Posledním obvodem, který si popíšeme v souvislosti s paralelními pamětmi RAM bude 74172. Oproti 74170 z minulého dílu, je jeho stavba značně složitější a tudíž i pokusné zapojení by bylo při pokusu, ve kterém by jsme chtěli vyzkoušet všechny jeho možnosti neúnosně složité. Ukážeme si tedy jen zapojení zjednodušené, ve kterém využijeme jen část z obvodu.
Pokusné zapojení s RAM - 74172.
Posledním obvodem, který si popíšeme v souvislosti s paralelními pamětmi RAM bude 74172. Oproti 74170 z minulého dílu, je jeho stavba značně složitější a tudíž i pokusné zapojení by bylo při pokusu, ve kterém by jsme chtěli vyzkoušet všechny jeho možnosti neúnosně složité. Ukážeme si tedy jen zapojení zjednodušené, ve kterém využijeme jen část z obvodu. Ta nám bude pro pokus stačit.
Co dnes budeme potřebovat: nepájivé pole, drátové propojky, univerzální zdroj, dvě LED diody, 6x rezistor 390Ohmů, 2x 100Ohmů, dva DIP spínače z niž jeden bude obsahovat dva spínací kontakty, druhý čtyři, ze kterých využijeme jen tři a pochopitelně obvod 74172.
Princip je asi zbytečné znovu popisovat. Pomocí DIP1 a DIP2 budeme nastavovat patřičné adresy a také vstupní data. DIP2 určuje adresu, kdežto DIP1 nastavuje vstupní data. Logickou indikaci výstupů zajišťují dvě LED diody. U DIP spínačů je třeba ještě poznamenat, že DIP1 nastavuje v sepnutém stavu log.0 a DIP2 log.1. Je to dáno polaritou jejich kontaktů připojených na napájecí napětí.
Postup při testování je totožný s předchozím zapojením. Počínejte si tak, že nastavíte určitou adresu pomocí DIP2, kterou si zaznamenáte a nastavíte příslušná data, která si zaznamenáme též. Spínač S musí být rozepnut. Tímto způsobem tak můžete uložit do paměťové matice 8 x 2 bity. Pro uložení dat na danou adresu spínač S sepněte a kontrolujte zda data na výstupech odpovídají dané adrese a datům nastavených při programování a akci opakujte.
Příště se již budeme věnovat sériovým pamětím RAM.