Internet je nebezpečný. Tečka. Zloději kradou s daty i naše životy, takže kyberbezpečnost by měla být na prvním místě. Jak se bránit útokům virů, podvodníkům a predátorům? A co je na prvním místě? Odpovídá expert z Avastu, ředitel výzkumu bezpečnostních hrozeb Michal Salát.
Jak moc je internetové prostředí v roce 2023 nebezpečné?
Podle našich dat zhruba čtvrtina až třetina uživatelů Avastu potká za měsíc nějakou hrozbu. Takže dá se říct, že poměrně nebezpečné.
A jak se nenechat napálit? Existuje na to nějaké nějaké obecné, nějaká obecná poučka?
Obecně je dobré nevěřit věcem, který jsou moc dobré na to, aby byly pravda. Spousta útočníků se snaží přesvědčit lidi na internetu, aby jim věřili. Aby třeba hráli nějaké soutěže a že za to můžou získat iPhony nebo jiné hodnotné dárky. Jenže místo toho se potom snaží vylákat z nich informace, jako jsou data narození a přihlašovací údaje k různým účtům, případně získat peníze a podobně. Takže obecná poučka určitě zní: být opatrný a nevěřit úplně všemu, co člověk vidí.
Jak se bránit hrozbám na internetu? Na co si konkrétně dávat pozor? Proč je nutné mít nainstalovaný antivirus? A jaké další nástroje by neměli chybět v žádném počítači nebo telefonu, to zjistíte ve video rozhovoru. Michal prozradí i to, proč se nemusí vyplatit používat veřejné wi-fi, jaké nebezpečí hrozí ze strany sociálních sítí nebo k čemu je dobrá dvoufaktorové autentizace.