Časopis ABC s papírovými vystřihovánkami ✂️ pro děti můžete koupit také online v tištěné a elektronické podobě na webu ikiosek.cz/abc, kde seženete i starší čísla. Doručení je zdarma.
Vystřihovánka hradu
Rožmberk
Diorama
Hrad nad jihočeským městečkem Rožmberk a řekou Vltavou pochází z poloviny 13. století, patří mezi nejstarší hrady rodu Vítkovců. Byli předchůdci jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů – Rožmberků. Hrad byl postaven na důležité obchodní stezce vedoucí z jižních Čech vyšebrodským průsmykem do Podunají. Pod původním německým názvem Rosenberg je poprvé zmiňován v roce 1250 za vlády krále Václava I.
Hrad Rožmberk tvoří dvě části, Dolní hrad a Horní hrad. Z Horního hradu se dodnes zachovala jen kamenná hláska Jakobínka, zbytek byl upraven na letní šlechtické sídlo. Dolní hrad také prošel několika přestavbami. Nejvýznamněji se proměnil v období renesance, kdy panství převzal Petr Vok z Rožmberka. Petr Vok v roce 1601 postoupil rožmberské panství Janu Zrinskému, který nechal provést úpravy interiérů v duchu manýrismu. Z původně gotického hradu se tak stalo pohodlné sídlo.
Za třicetileté války získal hrad francouzský šlechtický rod Buquoyů, kterým patřil až do roku 1945. Jiří Jan Jindřich Buquoy (1814–1883), sběratel uměleckých a historických předmětů, přebudoval Rožmberk na rodové muzeum a přitom provedl rozsáhlé stavební úpravy. Hrad tím dostal svou konečnou podobu ve stylu anglické novogotiky.
Dnes hrad Rožmberk spravuje Národní památkový ústavu a je veřejnosti přístupný. Kromě krásných exteriérů i interiérů zde můžete vidět například sbírky posledního vlastníka, které postupně doplnily další cenné exponáty – zbraně, nábytek, porcelán či sklo. A také vzácné obrazy, mezi nimiž je portrét bílé paní Perchty z Rožmberka, která se na hradě podle pověsti zjevuje. Ztvárněna je i v našem diorámatu.
Přípravné práce
1. Vodítkem při lepení modelu je kromě návodu fotografie hotového diorámatu. Základem je otevřená krabička bez přední (respektive horní) stěny. Stačí obyčejná papírová, případně si můžeme dát práci s dřevěnou. Musí však mít hloubku minimálně 4 cm (může být o něco víc) a rozměr zadní stěny 17 x 12,5 cm, tj. podle pozadí, dílu 1. Pro snazší práci méně zkušeným doporučujeme zvětšit rozměr zadní stěny na 17,1 x 12,6 cm.
2. Nemáme-li vhodnou krabičku po ruce, slepíme ji z kartonu. Pokud vzniknou nehezké rohy, chlopně apod., přelepíme je vhodným barevným papírem, popřípadě bílou čtvrtkou, kterou podle uvážení nabarvíme.
3. Jednotlivé díly podle návodu postupně vystřihujeme nůžkami nebo vyřezáváme modelářským skalpelem. Ořez značí krajní černá čára, ohyb od sebe dolů přerušovaná černá čára uvnitř dílů. Čáry ohybu jsou ideální narýhovat tupým nožem, aby došlo k rovnému, přesnému ohybu a papír se nelámal. V dílu 3 je červeným křížkem na bílém pozadí vyznačená část na vyříznutí.
4. Zkušenější modeláři mohou podle potřeby mezi jednotlivé vrstvy diorámatu využít vzpěry. Složíme je ze dvou stejně dlouhých dílů 8. Vzpěrami se vůči sobě jednotlivé vrstvy modelu zpevní a zároveň si od sebe udrží přesnou vzdálenost. Vzpěry jsou přeformátovány, jeden čtvereček je vzdálenost mezi sousedními vrstvami. Chceme-li tedy spojit dvě nejbližší vrstvy, vystřihneme dvojici o délce tří čtverců.
Díly slepíme, takže vznikne prvek ve tvaru písmene H (viz návodná kresba). Delšími stěnami vzpěry přilepíme na sousední vrstvy. Je nutno dát pozor, kam vzpěry umístíme. Měly by plnit svůj účel, ale neměly by být příliš vidět při pozorování modelu diváky. Než vzpěry nalepíme, je dobré jejich umístění vyzkoušet a tužkou si je naruby dílů zakreslit. Dílů – vzpěr je více, kdyby bylo potřeba.
Návod na slepení vystřihovánky:
1. Jako první vlepíme do krabičky na zadní stěnu pozadí, díl 1. Poté si připravíme věž, díl 2, u které dvakrát ohneme chlopeň, aby šla nalepit na pozadí. Ještě před nalepením věže si vystřihneme pravou část hradu, díl 3, abychom si mohli zakreslit, jak vysoko a kam přesně věž umístit (bude to zhruba 4–5 cm ode dna krabičky). V dílu 3 je nutné vyříznout prostor pod mostkem. Díly 2 a 3 potom nalepíme. U obou doporučujeme použít vzpěry, díly 8. U věže je možné hotovou vzpěru seříznout, aby byla užší a nebyla za věží vidět.
2. Pokračujeme levou částí hradu, díl 4, který náleží do levého dolního rohu. Je obtížné přesně vystřihnout žerď vlajky na věži. Pro zjednodušení vlajku vystřihneme bez žerdi, nalepíme ji na špendlík a celek pak zezadu přilepíme na věž. Také u dílu 4 doporučujeme použít vzpěry. Na vzpěru umístíme i Měsíc, díl 5, který nalepíme na oblohu podle fotografie hotového modelu.
3. Připravíme postavu Bílé paní, díl 6, a nápis, díl 7. Postava je na vyřezávání poměrně složitá, doporučujeme postupovat pomalu a použít skutečně ostrý skalpel, aby se drobné části nepotrhaly. Díly hned nevlepujeme. Nejprve umístíme nápis do popředí na střed dna krabičky a poté najdeme vhodnou polohu pro bílou paní. Místo si označíme tužkou ryskami a postavu vlepíme. Teprve pak vlepíme nápis. Nakonec vystřihneme díl 9 s textem o historii hradu, který nalepíme na střed na zadní stranu krabičky.
SÉRIE: DIORÁMA
AUTOR: Ondřej Sedláček
OBTÍŽNOST: snadné
Papírové miniboxy ABC
Vystřihovánka železniční tratě č. 047
Kontejnerové zastávky a stanice
Po zastávce (či výhybně TramTrain) Teplice nad Metují – Skály otištěné v minulém čísle si můžete slepit šest situací s kontejnerovými zastávkami a stanicemi. Modely lze postavit i jako solitéry pouze z tohoto čísla.
Pro oživení lokálních tratí je nutné vybudovat značné množství zastávek, stanic, výhyben a doprovodných provozních zařízení. Důležitá je především rychlost jejich vzniku. Vzhledem k rozsahu je nezbytné zvolit jednoduché a levné řešení.
Vhodným způsobem je zavedený kontejnerový systém ISO, který umožňuje budovat neomezenou škálu aplikací. Lze tak jednoduchým způsobem zřizovat nové zastávky a stanice. Cena a čas potřebné pro kontejnerovou výstavbu jsou zlomkem oproti tradičním stavbám. Navíc lze zařízení jednoduše měnit, doplňovat a upravovat. Po získání provozní jistoty je možné zařízení nahradit definitivní stavbou.
Modely v tomto čísle ukazují šest možných způsobu budování zastávek a stanic na trati 047. Nejjednodušší je situace č. 1. Další situace naznačují možnosti růstu stanic pomocí připojování kontejnerů včetně napojení dvoucestných vozidel na silniční síť. V dalším pokračování tyto modely zapojíme do krajiny v okolí Adršpachu.
Více se o projektu dozvíte tady.
Návod na slepení vystřihovánky:
Prohlédněte si vizualizace na vedlejší straně a podle nich jednotlivé celky zpracujte. Na některých situacích jsou značky pro libovolné rozmístění kontejnerů, modrých dílů 25, 26 a 27. Vozy vyšly v ABC č. 13 a 22/2024, další budou následovat.
Podle černých šipek narýhujte ohyby. Díly přesně vystřihněte. Při lepení nenatírejte celé lepené plochy. Lepte bodově malými kapkami lepidla, 5–8 mm od sebe podle pořadí čísel v kroužcích na chlopních. Nakonec zatřete bílá místa lepených spojů a hran patřičným odstínem vodové barvy.
SÉRIE: Miniboxy
AUTOR: Milan Weiner
MĚŘÍTKO: 1 : 300
OBTÍŽNOST: snadné