1. října byla v Muzeu hlavního města Prahy zahájena výstava s názvem Koně a Pražané, jejímž tématem je význam koně pro život města Prahy a jeho obyvatel. Na stovkách exponátů – fotografií, grafik, obrazů a plastik – dokumentují autoři výsadní postavení koně v průběhu staletí a zejména jeho úlohy v dějinách hlavního města českého státu.
1. října byla v Muzeu hlavního města Prahy zahájena výstava s názvem Koně a Pražané, jejímž tématem je význam koně pro život města Prahy a jeho obyvatel. Na stovkách exponátů - fotografií, grafik, obrazů a plastik - dokumentují autoři výsadní postavení koně v průběhu staletí a zejména jeho úlohy v dějinách hlavního města českého státu.
I. Koně ve výtvarném umění
Jedná se o výjimečnou přehlídku návrhů, modelů a dalších vyobrazení jezdeckých soch,
které zdobily či dodnes zdobí naše hlavní město. Akcent je položen na jezdeckou sochu
sv. Václava stojící na Václavském náměstí. Velký prostor věnují autoři soutěži na tuto sochu i nerealizovaným návrhům.
II. Koně ve službě
Praktickou úlohu plnili koně v každodenním životě města a jeho obyvatel, zejména v dopravě (povoznictví, kočáry, drožky, pražská koňka), v poštovním styku, při zabezpečování ochrany města (hasičský jízdní sbor a městská policie), při práci v pivovarech, vodní dopravě a podobných provozech.
III. Koně a vojsko
Tradiční sepětí koní a vojska dokumentuje existence řady pražských kasárenských objektů,
ve kterých nechyběly stáje a jízdárny. Dochovaná obrazová dokumentace ze 17. až 19. století zachycuje nenahraditelnou úlohu koně v bitvách a bojích o Prahu.
IV. Koně, sport a zábava
Civilní "pánské" jízdárny a stáje zajišťovaly výuku jízdy na koni zejména pražské šlechtě. Vítanou zábavou Pražanů se staly např. dostihy, konané těsně za Prahou - na Císařské louce na Vltavě.
V. Koně a ceremoniel
Slavnostně postrojený kůň byl součástí nejen průvodů a ceremonielů pořádaných
při korunovacích králů, vjezdech panovníků i dalších světských hodnostářů, ale doprovázel
člověka i při významných osobních událostech, při křtu, svatbě či na cestě k poslednímu odpočinku. Specifickou záležitostí byly tzv. karusely, slavnosti konané při příležitosti korunovace panovníka.
VI. Koně a umělecké řemeslo
Motiv koně se již před tisíciletími stal oblíbeným zdobným prvkem nepřeberného množství lidských výrobků, jako jsou hračky, keramika, kamenina, porcelán i klenoty a šperky parádivých dam a paní.
Výstava "Koně a Pražané"
1. 10. 2004 - 30. 4. 2005
Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8 - Florenc,
tel. 224 816 772-3, www.muzeumprahy.cz
Otevřeno: denně mimo pondělí od 9,00 - 18,00 hodin