Bistabilní, tranzistorový KO a KO typu R-S.
Pokud jste si někdy chtěli postavit, nebo dokonce postavili nějaký jednoduchý blikač, jistě vám neušlo, že se autor v popisu funkce daného zařízení zmiňuje o jakémsi astabilním multivibrátoru, nebo astabilním klopném obvodu (KO). A proč se o tom zmiňuji zrovna v dílu nazvaném bistabilní KO ? Protože jak už je v číslicové technice zvykem, všechno souvisí se vším a i náš tranzistorový bistabilní KO souvisí s klopným obvodem (KO) abistabilním.
V elektronice se obecně můžeme setkat se třemi druhy klopných obvodů. Jsou to: astabilní, monostabilní a bistabilní. Čím se liší ? Kromě rozličného zapojení a použitím různých součástek je jejich hlavní odlišnost v principu činnosti. Tedy hlavně v počtu stabilních stavů.
Druhým případem je monostabilní KO. Ten má na rozdíl od astabilního KO jeden stav stabilní a druhý nestabilní. V praxi jeho činnost vypadá tak, že řídícím impulsem zvenčí je překlopen ze stabilního stavu do stavu druhého – nestabilního a v něm setrvá po určitou dobu. Po jejím uplynutí se vrátí zpět do svého původního - stabilního stavu.
Třetím případem je náš bistabilní KO. Ten disponuje dvěma stabilními stavy a je ho tady možno použít, jako jednoduchý paměťový člen.
V dnešní době stále dokonalejších integrovaných obvodů se už jen velice zřídka setkáme s elektronickým návodem, kde by byl KO sestaven z jednotlivých součástek, i když u některých konstruktérů je tento jev v zapojení stále v oblibě. Takový obvod si přiblížíme jen velice obecně.
Jeho součástí bývají zpravidla dva tranzistory typu NPN, dva kondenzátory a několik rezistorů. Vše pak vhodným propojením plní funkci bistabilního KO.
Dnes se ale seznámíme s KO typu R-S, který bývá součástí i obvodů TTL.
KO typu R-S má jakési dva vstupy a dva výstupy. Vstupy tvoří R – reset a S – set ( nastavení ). Výstupy jsou označeny Q a negované Q, což jak víme z předchozích dílů je výstup Q za nějž byl připojen invertor a jeho výstup byl vyveden ven jako Q s čarou.
Teď už k vlastnímu principu. Budeme postupovat podle pravdivostní tabulky. Oba vstupy L – výstup beze změny. Druhý řádek. S v L, R v H , výstup opět v L. Třetí řádek - vstup S v H, vstup R v L, nastane změna na výstupu = Q v H. Oba vstupy H – zakázaný stav.
Z pravdivostní tabulky je tedy patrno, že úroveň H na vstupu S nastaví výstup také do H a úroveň H na vstupu R vynuluje celý KO a na výstupu je opět L. KO typu R-S má také jednu zvláštnost, na vstupech nesmí být najednou úroveň H, jedná se o takzvaný zakázaný stav.
Příští díl věnujeme návodu na stavbu jednoduchého zdroje napětí a frekvence, který nám bude sloužit při našich dalších pokusech se sekvenčními obvody TTL.