Stavby
Já, budovatel
Slovanské hradisko z roku 717
Rozšiřujeme sadu z řady architektury
Přes léto budeme pokračovat hradem, a to hned v šesti vývojových fázích. Hrad bude přímo navazovat na již vydané části vystřihovánky v letošních únorových číslech 4 a 5 – Náměstí V kopečku, tentokrát z roku 717.
Začínáme v raném středověku, v roce 717, kdy ještě na našem návrší žádný hrad nestojí. Přírodní návrší představuje suché místo nad okolní zaplavovanou krajinou. Tím se stalo významným pro tamní obyvatele. Stalo se ochranným útočištěm a později i zastávkou na zemské stezce. Poté dostalo také význam kultovní, jako vhodné obřadní místo pohanského náboženství.
Teprve později se na podobných místech začaly rozvíjet základy hradů. Poutní místo se stalo hradištěm, získalo palisádové opevnění a s rozvojem společenského řádu přibývaly stavby a jejich ochrana. Poutníci na zemské stezce přinášeli nejen zboží, ale také nové myšlenky a pohledy různých národů. Při budování opevněného hradu stavitelé maximálně využívali původního terénu. Stavěli na skalách a ty se staly součástí stěn a opevnění. V první etapě výstavby vznikl hlavní obranný objekt, tedy věž. Pak byla kolem věže vystavěna hradba a kolem palisáda vymezující pozemek. V bezprostřední blízkosti najdeme i bydlení pro stavebníka. Hrad je uzavřený, dá se dobře bránit a slouží jako mocenská opora. V druhé etapě je hrad doplněn stavbami pro každodenní život. Přibývají obytné domy hospodářské a provozních objektů a vzniká tím předhradí. Ve třetí fázi jsou dostavěny reprezentativní prvky hradu, jako je velký sál, kaple či arkády.
Dokončení modelu v ABC 13/2018
Situační plán
Dvoulist s plánem na str. 29 a 32 vyjměte z časopisu, nic s ním nedělejte a schovejte si ho pro dokončení v příštím čísle. Situační plán „hradu“ z raného středověku má tři výškové úrovně:
1. úroveň – řeka, přístupové komunikace,
2. úroveň – procházející komunikace, nástup ke kultovnímu místu, stavby pro obsluhu kultovního místa,
3. úroveň – plocha kultovního místa se stromy.
Čísla označují pozice dílů, ze kterých je terén vytvořen. Bílé obdélníky jsou vyznačená místa pro stavby.
Já, budovatel: Slovanské hradisko z roku 717
SÉRIE: Stavby
AUTOR: Milan Weiner, Jan Zeman (odborná spolupráce)
MĚŘÍTKO: 1 : 300
NÁROČNOST: 1
Komiksoví hrdinové
Sebevražedný oddíl
Návod na slepení
1. Nejprve připravte pozadí 1. V zadní části prořízněte naznačený otvor ve tvaru obráceného V a díl vytvarujte podle naznačených ohybových značek. Pro získání lepší stability podlepte dno pozadí kartonem s přesahem až za zadní stěnu.
2. Do otvoru na pozadí připevněte držák 2. Jeho chlopně zajistěte lepidlem z rubu dílu 1. Z rubu ještě chlopně přelepte výztuhou 3 až k patě základny. Na držák 3 přilepte pečlivě obstřiženou sestavu postav 4.
3. Vystřihněte a vytvarujte popředí s prostřílenou zdí 5. Připevněte ho na dolní a levou hranu dílu 1. Zbývá příslušnými barvami zaretušovat ohybové hrany celého diorámatu.
Sebevražedný oddíl
SÉRIE: Dioráma
PŘIPRAVIL: Robert Navrátil
NÁROČNOST: 1
Komiksoví hrdinové v ABC
ABC č. 10 K. H. 1 Batman
ABC č. 11 K. H. 2 Wonder Woman
ABC č. 12 K. H. 3 Sebevražedný oddíl
ABC č. 14 K. H. 4 Harley Quinn
ABC č. 15 K. H. 5 Flash
ABC č. 16 K. H. 6 Batman Detective Comics
ABC č. 17 K. H. 7 Green Arrow
ABC č. 18 K. H. 8 Liga sptavedlnosti
ABC č. 18 K. H. 8 Liga sptavedlnosti
Sebevražedný oddíl
Sebevražedný oddíl: Padouši ve službách dobra • Zdroj: Freeman Ent.