Špička česneková (Tanečnica orešcová) náleží do řádu hub lupenatých (Agaricales), čeledi čirůvkovitých (Tricholomataceae). Klobouk je 10 až 30 mm široký, v mládí ploše vyklenutý a hladký, později rozprostřený a svraskalý. Zbarven je masově hnědě, stářím vybledá až do bělavé barvy. Lupeny jsou husté, téměř bílé. Třeň je 30 až 60 mm dlouhý a 1 až 4 mm silný, lysý, červenohnědý, nahoře světlejší: Dužnina je našedlá, pevná, štiplavé, ale příjemné česnekové vůně a palčivé chuti. Výtrusy jsou vejčité, rozměrů 8 až 9 x 4 až 5 µm.
Špička česneková vyrůstá od července do října v jehličnatých lesích a na vřesovištích. V místech výskytu bývá velice hojná.
Sbírají se většinou jen kloboučky, které lze použít především jako náhradu česneku při úpravě masa a do polévek nebo jako přísadu k jiným druhům hub, kterým dodávají pikantní chuť. Pro přípravu samostatných pokrmů je špička česneková příliš aromatická. Dlouhým vařením nebo i sušením ztrácí z větší části svou česnekovou chuť i vůni. Zaměnit ji lze především za špičku cibulovou (Marasmius alliaceus), která však má sametově černý třeň a při rozemnutí je cítit po cibuli. Jinak je možná záměna i s jinými druhy špiček nebo menších penízovek. Od většiny podobných druhů se však výrazně liší svým charakteristickým česnekovým zápachem.
Sdílej
7. srpna 2001 • 17:09