Tentokrát se budeme zabývat tím, co jsem v textu o autoportrétu záměrně opomněl. Nejčastěji totiž vidíme svůj obličej v zrcadle. A právě o různém využití všemožných odrazných ploch bude tento díl. Odrážet či pohlcovat světlo je jednou ze základních vlastností každého předmětu. Tato schopnost vzrůstá s leskem povrchu a spolu s ní dostává odraz i zřetelnější podobu toho, co zrcadlí.
Tentokrát se budeme zabývat tím, co jsem v textu o autoportrétu záměrně opomněl. Nejčastěji totiž vidíme svůj obličej v zrcadle. A právě o různém využití všemožných odrazných ploch bude tento díl.
Odrážet či pohlcovat světlo je jednou ze základních vlastností každého předmětu. Tato schopnost vzrůstá s leskem povrchu a spolu s ní dostává odraz i zřetelnější podobu toho, co zrcadlí. Každý lesklý předmět – sklo, vodní plocha či zrcadlo – se tak stává otevřeným průzorem do dalšího prostoru.
Praktické rady
Pokud možno hodně zacloňte objektiv (nastavte vyšší clonové číslo). Zvětšíte tak hloubku ostrosti a docílíte částečného splynutí i velmi vzdálených prostředí - různé objekty v okolí zrcadla i ty, které se v zrcadle odrážejí, se zdají být v jedné rovině. Snažte se vybírat záběr tak, aby prostředí, ve kterém je zrcadlo umístěno, mělo přibližně tolik světla jako scéna, kterou odráží. V opačném případě se světelný nepoměr projeví přesvětlením, nebo naopak zčernáním části snímku. (Může se jednat i o umělecký záměr, ale většinou k tomu dochází nechtěně.)
Tipy
Mnohé předměty se stávají částečně zrcadly, když je navlhčíme či pokropíme. Zrcadlem může být i drobný předmět, například kovová konvice na čaj, nábytkové kování či chromovaný kohoutek umyvadla, často je stačí jen mírně přeleštit. Máte-li doma starou leštičku fotografií, použijte její plechy, které prohnutím deformují svět kolem vás k nepoznání. Jste-li dostatečně trpěliví, zkuste vytvořit fotografii odrazu zrcadla v zrcadle (které se odráží v dalším odrazu zrcadla v zrcadle...).
Petr Jedinák pracuje jako fotograf časopisu Reflex, jeho tvorbu si můžete prohlédnout na www.jedinak.cz.