Multiplexery & demultiplexery - teorie demultiplexerů.
Dnes se začneme zabývat druhou částí tématu kodérů a dekodérů a to demultiplexery, u kterých si teoreticky vysvětlíme jejich činnost.
V předchozích dílech jsme se zabývali multiplexery. Řekli jsme si o nich, že je lze zařadit mezi kombinační logické obvody, které slouží pro kódování binární informace, která je přivedena k jejich vstupům.
Naproti tomu demultiplexery mají úkol opačný. Ty zas naopak slouží k rozkódování binární informace, která je k přivedena k jejich vstupům a dokáží z ní opět na svých výstupech sestavit původní obraz, takový jaký byl před zakódováním multiplexerem.
Jako jejich hlavní účel použití jsme si jmenovali například snížení počtu datových vodičů potřebných pro přenos dané informace. Jednoduše řečeno jsou například schopni informaci, která obsahuje 16 bitů zakódovat do podoby čtyřbitové a na druhé straně cesty ji zpět rozkódovat do podoby 16ti bitové. Jak je například vidět na obrázku, který jsme si již uvedli.
Další využití demultiplexerů, spočívá v jejich uplatnění co by adresových spínačů. To je stejná vlastnost jako u dekodérů. Pomocí přivedeného binárního slova ovládáme konkrétní výstup, nebo a to je oproti prostým dekodérům změna, vybereme výstup, který bude spojen se vstupem.
Dnes jsme si tedy teoreticky nastínili obraz funkce demultiplexerů a příště si již uvedeme konkrétní obvod a sním pokusné zapojení.