743) a naposledy Leopold II. Habsburský, šestého září 1791.

Tehdy stále ještě vrcholový zlatý křížek s rytinou Ježíše Krista spočíval na speciálně uchyceném modrém safíru opracovaném do tvaru koule. Tímto způsobem křížek sloužící zároveň jako relikviář pro uložení trnu z trnové koruny Ježíše Krista majestátně vystoupil nad jinak zcela souměrnou korunou.

Karel IV. s korunou na obraze Jana Vočka z Vlašimi ze 14. století •  Naše historie z. s., Matěj Šindelář, Jan Kužník

Tajemné zmizení

Unikátní modrý kámen z koruny zmizel a dodnes nikdo neví kam. „Koruna se pochopitelně vždy před korunovačním obřadem pečlivě kontrolovala a případně opravovala. Už například za Karla IV. víme, že se z ní ztratily dva smaragdy, které bylo potřeba doplnit. Dokud byla uložena ve vídeňské klenotnici, byla kompletní, safír se z ní tedy mohl ztratit až v Praze,“ naznačuje jednu z možností správce klenotů a ředitel Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Petr Kroupa.

Jedinečné drahokamy

Současná třetí verze koruny (bez ztraceného safíru) je osázena drahokamy, kterým je ve světě sotva rovno. Patří mezi ně i takzvaný Sirotek. To je červený rubín, který je tak velký a krásně barevný, že se mu žádný jiný dosud nalezený kámen svými parametry ani neblíží.

Korunovační žetony a mince byly pro badatele nápovědou, jak koruna v dané době vypadala •  Naše historie z. s., Matěj Šindelář, Jan Kužník

„Také použité safíry patří k největším a nejkvalitnějším, jaké lze na celém světě na dochovaných historických předmětech spatřit,“ doplňuje mineralog a gemolog Jaroslav Hyršl, který mimo jiné zkoumal i výzdobu proslulého Maurova relikviáře.

Magické kameny Karla IV.?

Vědci stále hledají odpověď na to, kde a jak je Karel IV. tak unikátní kameny dokázal sehnat. Tradovaná verze praví, že je hledal celý život, a když konečně získal i bájného Sirotka, nechal korunu konečně upravit.

Petr Kroupa má jinou teorii: „Můžeme se domnívat, že panovník mnoho z těchto kamenů již dávno měl. Kvůli jejich magickým vlastnostem si je však nechával u sebe. Mohly mu pomáhat například v léčení jeho vleklých zranění. Až opravdu těsně před smrtí je nechal usadit do koruny jako odkaz svému synovi a budoucímu králi Václavu IV.“

Zdroj: Naše historie z. s.

Rotunda svatého Václava: Příběhy z počátků českého státu

Rotunda svatého Václava: Příběhy z počátků českého státu

Císař budovatel: Hrady Karla IV.

Císař budovatel: Hrady Karla IV.

Relikviář svatého Maura poprvé ve 3D: Digitalizace neviditelného

Relikviář svatého Maura poprvé ve 3D: Digitalizace neviditelného

Články odjinud