Každý dalekohled se skládá z objektivu uchyceného uvnitř tzv. tubusu a z okuláru. Jako objektiv i okulár můžete použít brýlové čočky, které seženete u optika. Tam si je také nechte zabrousit na průměr 4 cm.
Objektivem bude spojná čočka o optické mohutnosti 1,5 dioptrie (67 cm), okulárem spojná čočka o mohutnosti 15 dioptrií (6,7 cm). Při pozorování bude obraz v dalekohledu vzhůru nohama, to však astronomům v žádném případě nevadí.
Pokračování seriálu:
ABC č. 14 - červená baterka
ABC č. 15 - astronomický dalekohled + vystřihovánka hvězdné oblohy
ABC č. 16 - pozorování Slunce
Otočnou mapu hvězdné oblohy, kterou si můžete vystřihnout a slepit, najdete v tištěné verzi ABC č. 15 na straně 24 a 28.
Tip
Pokud u okuláru použijete namísto spojné čočky rozptylku (o mohutnosti přibližně -6 dioptrií), bude obraz odpovídat skutečnosti a nebude už převrácený. Úplně nejlepší varianta jsou okuláry ze starých školních mikroskopů!
Potřeby:
Lepenková či plastová trubice o vnitřním průměru 4 cm a délce 70 cm, pravítko, nůžky, skalpel, lepicí páska, lepidlo, asi deset tvrdších papírů formátu A4, dvojice brýlových spojných čoček o průměru 4 cm a optické mohutnosti 1,5 dioptrie (67 cm) a 15 dioptrií (6,7 cm)
1. Lepenkové trubice jsou docela nevzhledné, vyplatí se je polepit čistým papírem.