Dále od hradu dále, ať vás nestihne neštěstí nenadálé! Tak prý varovaly hlídky na cimbuří jedince či skupiny s nekalými úmysly. V našem věku platí pravý opak. Návštěvám nejrůznějších hradů rádi obětujeme volný čas. Na prohlídce hradu uděláme záplavu obrázků a odneseme si propagační materiály. Pro někoho je to ale málo a začne hrady stavět.
Počínaje Albatrosem…
Připomínat známé Plastické vystřihovánky a zejména Karlštejn Vladimíra Kováříka, Křivoklát Vladimíra Rocmana, Zvíkov Pavla Sivka či Pernštejn Richarda Vyškovského asi netřeba. Stejně tak pozdější pokračování v časopise ABC, zejména Litice, které často vídáme na Youtube umístěné do rozličných kolejišť, byly častým přírůstkem "hradních" sbírek. Jenže podobnou vášeň jsme neměli jen my – za hranicemi rovněž vznikaly hrady, pochopitelně různých kvalit a provedení.
Rodina stavitelů
Pan Michal Švec je třicátník, kterého však jeho koníček provází po většinu jeho života. První modelářské krůčky udělal současně se školní docházkou, tehdy ještě pod dohledem otce. I když on a poté i Michalův bratr přispěli nejen radou, ale i pomocnou rukou, postupně "odpadli" a Michal zůstal na modelářském poli sám.
Z Česka i zahraničí
Protože je milovník historie a navštěvuje pravidelně hrady i zámky, rozhodl se skloubit tyto zájmy dohromady, nebo lépe řečeno je provázat. Výsledky nyní nabízí ke shlédnutí veřejnosti. Je to velice zajímavá sbírka, protože mezi dvacítkou modelů najdeme nejen klasické a známé kusy z domácí produkce, ale také ze zahraničí, odkud si je pan Švec pravidelně přiváží.
Hrady v knihovně
Pokud si budete chtít prohlédnout hrady z Čech, Moravy, Polska, Litvy, Německa či Velké Británie, zavítejte do Městské knihovny v Praze, pobočky Smíchov na náměstí 14. října (15/38), kde ve čtyřech vitrínách najdete možnou inspiraci či poučení. Výstava je volně přístupná do 28. ledna 2017 v běžné provozní době knihovny.
Rozhovor Papírová archeologie 2 • Zdroj: ABC/Pavel Dobrovský