Časopis ABC s papírovými vystřihovánkami ✂️ pro děti můžete koupit také online v tištěné a elektronické podobě na webu ikiosek.cz/abc, kde seženete i starší čísla. Doručení je zdarma.
Vesmír
Kosmická loď Shenzhou 5
Nový hráč na vesmírném poli
I když je dobývání vesmíru spojeno hlavně se soupeřením USA a Sovětského svazu, Čína se o vyslání vlastního astronauta pokoušela již od 60. let dvacátého století. Kvůli nedostatku finančních prostředků však docházelo k neustálému přerušování a odkladům. Až v devadesátých letech byly zahájeny práce na vlastní vesmírné lodi nazvané Šen-čou. Vycházela z ruského Sojuzu, byla ale větší a vybavená řadou vylepšení. V roce 2003 Čína oznámila, že posílá do kosmu svého prvního astronauta. Stal se jím pilot Jang Li-wej v lodi Šen-čou 5. Během bezproblémového letu čtrnáctkrát obletěl Zemi a po 21 hodin trvajícím letu bezpečně přistál. Čína se tak stala třetí zemí, která vyslala člověka do vesmíru.
Přípravné práce
1. Ke stavbě modelu si připravíme ostré nůžky, lepidlo, pravítko, nožík nožík a vodové barvy na zaretušování spojů a nepřesností.
2. Díly a spojovací chlopně si narýhujeme v místech ohybu pomocí nožíku a pravítka. Díly nejdříve sestavíme bez lepení a poté opatrně lepíme k sobě za použití menšího množství lepidla. Model není náročný, je ale důležité lepit přesně.
Návod na slepení vystřihovánky:
1. Vytvarujeme hlavní trup 1 a uzavřeme jej z obou stran díly 2 (2×). Sestavíme a připojíme na spodní část (je vzdálenější od zeleného proužku na trupu, viz foto) oblouk 3 a uzavřeme jej dílem 4. Sestavíme hlavní kabinu z dílů 5, 6 a připojíme ji ke trupu. Shora ji uzavřeme dílem 7. Dále sestavíme spojovací část 8 a celý model odložíme.
2. Přejdeme ke stavbě nákladního a výzkumného modulu. Sestavíme hlavní díl 9. Na jeho horní část připojíme díl 10 a na spodní díl 11. Dále zpracujeme dvě obruby 12 a 13. Horní část uzavřeme dílem 14. Na bok modulu připojíme krabici s přístroji 15. Celý modul můžeme nyní spojit se zbytkem trupu.
3. Dále sestavíme spojovací uzel 16 a z dílů 17, 18 spojovací tunel. Celek připojíme na vrchol modulu. Na spodní část lodi přilepíme čtveřici trysek 19. Jejich vnitřek můžeme začernit pomocí černé vodovky či tempery.
4. Trupem na vyznačených místech protáhneme špejle. Jejich velikost je znázorněna v kresbě vystřihovánky na str. 33. Konce špejlí pomocí pilníku či smirkového papíru co nejvíce zploštíme. Na špejle umístíme solární panely 20 a 21 (obojí 2×). Model můžeme umístit na jednoduchý stojánek 22.
SÉRIE: Vesmír
AUTOR: Roland Havran
MĚŘÍTKO: 1 : 72
OBTÍŽNOST: složité
Papírové miniboxy ABC
Vystřihovánka železniční tratě č. 047
Teplice nad Metují - Trutnov
V ABC č. 17 vyšla první část nádraží Teplice nad Metují. V tomto čísle otiskujeme druhou část nádraží, ale model lze postavit i jako solitér. Postupně budou přibývat další nádraží, zastávky a zkrácené úseky trati.
Dnešní železniční síť není dokončena. Skládá se z jednotlivých tratí a styčných uzlů. Část tratí přitom pozbyla svoji původní funkci – sloužily pro dopravu uhlí, dřeva, řepy apod. Pro současné i budoucí potřeby tratě nejsou adaptované, jsou jen draze udržované. Cílem je dokončení železniční sítě i na lokální úrovni. Další propojování tratí mnohdy není klasickými železničními postupy a metodami možné, žádoucí ani přínosné. Avšak tam, kde železnice naráží na své limity, tramvaj začíná. Tramvaj či lokálka jako doplňkový dopravní systém.
V roce 2023 (ABC č. 7 a 11) a v letošním ABC č. 4 jsme začaly myšlenku rozvíjet na modelu fiktivního města Janov. V dalších číslech 11, 13 a 17/2024 jsme navázali konkrétní tratí z Teplic nad Metují do Trutnova. Nádraží Adršpach (ABC č. 13/2024) bylo doplněno o výhybnu TramTrain a nabíjecí místo. Nádraží Teplice nad Metují (ABC č. 17 a 20/2024) je kromě výhybny TramTrain a nabíjecího místa doplněno o propojku tratí 026 a 047.
Přímé propojení tratí v parametrech TramTrain z Meziměstí do Trutnova by vedlo k velké úspoře jízdního času a ke zlepšení komfortu cestujících. Podobným způsobem je možno za mizivé náklady propojit mnoho tratí a tím vytvořit síť dopravních cest pro lokálky. Lokálkou je v našem modelu myšleno železniční dvoucestné vozidlo se schopností plynule pokračovat v jízdě jako vozidlo silniční. Lokálky nemají šířku železničních vozidel, ale vozidel silničních. Základem je unifikovaný akumulátorový podvozek s elektromotorem, na který lze operativně upevnit účelovou nástavbu. Model pracuje s kontejnerovými nástavbami ISO v různých délkách. Nejmenší osobní vozidla jsou pro osm osob.
Tato vozidla nejezdí podle jízdního řádu, ale na zavolání (například telefonem), jsou autonomní, bez obsluhy a jsou zapojena v centrálním řídicím systému. Provoz lze připodobnit k horizontálně položenému výtahu. Vozidla jezdí protisměrně, vyhýbají se na stávajících výhybnách a na nově vložených výhybnách silničního typu. V určité míře jsou schopna cestujícímu přijet po silnici před dům. Následně najet na koleje a zavést ho, opět po silnici, až k cíli jeho cesty. Ve stejném režimu mohou být provozována vozidla nákladní, zásobovací, servisní, atd.
Vozidla mohou jezdit i ve vlacích – bez fyzického spojení, při udržování rozestupů. Ve výhybnách se mohou za jízdy plynule odpojovat a připojovat. Silniční výhybny jsou umístěny u všech významnějších cílů, nejen na stávajících stanicích a zastávkách tak, aby docházkové vzdálenosti byly minimalizované. Stanice jsou výchozími body do okolní krajiny a jsou vybaveny řadou zařízení občanské vybavenosti a turistické infrastruktury.
Vše by mohlo fungovat za předpokladu přijetí následujících zásad – myšlenek: 1. Vlak (těžké kolejové vozidlo) má vždy přednost. 2. Lokálka (lehké kolejové vozidlo) musí mít schopnost „jít z cesty“. 3. Cesta je cíl (autonomní provoz by umožnil otevření výhledů v čelech osobních vozů).
Více se o projektu dozvíte tady.
Návod na slepení vystřihovánky:
Prohlédněte si návodnou kresbu. Podle černých šipek narýhujte ohyby. Díly přesně vystřihněte. Při lepení nenatírejte celé lepené plochy. Lepte bodově malými kapkami lepidla, 5–8 mm od sebe podle pořadí čísel v kroužcích na chlopních. Nakonec zatřete bílá místa lepených spojů a hran patřičným odstínem vodové barvy.
Výtopna:
Díly č. 6, 7 slepte a přilepte na vyznačené místo na situaci č. 1.
Přestupní stanice TT:
Do dílu č. 4 vlepte přířez z vlnité lepenky a slepte s díly 3, 5. Celek přilepte k situaci č. 2.
Posunovací lokomotiva:
V dílu č. 32 prořízněte čtyři vyznačené otvory. Slepte díly č. 31 a 32, vzájemně je slepte – tečka na tečku. Slepte díl č. 33 a vystřihněte označenou šedou plochu. Kabinu bez lepení zasuňte do vyříznutých otvorů a pomocí chlopní ji přilepte. Přilepte střechu, díl č. 34.
Pracovní vůz:
Slepte díly 51, 52, 53 a vzájemně je spojte. Slepte rub a líc dílů č. 54, 55, 56. Díly přilepte k podvozku, díl č. 51.
Osobní vůz:
Slepte díl č. 21. Zaoblete díl č. 22 opakovaným mírným tahem přes hranu desky, například stolu. K dílu č. 21 přilepte střechu, díl č. 22. Nejprve přilepte jednu chlopeň, po zaschnutí lepidla druhou. Na vyznačená místa přilepte čela vozů, díly č. 23.
Vůz na přepravu automobilů:
Slepte díly č. 41, rub a líc dílů č. 42 a také díl č. 43. K dílu č. 43 přilepte střechy, díly č. 44. Přilepte díly č. 42 a slepené automobily k dílu č. 41.
TT vozy:
Vozy, díly č. 11–15, slepte a podle uvážení rozmístěte na situaci.
SÉRIE: Miniboxy
AUTOR: Milan Weiner
MĚŘÍTKO: 1 : 300
OBTÍŽNOST: snadné