Vystřihovánky pro všechny v novém ABC

Vystřihovánky pro všechny v novém ABC
Sdílej
 
V časopisu ABC najdete vystřihovánky z papíru pro děti i dospělé. Sestavte si model auta Luaz, se kterým Dan Přibáň vyrazil na expedici místo trabantu. Nebo tradiční vystřihovánku vánočního betlému, minibox železniční trati nebo figurku kominíka. Tady najdete všechny návody na slepení.

Časopis ABC s papírovými vystřihovánkami ✂️ pro děti můžete koupit také online v tištěné a elektronické podobě na webu ikiosek.cz/abc, kde seženete i starší čísla. Doručení je zdarma.

Vystřihovánky auta

Expediční LUAZ 967

Bez trabantů do Mongolska

Na šesté expedici Dan Přibáň vyměnil žlutý trabant za žlutou obojživelnou „žábu“ LUAZ. Jeho dobrodružná výprava do Mongolska plná nečekaných nástrah a překážek trvala 131 dní a měřila 17 800 kilometrů. Více se o ní dozvíte v časopisu ABC. Jak se cesta bez trabantů chystala, uvidíte tady.

Přípravné práce

1. Na stavbu modelu budete potřebovat nůžky, pravítko, nožík (odlamovací nůž) na nařezávání hran (lehce nožem přejedete podle pravítka linii budoucího ohybu, docílíte tak snadnějšího ohnutí papíru v místě ohybu) a vyřezávání dílů z plochy listu, pinzetu a disperzní lepidlo. 

2. Místa ohybu papíru označená černými trojúhelníčky budete nařezávat z líce tisku. Ohyby označené bílými trojúhelníčky budete nařezávat z rubu tisku (počátek a konec čáry si přenesete propíchnutím). 

Pokud šipky nejsou na hraně dílu, pak je ohyb uvnitř plochy dílu. Před slepením dílu je vhodné jeho hrany zatřít patřičným odstínem vodové barvy. Každý díl po vystřižení vytvarujete na sucho. Ověříte si tím správnost nařezání hran i sestavení. 

Papírová vystřihovánka auta LUAZ v časopisu ABC •  František Sochor

3. Oblé části tvarujete přes hranu stolu nebo pomocí válcových předmětů – tužky, štětce a podobně. Tvarování též usnadní naslinění z rubu tisku. 

4. Místa propíchnutí jsou označena červeným puntíkem. Místo ustřihnutí je naznačeno červenými nůžkami. Výřezy z ploch jsou značeny červenou úhlopříčkou. Pro lepení kovových dílů použijete vteřinové lepidlo. Před lepením prostudujete návod a návodné kresby. 

5. Oranžově podložené díly jsou základní, modře doplňkové. Model lze zpracovat bez plachty, s plachtou nebo s plachtou s vyřezanými otvory v prostoru pro posádku. 

6. Kancelářským papírem podlepíte díl 1. Díly 44 a 49 podlepíte čtvrtkou. Díly 45 (2×) podlepíte na celkovou sílu 0,5 mm. Díly 14, 30 a 53 podlepíte na celkovou sílu 1 mm. Na www.abicko.cz najdete šablonu pro podlepení dílu 20 kartonem. Ze špejle o průměru 2 mm vyrobíte osy 10 a 11. Z drátku o průměru 0,2 mm si připravíte páky 54 a 55. Z drátku o průměru 0,7 mm si připravíte držák volantu 34 a držáky zpětných zrcátek 51 (2×). Barvy a délky jsou je vyznačeny ve vystřihovánce. 

Návod na slepení vystřihovánky:

Návod na slepení •  František Sochor

1. Práce na modelu začnete zpracováním karoserie. Vystřihnete a postupně vytvarujete tvar vany 1. Přilepíte rubové strany držáku čelního skla. Slepíte zadní část. V přední části přilepíte pouze dvě nejspodnější chlopně, aby bylo možné vlepit blatníky. 

2. Přední blatníky zpracujete z boků 2 a 3, u kterých přilepíte rubové strany držáků os. Na boky postupně přilepíte pláště 4, 5. Hotové blatníky postupně vlepíte do otvorů ve vaně 1. Nejprve pomocí dlouhých chlopní a následně k bokům vany. Obdobně zpracujete zadní blatníky z boků 6,7 a plášťů 8, 9. Blatníky opět postupně přilepíte do příslušných otvorů. Dolepte kapotu motoru. 

3. Do podvozku vsunete a vycentrujete osy 10 a 11. Na přední osy navlečete až k držákům a přilepíte zarážky 12 (2×). Přední nárazník zpracujete z dílu 13, u kterého nejprve přilepíte rubovou stranu, doplníte díl 14 a celek nalepíte na vyznačené místo na masce 1. Z dílů 15 (4×) zpracujete běhouny kol.

Papírová vystřihovánka auta LUAZ v časopisu ABC •  František Sochor

)Trojúhelníkové chlopně můžete odstranit a pro zesílení hran využít pásky nařezaného kancelářského papíru o stejné šířce, jakou mají běhouny. Na zpracované běhouny kol nalepíte vnější boky 16 (4×). Na pracovní špejli o průměru 2 mm natočíte pásek kancelářského papíru o stejné šířce jako má běhoun 15. Pásek ke špejli nepřilepujte. Hotové válečky nalepíte z  rubu na boky 17 (4×). Následně boky nalepíte na běhouny 15 (4×). Hotová kola nalepíte na osy. Při lepení dbejte na stínování disků.

4. V případě stavby modelu bez interiéru zpracujete čelní sklo 18. Slepíte k sobě přední a zadní část. Hotový díl vlepíte do karoserie mezi držáky čelního skla. Zpracovanou plachtu 19 pak navléknete na čelní sklo, boky a zadní část. Plachtu bodově přilepíte. Model můžete doplnit díly ze složitější varianty. 

Návod na slepení •  František Sochor

5. V případě, že stavíte model s interiérem, pokračujete zpracováním vnitřní vany 20. Nezapomeňte ji podlepit kartonem zpracovaným podle šablony na webu. Přilepíte vnitřní strany zadních blatníků 21, 22 a předních blatníků 23, 24. Doplníte prolisy 25, 26. K celku přilepíte čelní sklo 18. Hotový celek postupně vsunete do vnější vany, vyrovnáte horní hrany a vanu postupně přilepíte. Lepte bodově, malým množstvím lepidla, aby nedošlo ke zkroucení dílů. Pro nanášení lepidla použijte kousek silnějšího kartonu. Přilepíte též chlopeň kapoty k čelnímu sklu. Celek necháte pod mírnou zátěží proschnout. 6. 

6. V mezičase se připravíte vybavení interiéru. Na slepené sedáky sedaček 27 (3×) přilepíte záda 28 (3×) s opěrkami 29 (3×). Sedačky nalepíte na desku 30 a následně na vyznačené místo na dílu 20. Doplníte panel 31. Na volant 32 přilepíte stočený váleček 33 a celek pak k držáku 34. Doplníte kryt 35 a přístrojovou desku z dílů 36, 37. Díl 37 nalepíte do otvoru v dílu 36. Hotový celek přilepíte na vyznačené místo na dílu 18.

Návod na slepení •  František Sochor

7. Model můžete doplnit detaily. Na přední nárazník přilepíte světla 38 (2×), 39 (2×), poziční světla 40 (2×), 41 (2×), prolisy 42 a 43, přední SPZ 44, zadní světla 45 (2×), držák kanystrů 46 a kanystry 47, 48 s nalepenou zadní SPZ 49, páky 54, 55, 56 a 57.

8. V plachtě 19 můžete vyříznout vstupní otvory. Stejně tak učiníte v rubovém dílu 50. Vyříznuté části nevyhazujte, ale stočíte je do ruličky a přilepíte nad vrchní hrany otvorů. Nezapomeňte propíchnout otvory pro nalepení držáků zpětných zrcátek. Rubový díl 50 postupně bodově přilepíte k vnějšímu dílu 19. Do otvorů osadíte zpětná zrcátka 51 (2×) a 52 (2×). Na zadní stranu pak přilepíte vyprošťovací desku 53. Zpracovanou plachtu pak navléknete na čelní sklo, boky a zadní část. Plachtu bodově přilepíte.

SÉRIE: Automobily

AUTOR: František Sochor

MĚŘÍTKO: 1 : 32

OBTÍŽNOST: složité

 

Dioráma

Papírový vánoční betlém

Jesličky z archivu

Papírová vystřihovánka vánočního betlému v časopisu ABC •  Michal Dudáš

Rozhodli jsme se zopakovat betlém, který již v ABC vyšel. Bylo to ve vánočním dvojčísle 49. ročníku, tedy před dvaceti lety. Vystřihovánka není složitá a model se může hodit jako vlastnoručně vyrobené vánoční překvapení. Autorem je Michal Dudáš, výtvarník, který s ABC spolupracoval od roku 1999. Kromě těchto jesliček, které jsme oproti původní vystřihovánce zvětšili na dvě stránky, o rok později vytvořil složitější pohyblivý betlém a v roce 2011 pak ještě další.

Návod na slepení vystřihovánky:

Návod na slepení •  Michal Dudáš

1. Pokud si chcete model uschovat i na další Vánoce, doporučujeme celou vystřihovánku podlepit čtvrtkou a díl 1 silnějším kartonem. Jinak stačí díl 1 podlepit čtvrtkou a ostatní podlepovat nemusíte. 

2. Vystřihněte díl 1 a přilepte k němu zpracovaný díl 2. Do terénu 3 vyřízněte otvory na figurky a zkompletujte s pozadím. Betlém dokončete osazením figurkami 4–11. Při umísťování se držte návodné kresby a fotografie. Chlopně figurek prostrčte otvorem v terénu a přilepte z rubu.

SÉRIE: Dioráma

AUTOR: Michal Dudáš

OBTÍŽNOST: snadné

 

Miniboxy ABC

Vystřihovánka železniční tratě č. 047

Teplice nad Metují – Trutnov

Sada znázorňuje laboratoř pro zavedení inovací na železnici. Novému využití trati musí být přizpůsobena i vozidla. Představujeme detailní model dvoucestného akumulátorového vozidla TT 450 A v měřítku 1 : 100, který si postavíte jako solitér (neodpovídá měřítku sady).

Ukazuje spojení železničního a silničního podvozku se spouštěnými silničními koly. Jedná se o nejmenší vozidlo z řady pro 10 osob: Délka 450 cm je stejná jako u osobního automobilu, šířka 250 cm jako u nákladního auta. Celková výška je 310 cm. Více se o projektu dozvíte na tady.

Papírová vystřihovánka miniboxu železnice v časopisu ABC •  Milan Weiner

V ABC 13/2024 jsme zahájili představení trati 047 Teplice nad Metují – Trutnov jako laboratoře pro zavedení inovací na železnici. Důvodem je v místě očekávaný nárůst silniční dopravy a nemožnost tomu přizpůsobit okolní silnice. Je žádoucí využít souběžnou, dnes málo využívanou železniční trať. Pro splnění tohoto požadavku je nezbytné se zamyslet nad samotným principem lokální železniční dopravy. Vznikl před 200 lety, v prvních dvaceti pěti letech 19. století. To je obdivuhodné, ale dnešním požadavkům nestačí. 

Všechny recepty na modernizaci lokálek již byly vyzkoušeny. I současné snahy jsou jistě sympatické, ale jen dokazují konec jejich vývoje.  Nefungují nebo poskytují služby neefektivně s nutností dotací, protože opakují stále stejná provozní schémata.

Cílem a smyslem modernizace je poskytování požadovaných služeb, úspora jízdních časů, zvýšení komfortu cestujících, efektivní využívání kapacitní dopravní cesty, systémová nákladní doprava obsluhující širší okolí trati a celkový ekonomický přínos. I běžná cesta do zaměstnání nebo do školy by mohla být zážitkem, nemluvě o cestách turistických, poznávacích nebo jenom pro radost.

Novému využití trati musí být přizpůsobena i železniční vozidla pro lokální dopravu. Dnešní standardní vozidla jsou principiálně stejná jako při vzniku železnic. Přitom vývoj techniky jde nezadržitelně vpřed a poskytuje nepřeberné množství inspirací a možností. V tomto čísle představujeme detailnější model akumulátorového vozidla v měřítku 1 : 100, které si postavíte jako solitér (neodpovídá měřítku sady). Je přizpůsobené a vhodné pro popsaný systém železniční dopravy. 

Model je ukázkou možné konstrukce vozidel, kdy provoz na zavolání bude vyžadovat i velmi malá kolejová vozidla pro několik málo osob. Jedná se o nejmenší vozidlo z řady, které je navrženo pro 8 až 10 osob. Jeho délka je 450 cm stejná jako u osobního automobilu.

Šířka 250 cm je jako u nákladního auta. Celková výška činí 310 cm.  Jeho základem je univerzální akumulátorový dvoucestný podvozek s rychle a jednoduše výměnnými nástavbami s nejrůznějším zaměřením. Vozidlo je bezobslužné, centrálně řízené a schopné jízdy jak po kolejích, tak po silnici. 

Znázorňuje jeden z mnoha způsobů spojení železničního a silničního podvozku, zde se spouštěnými silničními koly. Takové vozidlo nepotřebuje výhybnu s klasickými výhybkami, ale spokojí se s jednoduchou zpevněnou plochou. Tím je možné vytvořit na trati množství výhyben, zrychlit provoz a dobře obsloužit osídlené území podél trati. 

Použitá osobní nástavba je maximálně prosklená. Nemá stanoviště strojvedoucího, a tak poskytuje žádané panoramatické výhledy. Atraktivní čelní pohledy jsou dnes zcela zakryty dělícími stěnami a tak i nejmodernější vozidla poskytují jen velmi omezené výhledy.

V dalších pokračováních budeme myšlenky na zlepšení lokálek dále doplňovat a rozvíjet.

Papírová vystřihovánka miniboxu železnice v časopisu ABC •  Milan Weiner

Návod na slepení vystřihovánky:

Podle černých šipek narýhujte ohyby. Díly přesně vystřihněte. Při lepení nenatírejte celé lepené plochy. Lepte bodově malými kapkami lepidla, 5–8 mm od sebe podle pořadí čísel v kroužcích na chlopních. Do dílů č. 1 vlepte ztužující přířezy ze slabé vlnité lepenky (VL). Nakonec zatřete bílá místa lepených spojů a hran patřičným odstínem vodové barvy. 

JEDNODUCHÉ PROVEDENÍ (zelené díly)

Slepte díl č. 1. V případě jízdy po silnici použijte přelepy, díly č. 2.

MODELOVÉ PROVEDENÍ (žluté díly)

Vyřízněte otvory v dílech č. 1, 2 a slepte je. Nahrubo vystřihněte díly č. 4–6.  Slepte díly č. 3 a obě poloviny dílů č. 5, 6. Při slepování dílů č. 4 vložte mezi jejich poloviny papír pro zpevnění. Díly č. 4–6 přesně vystřihněte. Ke špejlím Š přilepte podle návodné kresby díly č. 4. Po zaschnutí je vložte do dílu č. 2 a špejle přilepte (krok 3). K dílu č. 2 přilepte díly č. 3, 4, 5 a 6. Kabinu, díl č. 1, přilepte k sestavenému podvozku pouze na bíle vyznačených místech.

SÉRIE: Miniboxy

AUTOR: Milan Weiner

MĚŘÍTKO: 1 : 100

OBTÍŽNOST: snadné

 

Papírové figurky

Kominíček

Přípravné práce

Papírová vystřihovánka figurky kominíka v časopisu ABC •  Miloš Čihák

1. Hrany, které budete ohýbat z líce vystřihovánky jsou značeny plnou čarou a mimo kresbu černou šipkou, jejíž špička ukazuje na lom. Hrany ohýbané do rubu vystřihovánky jsou čerchovanou čarou (-.-.-).

2. Přerušovanou čarou (- - - - -) jsou označeny obrysy ploch, na něž se lepí jednotlivé díly. Čísla těchto dílů jsou vepsána uvnitř ploch. 

3. Výřezy a prořezy jsou značeny červenou úhlopříčkou nebo čarou. Týká se to dílů 1, 3, 15 a 18.

Návod na slepení vystřihovánky:

1. Jako první slepte tělo figurky 1. Před slepním prořízněte otvory pro ruce. Vystřihněte a slepte ruce, levou 11 a pravou 12. Hotové ruce poté vytvarujte podle návodné kresby a vlepte do těla figurky. 

2. Pokračujte hlavou z dílů 3, 4, a 5. Přilepte k ní krk 2 a do hlavy ještě vlepte uši 6 (2×). Slepte pokrývku hlavy – můžete vybrat ze dvou variant: Lehčí variantou je cylindr z dílů 7, 8, 9 a 10. Těžší varianta je čepice z dílů 19 a 20. Čepici lepte a tvarujte pečlivě. 

Návod na slepení •  Miloš Čihák

3. Dále zpracujte a slepte vymeták komínu, díly 14 (2×). Před slepením dílů 14 po obvodu nastříhejte vyznačené čáry. Poté jednotlivé proužky různě vyhněte směrem do rubu, abyste vytvořili tzv. ježka. Poté oba díly přilepte k sobě. Pozor, pouze středy, nikoliv proužky! Hotový díl přilepte na lano 13 a celek nasaďte podle návodné kresby na tělo panáčka. 

4. Sestavte žebřík 15 a vlepte ho podle návodné kresby do pravé ruky 12. Vystřihněte a slepte plášť komína 16, poté horní zakrytí 17. Zpracujte klobouček komínu 21, 22. Po slepení a vytvarování k němu přilepte vzpěry 23 (4×). Celek usaďte a přilepte na díl 17. 

5. Hotového kominíčka a komín přilepte k podstavci 18. Otvor v podstavci 18, který vznikl vystřižením dílu 21, zespodu přelepte papírem.

SÉRIE: ZÁBAVA

AUTOR: Miloš Čihák

OBTÍŽNOST: snadné

Předplať si časopis ABC s vystřihovánkami >

Vystřihovánky pro všechny v novém ABC

Vystřihovánky pro všechny v novém ABC

Vystřihovánky pro všechny v novém ABC

Vystřihovánky pro všechny v novém ABC

Vystřihovánky pro všechny v novém ABC

Vystřihovánky pro všechny v novém ABC