V minulém článku jsme se seznámili s kreslířem, ilustrátorem i tvůrcem vystřihovánek, Přemyslem Kubelou (1921-1999). Jeho doménou byly především prostorové krabičky. Další oblast, kterou výrazně poznamenal, byla diorámata. Rozvinul v nich své silné stránky, tedy ztvárnění různých postaviček a figurek. Obohatil tak i prostředí domácích autodráh a doplnil okolí stavebních strojů, nejčastěji z dílny Richarda Vyškovského.
Kubela v Atlasu
Přemysl Kubela nemaloval mapy, ale jeho stopu najdeme v Atlasu. Pozorní a zkušení čtenáři už vědí, odkud vane vítr. Máme na mysli Technický atlas ABC. Ačkoliv Kubela začal malovat atlasové kartičky až ve 28. ročníku, zařadil se mezi nejplodnější autory. Stanislav Fajkus, autor knihy Papírová archeologie 2, zjistil, že se Kubela řadí na páté místo v počtu listů/kartiček mezi všemi kreslíři. Pro ABC namaloval 58 stran, což dává 464 kartiček.
Lodě a uniformy
V Technickém atlase najdeme od Kubely rozdílná témata. Kartičky zahrnují například různé uniformy, vojenství, historii spojovací techniky a lodě. Když jsme u lodí, modeláři se s jeho kresbami historických plavidel setkávali na stránkách Zadáno pro techniky, kde svým nenapodobitelným stylem maloval plánky historických lodí. Pro Kubelu vlastně nebyla žádná kresba cizí.
Jak to bylo, jak to je
Od začátku 31. ročníku se celých pět let na stránkách časopisu objevovala psaná a kreslená encyklopedie, týkající se předmětů, běžně vídaných kolem nás. Dějepisné pojednání psal Martin Pilný. Zabíralo celou rubovou stránku. Kubela jej doplnil kresleným historickým průřezem od prvních pokusů v dané oblasti až po současnost. Záslužnou akcí byl počin nakladatelství Edika, které vydalo celý původní soubor coby zajímavý námět na vánoční dárek v roce 2013.
Zmenšenina
Na velkých originálech – Kubela stránky maloval na formát A3, který byl pro vydání v časopisu ABC zmenšen na klasickou A4 – vidíme tehdejší pracovní postup. Při rozvržení a kreslení musel Kubela pamatovat na prostor pro popisky, které v průběhu práce připravoval na pauzovací papír suchými obtisky propisot.
Rodina v papíru
Paní Milena Vochomůrková, dcera pana Kubely, vzpomíná, že dostupné podklady si její tatínek fotografoval. Když tvořil běžné rodinné obrázky, dcera se svou maminkou byly často „předlohami“ pro danou situaci. Takže například obrázek ženy u žehlícího prkna je Kubelova manželka, dívka vytahující prádlo z pračky je pak jeho dcera.
Ábíčkem to nekončilo
Přemysl Kubela se prezentoval rovněž jako ilustrátor knih. Ani zde nešlo o publikace ryze jednoho tématu. Stačí se podívat na jejich tituly – leporelo Dobytí Ameriky, Karma Jóga (Cesta k dokonalosti skutky), v Německu vyšla kniha Die Abenteuer des kleinen Dinosauriers nebo knihy Jaroslava Foglara Nováček Bubáček píše deník či Jestřábe, vypravuj. Tyto a další publikace jenom dokazují velikost Kubelova talentu, který by rozhodně neměl zůstat zapomenut. Nezapomeňte si přečíst i první článek o Kubelově tvorbě!