Na úvod jsme vybrali model Cirkus Konrado od vydavatelství FGSS. Celý název vydavatelství je neznámý. Zřejmě jde o začáteční písmena jména vydavatele a místa, ze kterého pochází. Jedná se o německého vydavatele působícího ve východních Čechách na území Sudet ve 30. a 40. letech 20. století.
Kódové značení archů (písmenná řada doplněna čísly) vypovídá o množství vydaných vystřihovacích archů. Zatím jsou z tohoto vydavatelství známé jen archy s modely architektury. Některé modely mají svou reálnou předlohu – např. Staroměstská mostecká věž nebo hodinová věž v Grazzu.
Ostatní jsou vymyšlené. Mnohdy byly archy doplněny názvem modelu v německém a českém jazyce, případně anglickém a francouzském. Cena takovéto malé vystřihovánky byla 20-30 haléřů. Kilo brambor tehdy stálo 50 haléřů.
Vzniklo ve spolupráci s Muzeem papírových modelů a www.papirovaarcheologie.cz
NÁVOD NA SLEPENÍ
Původní vystřihovánka neobsahuje žádný text ani návodnou kresbu. Jen malý obrázek. Pravidla pro stavbu papírových modelů platila stejná jako dnes. Je nutné si důkladně prostudovat kresbu vystřihovánky a nikam nespěchat. Stačí narýhovat hrany, vystříhat jednotlivé díly, naohýbat je a pečlivě postupně slepit.Z barevných papírů si můžete vyrobit podložku, na kterou vše přilepíte.