Koupit časopis ABC s vystřihovánkami >
Minibox Janov
Papírový model současné obytné čtvrti
Základem každé obce, města i územního celku je krajinný rámec a dopravní skelet. Vymezené plochy slouží pro bydlení, práci, odpočinek a zeleň. Každé sídlo se vyvíjí, často vznikají problémy, které je nezbyt- né řešit. Nástrojem pro jejich vypořádání je územní plán – dohoda o nakládání se společným životním prostorem.
Dnes jsou všechna sídla rozvíjena podle územních plánů. Architekt se schopností vidět věci v souvislostech je urbanista a jeho projevem je územní plán. Urbanista připravuje území pro architekty jednotlivých objektů, jeho činnost je kontinuální, navazuje na předchůdce, předává nástupcům.
Urbanistou snadno a rychle
Protihráčem urbanistovy činnosti je veřejná diskuse. Předpokladem pro správné posuzování řešených problémů je schopnost vytvořit z 2D podkladů, vizualizací, mluveného slova a textu dostatečně reálný 3D obraz – tedy model, který je ale pracný a drahý. Papírový pracovní model vytvoří také věrný 3D obraz, ale rychle a levně. Mohou tak vznikat modely konkurenčních návrhů.
Sada Janov zobrazuje část území, které územní plán určil pro rozvoj nízkopodlažní bytové zástavby. Čtvrť rodinných domů vznikla rozparcelováním nevyužitého pozemku v majetku města. Novodobou zástavbu z devadesátých let 20. století provedla stavební firma podle typového projektu. Dispozice a vzhled domů byl přizpůsoben přání budoucích majitelů.
Princip nové miniboxové sady
Miniboxy Janov jsou kompatibilní (slučitelné) s dříve vydávaným souborem Slatina. Systém modelů rodinných domů (dále jen RD) je postaven na typových parcelách a typových ulicích. Jednotlivé parcely jsou osazeny RD, drobnými stavbami, stromy. Doplňujícími prvky jsou oplocení a vozidla všeho druhu. Typové parcely jsou vzájemně zaměnitelné. Šířka parcel je konstantní, délka parcel je nastavitelná.
Z vystřihovánky v tomto čísle si můžete postavit jednu situaci, na které jsou
umístěny čtyři RD, drobné stavby a oplocení pozemků. Domy můžete otáčet o 90°. Domy a drobné stavby vznikají z jednoho dílu, fasády rodinných domů jdou přelepovat podle toho, jak se je rozhodnete na parcelách orientovat. Garáže můžete umísťovat buď v uliční čáře (znázorněno na velkém obrázku), nebo libovolně, viz obrázek níže. Tvar RD je pro začátek v nejjednodušší možné podobě.
Systém ulic bude doplněn o množství křižovatek. Ulice jsou několika typů obytné, jednosměrné, obousměrné, a to v několika šířkách. Ulice jsou vzájemně zaměnitelné a v rámci svých šířek přelepitelné. RD jsou samostatně stojící (jako v tomto čísle ABC), dvojdomy a domy řadové.
Postavená situace může být základem budoucí celé čtvrti RD, je možné ji rozšiřovat všemi směry. V příštích ABC budeme uveřejňovat další situace s jednotlivými prvky a vy si je budete moci libovolně přidávat k těm stávajícím. Situace doporučujeme podlepovat čtvrtkami.Návody ke stavbám naleznete vždy přímo ve vystřihovánce. Tento úvodní text si budete moci připomenout na webu abicko.cz.
Muzeum vystřihovánek
Ledoborec
Časopis Murzilka začal vycházet v Sovětském svazu (dnes Ruská federace) v roce 1924. Již v prvním ročníku se v něm nepravidelně objevovaly v podobě vkládaných příloh vystřihovánky. Murzilka vychází dodnes a jde tak o nejdéle vycházející časopis, který na svých stránkách přináší vystřihovánky.
V téměř stoleté historii se objevily v Murzilce papírové modely letadel, aut, lodí, diorámat a figurek. Předlohou vystřihovánky lodě se stal atomový ledoborec Lenin, pojmenovaný po bolševickém vůdci. Šlo o první hladinovou civilní loď na světě poháněnou atomovou energií. Na vodu byla spuštěna v roce 1957, ve stejném roce, kdy začalo vycházet ábíčko. Plula v Severním ledovém oceánu a razila cestu obchodním lodím až do roku 1989. Od roku 2005 slouží ledoborec jako muzeum.
(Josef Kropáček ve spolupráci s papirovaarcheologie.cz)
Návod na slepení vystřihovánky
Stavba ledoborce není složitá. Stačí dodržet již naučené pracovní postupy a po narýhování a vystřižení jednotlivých dílů vystřihovánku přesně zkompletovat, případně zaretušovat bílé hrany. Náročnější prací je vytvarování a slepení trupu z jednoho dílu.
Než nanesete lepidlo na chlopně, vyzkoušejte si sestavení „nasucho“. Pokračujte nástavbami palub a jejich osazením na trup. Zbývají doplňky: an- ténní věže, dva záchranné čluny a vrtulník. U vrtulníku si dejte pozor při lepení vrtule, která je třílistá a nesmíte tedy na její zadní polovinu, kterou před ohnutím rozříznete podle bílé čáry, nanést lepidlo. Přejeme radostné vyplutí s novým modelem Muzea vystřihovánek.
SÉRIE: Zábava
PŘIPRAVIL: Josef Kropáček
NÁROČNOST: SNADNÉ