Kup si ABC s těmito vystřihovánkami (tady)
Papírový model: Range Rover TACR2
Fire Truck
Šestikolový letištní hasičský speciál na podvozku Range Rover – nazývaný TACR2 – byl užíván především u britského Královského letectva a námořnictva. Jedná se o nástupce vozu TACR1 vzniklého na podvozku Land Roveru. Rozšíření vozu o další zadní nápravu bylo provedeno z důvodu větší nosnosti a většího prostoru pro hasičské vybavení. Některé vozy měly pohon na šest kol.
Přípravné práce
1. Díly vystřihovánky narýhujte podle rysek. Ryska s černým trojúhelníčkem značí rýhu na líci a ohyb směrem k rubu, u rysky s bílým trojúhelníčkem je to naopak. Červené úhlopříčky značí vystřižení plochy.
2. Budete potřebovat párátka o průměru 2 mm a karton o síle 1–1,5 mm na kola.
3. U dílů 8 a 10 si přerýsujte vyznačené rysky na rub dílů, budete na to místo přilepovat chlopně podvozku dílu 18. Přesahující část doporučujeme zabarvit.
Návod na slepení modelu Range Roveru
1. Stavbu vystřihovánky začnete kapotou. K dílu 1 přilepte díly 2, 3 a přední sklo 4. Zpracujte díl 5 a při- lepte k vzniklému celku – nejprve k bokům 2, 3 a následně k před- nímu sklu 4. Celek v tuto chvíli odložte.
2. Pokračujte nástavbou. Vytvarujte díl 6 a vlepte ho do dílu 7. Z rubu boku 8 do připravené- ho otvoru vlepte díl 9 a přilepte chlop- němi k zadní části. Obdobně zpracujte i druhou stranu z dílů 10 a 11. Nástavbu seshora uzavřete dílem 12 a z čela dílem 13. Nástavbu spojte s přední částí vozu.
3. Zpracujte žebřík 14, přilepte ho na střechu 12 na vyznačené místo a doplňte dílkem 15, který doporučujeme z rubu zabarvit šedou barvou. Slepte nárazník 16, pak přilepte na vyznačená místa zepředu vozu a doplňte ochran- ným rámem 17.
4. Podvozek vozu vytvořte z dílů 18, 19 (pro uchycení přední nápravy) a 20 (pro uchycení zadních náprav). Celek přilepte chlopněmi ke spodní části vozu a zezadu vůz ještě doplňte boky nárazníku 21 (2×). Pláště kol 22 (7×) stočte a z boků doplňte bočnicemi 23 a 24 (oboje 6×), u rezervy bočnicemi 25 a 26.
Nalepte poklice 27 (6×), u rezervy 28. Pomocí os náprav, zakreslené ve vystřihovánce na str. 33 u podvozku, postavte model na kola. Rezervu přilepte na střechu.
5. Zbývá přilepit na střechu majáček 29 a reflektor složený z dílů 30, 31. K zadní straně vozu pomocí osy připojte maják 32. Závěrečnými díly jsou zrcátka z dílů 33 a 34 (oboje 2×), která přilepíte zepředu vozu na vyznačená místa.
SÉRIE: Vojenská technika
AUTOR: Tomáš Hrebík
MĚŘÍTKO: 1 : 40
NÁROČNOST: 3/3
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy
Muzejní budovy v Čechách
Jílovské muzeum sídlí v areálu bývalého domu Mince postaveného v roce 1356. Do roku 1420 zde býval královský horní úřad, neboť v okolí Jílového se těžilo zlato. Dům také krátce vlastnil dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Edward Kelley.
V roce 1706 byl objekt přestavěn ve stylu baroka. Ve druhé polovině 19. století město v budově zřídilo školu. Vyučovalo se v ní až do roku 1958, kdy celou budovu získalo muzeum ke svému trvalému užívání.
Městské muzeum vzniklo již v roce 1891 a fungovalo zde společně se školou. V současnosti nabízí kromě expozice o historii těžby a zpracování zlata také ukázky archeologických nálezů z Jílovska a expozici Tramping a příroda v jižním okolí Prahy. (Josef Kropáček)
Návod na slepení
1. Stavbu vystřihovánky zahájíme kompletací pláště budovy z dílů 1, 2, 3 a 4. Poté vlepíme na příslušné místo dílů 2, 4 plochu 6.
2. Zpracujeme schodiště 7 a přilepíme ho na plochu 6. Zpracujeme další části terénu 9 a 10. Zkompletovaný terén přilepíme nejprve k ploše 6 a fasádě 2, teprve pak ke zbytku fasády 4. Přilepíme opěrný pilíř 8.
3. Ke zkompletovanému plášti budovy přilepíme strop 5 a začneme s přilepováním střech. Začneme největší střechou 11. Pracujeme pečlivě. Pak přilepíme vnitřní roh 16 a vněj roh 15.
4. Zbývá dokončit model přilepením střechy 12, ke které ještě před osazením přilepíme vikýř tvořený díly 13 a 14. Bílé hrany ohybu zaretušujeme vodovými barvami v příslušných odstínech.
SÉRIE: Stavby
AUTOR: Pavel Havránek
MĚŘÍTKO: 1 : 250
NÁROČNOST: 2/3