Kup si ABC s těmito vystřihovánkami >
Vystřihovánka spartského hoplita
Starořecký bojovník: Těžkooděnec z 5. stol. př. n. l.
Vystřihovánku bonusových dílů výstroje najdete tady ke stažení zdarma.
Těžkooděnci neboli hoplité tvořili základ řeckého vojska. Jejich jméno je odvozeno od těžkého štítu zvaného hoplon. Byli cvičeni bojovat v sevřené formaci zvané falanga – navzájem se chránili štíty a s kopími napřaženým vpřed a postupovali proti nepříteli. Tvořili téměř nedobytnou živou hradbu. Tato taktika se skvěle osvědčila například v legendární bitvě u Thermopyl, kde v úzkém prostoru odolávali Řekové, vedení spartským králem Leonidem, několik dní náporu přesily perské armády.
Přípravné práce
1. Před stavbou vystřihovánky se rozhodněte, jestli si figurku postavíte plně pohyblivou, anebo napevno v libovolné pozici. Stavba napevno je jednodušší a papírový model obsahuje pouze několik drobných složitějších detailů. Kloubový model bude vyžadovat více trpělivosti a pečlivosti. Postupujte podle návodu!
2. Ke stavbě modelu budeme potřebovat ostré nůžky, lepidlo, pravítko, nožík na rýhování hran, vodové barvy pro retušování a kulatá párátka pro spoje.
3. Místa, která se musí zakapat lepidlem a nechat zaschnout, jsou v návodné kresbě (dále jen NK) označena piktogramem v červeném kroužku. Po slepení modelu hrany zaretušujeme vodovkami. Přečnívající spoje můžeme obrousit pilníčkem. Figurku starořeckého bojovníka můžeme vylepšit pláštěm z červené látky.
Návod na slepení vystřihovánky
ZÁKLADNÍ FIGURKA:
TĚLO A NOHY
1. Model zahájíme sestavením trupu 1, do něhož si připravíme otvory. Na vrchol umístíme díl 2 s otvory. Ke spodní části připevníme ohnuté a nastříhané ochranné pásky 3 (2×) a 4 (2×). K zádům připevníme plát chráničů ramen 5, jeho dva pruhy ohneme a přilepíme k hrudi. Dále sestavíme „suknici“ 6, do níž si připravíme otvory, zezadu a z boků přilepíme opět nastříhané ochranné pásky 7 (2×) a 8.
2. Pokračujeme sestavením stehen z dílů 10 (2×) a 11 (2×). K předním částem přilepíme části suknice 12 (2×). Dále sestavíme lýtka 13 (2×) a chodidla 14 (2×). Díly prozatím odložíme.
HLAVA
Slepíme díl 15 a spojíme ho s krkem 16. Do obou dílů připravíme otvory. Vytvarujeme obličej 17, k němuž přilepíme drobný nos 18. Obličej spojíme s krkem, aby otvory navazovaly. Černá šipka vždy ukazuje dopředu.
RUCE
Všechny díly si zatím jen připravíme, nespojujeme je!
1 Sestavíme ramena 19 (2×) s otvory a do každého si připravíme jeden kroužek 20 (můžeme ho podlepit). Pokračujeme sestavením předloktí 21 (2×). K nim přilepíme pečlivě vytvarované dlaně 22 (2×). Sestavíme loketní spoje 23 (2×) a k nim přilepíme trubičky 24 (2×). Necháme co nejlépe proschnout!
Mezitím připravíme horní části paží 25 (2×), do každé si připravíme dva velké otvory. Paže nasadíme na trubičky a nahoře je zajistíme kolečky 26 (2×). Použijte méně lepidla, ať spoj neslepíte a loket se může volně otáčet. Po zaschnutí zakryjte horní část paží díly 27 (2×).
SESTAVENÍ FIGURKY
Podle kresby ve vystřihovánce výše si nařežeme z párátek spoje.
1. Nejdříve sestavíme nohy. Spojíme stehna s lýtky v koleni a zakápneme zvenku lepidlem. Po proschnutí celky vsadíme pod suknici a spojíme kyčelním spojem, který vsuneme pod ochranné pásky. Na oba jeho konce dáme jisticí kolečko a zakápneme lepidlem.
2. Dále prostrčíme trupem ramenní spoje. Na oba jeho konce nasuneme ramena (rukávy), oba koncezajistíme kolečkem a zakápneme lepidlem. Spojíme předloktí s loketními spoji a zvenku opět zakápneme lepidlem. Celky poté spojíme s ramenyma opět zakápneme zvenku lepidlem.
3. Připravíme krční spoj. Můžeme jej nasunout do trupu a zakápnout lepidlem. Po zaschnutí lze nechat hlavu i přilbu nasazovací.
VÝSTROJ A VÝZBROJ
1. Začneme pečlivým vytvarováním vrchního dílu přilbice 1 s otvorem vespod. K němu poté můžeme připevnit pečlivě vystřižený díl 2. Přilbici můžeme nechat bez chocholu nebo k ní připojit jeden ze dvou chocholů, podélný 3a nebo příčný 3b.
2. Dále si připravíme závěs na meč 4. K jeho konci připevníme pouzdro 5, do kterého patří meč 6. Pouzdro slepte opatrně, aby se do něj dal meč zasunout!
3. Pokračujeme štítem. Nejdříve připravíme díl 7,který můžeme podlepit. K němu připevníme přední část 8. K zadní části štítu připevníme ještě držák 9 a madlo 10.
4. Poslední částí výzbroje je kopí. Podle NK si připravte špejli 20 cm dlouhou. Její spodní konec naostřete a druhý seřízněte z obou stran na plocho. Nasuňte hlavici kopí 11.
SÉRIE: Postavy
AUTOR: Roland Havran
NÁROČNOST: 3/3
Regionální muzeum v Kolíně
Červinkovský dům
Papírové modely muzejních budov v Čechách
Regionální muzeum v Kolíně se nachází ve třech budovách. Jed-nou z nich je Červinkovský dům s expozicemi nejstarších dějin Kolína a interiérů měšťanské domácnosti 19. století. Gotický dům ze 13. století se stal sídlem muzea v roce 1985. Dříve sloužil k bydlení, ale také jako špitál pro chudé či krčma.
Jméno Červinkovský vzniklo s novým majitelem řezníkem Václavem Červinkou, který dům zakoupil v roce 1703. V průběhu staletí objekt prošel několika přestavbami. V letech 1982 – 1985 byla budova rekonstruována a vrátil se jí původní středověký charakter. Ve sklepních prostorách je umístěn model středověkého Kolína, zobrazující jeho podobu na počátku 15. století.
Návod na slepení vystřihovánky
1. Stavbu papírového modelu zahájíme kompletací pláště budovy 1. K dílu 1 přilepíme zadní část středního traktu budovy 3. Zadní část budovy uzavřeme přilepením dílu 1 k dílu 3. Abychom dodrželi pravoúhlou geometrii a lépe se nám postupovalo, osadíme střechu zadní části 5. Zpracujeme střechu střední části 4 a podle označení ji přilepíme k dílům 1, 3. Zpracujeme díl 2 a přilepíme ho k dílům 1, 3.
2. Pokračujeme kompletací první části střechy 10. Její šindelovou část je nutno před přilepením k dílům 2, 3 nejprve zaoblit poválením po válcovém předmětu, např. kulaté tužce.Stejněsi připravíme zaoblené díly 9 a 11.
3. Strop hlavní budovy 8 přilepíme k chlopním dílu 2 a z rubu na hrany přilepíme díly střechy 9, 11. Vyrovnáme míru zaoblení u jednotlivých částí a zafixujeme přilepením střechy 12.
4. Nakonec slepíme atrium 6, které umístíme na základnu 7. Zbývá zaretušovat bílé hrany ohybu vodovými barvami v příslušných odstínech.
SÉRIE: Stavby
AUTOR: Pavel Havránek
MĚŘÍTKO: 1 : 250
NÁROČNOST: 2/3