Výstava: Kouzlo papírových modelů
Při vyslovení názvu města Vysoké Mýto vyskočí řadě z nás na mysli autobusy. Jak by ne, vždyť tu vznikaly slavné autobusy Karosa. Papíroví modeláři určitě znají sérii autobusů, které navrhoval známý tvůrce Michal Antonický a vycházely u firmy MegaGraphic. Tyto modely můžete vidět na výstavě Kouzlo papírových modelů, která probíhá už od 29. ledna v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Návštěvníky tu čekají i vláčky, stavby, letadla a zvířata. Ti, kteří se nechtějí jenom dívat a jsou připraveni si vyzkoušet svůj um, mohou využít místní modelářské dílny a sestavit si drobný model přímo na místě. Zájemci o výrobky z papíru by neměli váhat – výstava potrvá do neděle 19. března 2017. Další informace najdete na této adrese.
Postavte si CITROËN Van
Fanoušci francouzské kinematografie si možná vzpomenou na filmy, ve kterých se pohybovala dodávka s kratičkým „nosem“. Za všechny můžeme jmenovat slavnou komedii Fantomas se zlobí (1965), kdy mistr zločinu přijíždí do výzkumné laboratoře unést profesora Marchanda.
Legendární Háčko
Onen vůz byl Citroën H, později HY, jehož francouzská automobilka vyprodukovala během 34 let (1948-1981) úctyhodných 478 743 kusů. Písmeno H bylo pozůstatkem prototypových projektů, těch bylo celkem osm a právě poslední byl vybrán pro výrobu. A protože osmé písmeno v abecedě je H, o typu bylo rozhodnuto.
Obliba přes nelichotivý titul
Vůz podobného vzhledu jsme měli i u nás. Daleko před Francouzi ho vyráběla kopřivnická Tatra a vůz Tatra 23 (1926) dostal přiléhavé jméno „Buldok“, právě kvůli krátkému krytu motoru. Dřívější čtenáři ABC ho dobře znají jako model z dílny Ladislava Müllera, současní si ho mohli prohlédnout v publikaci Papírová Archeologie 2. Francouzi svému Citroënu říkali poněkud méně ohleduplně, vžil se pro něj název „nez de porc“, tedy „prasečí nos“. Na jeho oblíbenosti to ale nic nezměnilo.
Přečtěte si také:
V závodním kabátě
Pokud si chcete jednoduchý model dodávky Citroën HY postavit, můžete využít volně stažitelného modelu, který nabízí tento vůz v závodních barvách stáje Subaru. V modrobílé kamufláži jezdily například vozy Subaru Impreza, ale pokud paměť sahá, nikdy nebyly přepravovány v „prasečím nose“. Ostatně ani do aut se zvětšenou ložnou plochou (ty nesly označení HW a HZ) by se nevešly. Ovšem kdo nebude tolik dbát na faktická data a pustí se do modelu firmy Papercraft, může získat svým způsobem roztomilý kousek.