Satelit Orion.S
Satelit slouží k získávání vědeckých dat z různých měřicích přístrojů. Může být připojen k vesmírné stanici nebo pomocí vlastních motorů oblétávat Zemi po oběžné dráze. Let satelitu probíhá buď automaticky podle daného programu, nebo je řízen ze stanice. Získaná data jsou vysílána v reálném čase a zpracována na přijímacích stanovištích. Energii čerpá satelit ze dvou solárních panelů. Je–li připojen ke stanici, napájí tyto panely i stanici samotnou.
Nákladní loď Progress MM
Loď je určena pro zásobování vesmírné stanice. V hlavním nákladovém prostoru jsou zásoby vody a jídla, vedlejší nákladový prostor je určen pro vědecké přístroje a vybavení. Na zádi najdeme nádrž s palivem, po stranách jsou uloženy čtyři chladicí boxy na kapalný kyslík. Let lodi je plně automatizovaný. Po vyložení nákladu z lodi zůstává loď určitou dobu spojená se stanicí. Pak se naloží náklad ze stanice a Progress ho odváží zpět na Zem k dalšímu vědeckému zpracování.
Kosťa Chadziantonidis
PŘÍPRAVNÉ PRÁCE
Všechny části předem narýhněte.
NÁVOD NA SLEPENÍ
Satelit Orion.S
1. Slepte trup 1. K němu přilepte přístrojovou část 2 a čidla 3 (2x). Na díl 2 přilepte komunikační schránky 4 (2x).
2. Slepte ramena pro solární panely 5 (2x) a přilepte je ke slepeným solárním panelům 6 (2x). Celek nalepte na trup 1.
3. Na přístrojovou část 2 přilepte anténní systém 7 a radar 8.
Progress MM
Pro správnou orientaci dílů 1, 2 a 3 je na těchto dílech označená horní lepicí ploška červeně.
1. Slepte hlavní nákladový prostor 1. Nyní slepte vedlejší nákladový prostor 2 a přilepte ho k dílu 1. Motor 3 přilepte na díl 2.
2. Slepte nosné lišty 4 (2x) a přilepte je na motor 3. Kyslíkové nádrže 5 (4x) přilepte na lišty 4. Palivovou nádrž 6 a anténní systém 7 nalepte rovněž na motor 3.
3. Spojovací uzel 8 nalepte dopředu na díl 1.
Vesmírná stanice
ABC 6-8/2011
ŘADA technika
SÉRIE vesmír
NÁROČNOST 3
MĚŘÍTKO 1 : 72
KONSTRUKCE Kosťa Chadziantonidis, Roman Žiška
SLEPENÍ Kosťa Chadziantonidis