Pokusné zapojení komparátoru a dalších obvodů 2.
Minule jsme si v praxi ukázali první možnost, jak realizovat jednoduchou paměť v obvodu s komparátorem. Jako řešení byly zvoleny DIP spínače. Dnes si ukážeme způsob další a sice s použitím jednoduchého binárního střadače. Konkrétně použijeme obvod 74100, se kterým jsme již pracovali při pokusech s binárními střadači.
Stejně i jako minule použijeme skoro stejné schéma, u kterého pouze zaměníme DIP spínače za střadač.
Nejprve si však zopakuje princip binárních střadačů. Již dříve jsme si o nich řekli, že je můžeme považovat za jakousi jednoduchou paměť, která si dokáže zapamatovat nějakou binární informaci přivedenou k jejich vstupům a udržet ji ve své paměti tak dlouho dokud je třeba.
Znovu popisovat princip našeho jednoduchého digitálního budíku je zbytečné, proto rovnou přistoupíme k vlastnímu zapojení.
Co tedy dnes budeme potřebovat. Obvody 7493, 7485, 74100, rezistory : 2x 390R, 1 x 120R, LED diodu, miniaturní tlačítko, spínač a náš univerzální zdroj.
Princip zařízení, které je na obrázku je naprosto stejný jako u předešlého pokusu. Na jedné straně je zde opět čítač, který představuje zdroj skutečného času. Pro ten dodává impulsy náš univerzální zdroj. Dále je zde komparátor, který porovnává data od čítače s daty od střadače, který zde dnes slouží jako jednoduchá paměť místo DIP spínačů. Jediné co se bude lišit, je způsob, jakým se bude nastavovat doba v binární podobě do paměti. Nebude se to dít mechanicky pomocí sepnutí, nebo rozepnutí daného spínače, ale učiní se tak elektricky.Pro náš pokus opět nastavíme hodnotu 1111, tedy dekadické číslo 15 v binární podobě - 1111 (HHHH). Pokud to převedeme na čas, tak se jedná o 15 vteřin, jelikož do čítače nám vstupují sekundové impulsy.
Nastavení se provede tak, že ke vstupům střadače přivedete tuto binární hodnotu propojením s danou logickou úrovní a sepnete spínač M. Tímto úkonem se data ze vstupů zapíší do střadače a budou po dobu sepnutí spínače M zobrazena na jeho výstupech, kde je bude odebírat komparátor a porovnávat s daty od čítače.
Dnes jsme si tedy v praxi vyzkoušeli další pokus s komparátorem a jiným paměťovým prvkem. Příště si ukážeme zapojení další, po kterém bude následovat již téma polovodičových pamětí.