Návštěvníci odejdou, pečovatelé naposledy zkontrolují zvířata a zoologická zahrada se ponoří do tmy. Občas se z ní ozve křik nočního obyvatele kontrolujícího svůj výběh. Takto si mnozí představují noc v zoo – a nejsou daleko od pravdy. Může to být trochu jinak. Třeba v pražské zoo se rozhodli, že připraví večerní program pro všechny včetně některých stálých obyvatel.
Desítky soch v Zoo Praha
Ve spodní části Zoo Praha, kde obvykle vídáte tučňáky, šelmy, lemury a další zvířata, teď přibylo 110 světelných soch, které představují 33 různých zvířecích druhů. Rozmístěné jsou podél kilometr dlouhé prohlídkové trasy a ukazují hlavně obyvatele Afriky.
Vedle slonů a žiraf narazíte na nosorožce, lvy, surikaty nebo tučňáky. Zaujmou i hyeny, delfíni, luskouni nebo gorily. Zatímco poslední dva druhy vznikly na objednávku přímo pro pražskou zoo, ostatní se vystavovaly i v jiných částech Evropy.
Jako od Walta Disneye
Nečekejte realistické sochy – právě naopak. Svou stylizací a barevností by zapadly spíš do království Walta Disneye, ovšem daří se jim držet daleko od přebarveného kýče. Toho jsme se popravdě při návštěvě trochu obávali, ale skutečnost nás přesvědčila, že jde o vhodný doplněk zoo.
Zářící sochy vzbudily zájem nejen u lidských návštěvníků. Páreček skutečných dikobrazů, kteří vyrazili na noční pochůzku, si nové světelné „kolegy“ prohlížel s velkou zvědaností. Sochy jsou navíc umístěné tak, aby nenarušovaly okolní pavilony a výběhy.
Úplně jiný světelný park
Světelný park v pražské zoo se výrazně liší od jiných událostí stejného typu. Zatímco jinde bývají sochy často tvořené kovovou konstrukcí omotanou LED světly, tady pracují s jinou technologií.
Obrysy zvířat vytvářejí z tenkých ocelových prutů, dovnitř umístí světelné zdroje a konstrukci potáhnou průhledným barevným plátnem. Sochy tak fungují jako lampiony a vytvářejí úchvatný dojem. Nejvíce zaujmou skupiny zvířat, třeba surikaty, které zůstanou v paměti napořád.
Projekce a tunel
Světelné sochy doplňuje další výzdoba – LED pásy na stromech, projekce na cestičkách a sedmdesátimetrový světelný tunel. Jeho světla pulzují a vlní se, až to působí, jako byste byli uprostřed živoucí světelné řeky. Jen pozor, musíte chytit ten správný okamžik na perfektní selfie.
Petr Pan i asijská zvířata
Celý projekt vytvořila polská společnost Wonderful Lightning, která se přes pět let věnuje světelným zahradám po celé Evropě a Americe. V rámci svého projektu Garden of Lights staví kulisy inspirované Alenkou v říši divů, Šmouly, Sněhurkou nebo Petrem Panem. Vedle pohádkových motivů ale často přicházejí na řadu i světelné sochy zvířat z Afriky nebo Asie.
Světelné parky v Česku:
Světelné parky se v Česku rozšiřují rychlým tempem. Zde jsou další tři, které stojí za návštěvu:
Praha: Světla času
Největší světelný park v Česku najdete u vodní nádrže Džbán. Nabízí 200 světelných instalací s historickými motivy a jako bonus také sochy dinosaurů z Dino Live.
Více informací na luminapark.cz.
Ostrava: Rozsvícený steampunk
Instalace inspirované steampunkem a dílem Julese Verna vytvořili odborníci ze společnosti Decoled v Dolních Vítkovicích.
Více informací na svetlavypraveji.cz/ostrava.
Brno: Světelný hrad
Na Špilberku ožívají pohádky a fantasy postavy včetně světelného draka – symbolu města Brno. Nechybí ani alchymisté a rytířské souboje.
Více informací na svetlavypraveji.cz/brno.