Let kosmické lodi Apollo 11 byl vlastně splněným slibem amerického prezidenta J. F. Kennedyho, který prohlásil, že kosmonauti jeho země do konce roku 1969 přistanou na Měsíci. Přesně to se stalo ve dnech 16. – 24. července 1969. Neil Armstrong 21. července 1969 jako první člověk vstoupil na povrch Měsíce a pronesl památnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo!“ ABC a autorská dvojice Václav Šorel a František Kobík tuto událost připomněli o necelé tři roky později.
Dřív než Vostok
Podle mnoha názorů jsme na začátku 70. let museli provádět řadu úliteb Sovětskému svazu. Jak ale uvedl tehdejší šéfredaktor Vlastislav Toman u příležitosti křtu Encyklopedie komiksu věnované ABC (2010), nelze tvrdit, že by ábíčko bylo ryze apolitické, ale redakce si často prosadila své. Tak tomu bylo i v případě modelu lunárního modulu Apolla 11. Pokud se zaměříme na kosmická prvenství, tak předběhl o bezmála celý rok model kosmické lodi prvního člověka ve vesmíru, Vostok I. Jurije Alexejeviče Gagarina.
Přečtěte si také:
Sojuz a Lunochod
To ovšem neznamená, že před Apollem se v ABC žádné sovětské kosmické lodi neobjevily, právě autorská dvojice ŠOK (Šorel a Kobík) už realizovala předtím Sojuz 1 a lunární vozítko Lunochod a krátce po Apollu měla přijít orbitální stanice Saljut. I proto model s americkou vlajkou na boku působil tehdy pro mnohé jako zjevení.
Jeden model, dvě čísla
Už to zdaleka nebyla novinka, ale modul dvojice ŠOK byl rozprostřen do dvou čísel ABC (14 a 15, ročník 16). Určitou zvláštností byl uvnitř čísla, tedy nikoli na vystřihovánkové stránce, otištěný podklad s náznakem měsíční krajiny a pamětní deskou věnovanou posádce kosmické lodi. Z dnešního pohledu se může zdát model jako příliš jednoduchý, ale řadí se do slavné řady prvních kosmických modelů.
Apollo se vrátilo
Samotný modul byl jedním z těch modelů, kterých se čtenáři opakovaně dočkali, třebaže to nebylo v ABC. Vydavatelství Albatros ve své řadě Plastické vystřihovánky otisklo v sešitě Kosmická tělesa modul Apolla 11 ve zvětšené verzi, upravené pro formát „albatrosáckých“ vystřihovánek. Tento soubor vyšel dvakrát – v letech 1979 a 1986. Další úpravu si mohli pořídit modeláři od firmy Betexa, kde byl ŠOKácký model počítačově přepracován a doplněn druhou postavičkou kosmonauta a jednoduchým lunárním vozidlem.
ŠOK: Vesmír nás baví
Atraktivní provedení v bíločernooranžových barvách bylo dlouho hojně sháněným artiklem, jak už bylo řečeno, na dvou stránkách našli čtenáři k 90 dílům, ze kterých si postavili atraktivní záležitost v přibližném měřítku 1:50. V oblasti kosmické šlo jednoznačně o jeden z nejpropracovanějších, ne-li vůbec nejsložitější model dvojice ŠOK.
Ta se samozřejmě k vesmírné tématice vracela, například už po necelém roce si mohli čtenáři postavit americké měsíční vozítko Rover, následoval zmíněný Vostok I. a po něm zase exkurze k Američanům v podobě sondy Pioneer 10. Apollo 11 si zachovalo svůj post premiérové ukázky americké kosmické techniky a po 45 letech ze svého půvabu příliš neztrácí.