Kup si ABC s těmito vystřihovánkami
Prvok
První dům z 3D tiskárny v Česku
V ABC č. 15/2020 jste si mohli přečíst o vytištěném experimentálním domu Prvok, nyní si ho můžete slepit. Důležitými členy autorského týmu projektu Prvok jsou sochař Michal Trpák a architekta Kateřina Nováková z Fakulty architektury ČVUT.
Díky nim a dalším odborníkům z vysokých škol, specialistům na 3D tisk a zástupcům architektů a firem vyrábějících stavební materiály nebo nástroje vznikl v Českých Budějovicích dům vytisknutý robotem Mášou. Při stavbě se používala betonová směs s nezvyklými přísadami – vyšším množstvím urychlovače tuhnutí betonu a nanopolypropylenovými vlákny zlepšující plasticitu.
Přípravné práce
Předem podlepte díly 3, 4, 7. Na podlepení dílu 7 použijte alespoň 1 mm silný karton.
Návod na slepení vystřihovánky domu Prvok
1. Slepte na sebe stěny domu Prvok 1, 2 a uzavřete do spojeného okruží. Zdola do horní části stěny vtlačte výztuhu 4 tak, aby barevné šipky (červená a světle zelená) ležely naproti sobě. Pak výztuhu pojistěte lepidlem. Chlopně nechte volné. Vytvarovanou stěnu nalepte na palubu pontonu 3. Na horní chlopně stěn postupně nalepujte předem v rozparcích spojkami 6 spojenou střechu 5.
2. Po proschnutí nalepte zdola paluby 3 díl 7 tak, aby byl umístěn na středu dílu 3. Z částí 9, 10, 11, 12 slepte dlouhý uzavřený pás obvodu pontonu. Potom jím zdola olemujte díl 8. Celou tuto sestavu vystřihovánky doporučujeme nalepit na papír pomocí nadbytečných chlopni a po zaschnutí obstřihnout. Pak ji zase zdola nalepte na model.
3. Okna a vstupní dveře domu Prvok můžete udělat buď realisticky, zjednodušeně, nebo je ponecháte pouze nakreslené. Zjednodušená varianta spočívá v tom, že díly oken a dveří jen podlepíte a umístíte na model. Při verzi realistické musíte slepit rám přehnutím na sebe a pak spojením do kruhu či elipsy. Vnitřní část okna pak do obvodu vtlačíte a zajistíte lepidlem. Takto postupujte u vchodových dveří z dílů 13, 14 a také u všech oken z dílů 15-22. Nakonec celky nalepte na naznačená místa.
4. Zbývá příslušnými barvami zaretušovat ohybové hrany na celém modelu vystřihovánky experimentálního domu Prvok.
Zemědělská technika
Těžký tahač nákladů
Lesní stroje
Jako volná předloha pro vystřihovánku těžkého tahače ze sady lesní stroje posloužil stroj Husky 8 od firmy Foremost. Má široké pracovní využití ve všech průmyslových odvětvích. Vyrábí se v různých verzích pro konkrétní pracovní zařazení od nákladových plošin až po hasičské speciály.
V lese se používá pro převážení nákladů nebo jako plošina k převážení strojů, které by se jinak na určené místo nedostaly. Tahač má rozšířenou kabinu složenou ze dvou částí. Přední část je standardní kabina pro řidiče, zadní část je řešená jako obytná.
Stroj nemusí opustit pracoviště několik dní, posádka má v kabině vše, co potřebuje. Je vybaven kolopásovým podvozkem – ozubená kola v pásech jsou vždy na jejich koncích a pneumatiky se nalézají uprostřed pryžového pásu. To umožňuje průchod i práci v nejtěžším lesním terénu.
Přípravné práce
Všechny části předem narýhněte. Hrany označené červenou šipkou ohýbejte směrem k sobě.
Návod na slepení vystřihovánky tahače
1. Nejdříve vytřihněte a slepte k sobě obě poloviny kolopásů 8 (2×) a 9 (2×). Zatížené je nechte proschnout.
2. Sestavte nosné plošiny 1, 2 a přilepte je k sobě. Slepte kabinu 3 a umístěte ji shora na díl 1. Motorovou část 4 nalepte shora na díl 1 a zezadu k dílu 3. Sestavte skříň pro rezervu kola a nářadí 5, nalepte ji zespoda k dílům 1 a 2.
3. Slepte přední nosný mechanismus pro kolopásový podvozek 6 a nalepte ho zespodu na díl 1. Stejně postupujte u zadního nosného mechanismu 7, ten nalepte zespodu na díl 2.
4. Proschlé přední kolopásy 8 (2×) nalepte po obou stranách modelu na díl 6. Zadní kolopásy 9 (2×) přilepte po stranách na díl 7.
5. Na závěr slepte výfuky 10 (2×) a nalepte je z boků na díl 4.
SÉRIE: Zemědělská technika
AUTOR: Kosťa Chadziantonidis, Roman Žiška
MĚŘÍTKO: 1 : 72
NÁROČNOST: 2/3